140509 Hyundai Motorstudio photo 1

Kolektivní smlouva v Hyundai podepsána, platy porostou v letech 2019 a 2020 o 9 %

Autor: Tisková zpráva - 10. 12. 2018


Nošovická automobilka Hyundai, opakovaně oceněná jako „Zaměstnavatel roku“, patří dlouhodobě mezi nejlépe platící firmy v Moravskoslezském kraji, a proto i návrh na zvýšení mezd, se kterým společnost HMMC zahájila jednání s odbory, byl vyšší než obvykle. V souladu s právě podepsanou kolektivní smlouvou pro roky 2019 a 2020 budou základní mzdy v příštím roce navýšeny o 9,1 % a v dalším roce o 8,8 %.

Dnes byla představiteli společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC)
a odborové Základní organizace OS KOVO Hyundai Czech podepsán dodatek kolektivní smlouvy pro období od ledna 2019 do konce března 2021. Na základě výsledku, dosaženého po šesti kolech vyjednávání, se mzdy v závodě HMMC zvýší takto.

Základní mzdy se v závodě HMMC v příštím roce zvýší od 1. ledna o 9,1 % a v roce 2020, s platností rovněž od 1. ledna, o 8,8 %. Proporčně se navýší i všechny bonusy a příplatky, odvozené od základní mzdy. Průměrný hrubý příjem v nošovické automobilce Hyundai činí v letošním roce u dělnických profesí cca 38 500 Kč a za celý závod HMMC 42 000 Kč měsíčně. Pracovník v pozici Operátor 3, která je v závodě HMMC nejčastější, si tak v samotné základní mzdě v lednu 2020 oproti letošnímu prosinci polepší o 5 100 Kč měsíčně.

Navíc, nad rámec aktuálně platné kolektivní smlouvy bude v lednu vyplacen mimořádný bonus k 10. výročí zahájení sériové výroby ve výši 100 % základní mzdy každého pracovníka.

Rozšiřuje se i již tak bohatá škála zaměstnaneckých benefitů v HMMC: Od ledna 2019 vstoupí v platnost již dříve přijaté rozhodnutí o pěti týdnech dovolené pro všechny zaměstnance (dosud měli na pátý týden dovolené nárok zaměstnanci až po odpracování dvou kalendářních let). Nově se od ledna 2020 zavede jeden den dovolené navíc u zaměstnanců, kteří odpracovali sedm let a více.

K podpisu kolektivní smlouvy poznamenal Donghwan Yang, prezident společnosti HMMC: „Naším cílem je udržet si pozici nejlepšího zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji a zůstat na špičce v oblasti odměňování zaměstnanců i na úrovni České republiky. Výjimečné ohodnocení si naši zaměstnanci právem zaslouží za své trvale vysoké pracovní výkony, nasazení a také za flexibilitu a pochopení, s jakým přistupovali k obsazování mimořádných směn.“ K průběhu a výsledku kolektivního vyjednávání prezident Yang dodal: „Oceňuji realistický a konstruktivní přístup obou stran. Jsem přesvědčen, že výsledek je velmi dobrý kompromis pro naši společnost a především pro naše zaměstnance.“

Patrik Fupšo, předseda základní odborové organizace, výsledek okomentoval: „Obě zúčastněné strany zodpovědně odhadly své reálné možnosti a došly tak k velice zajímavému kompromisu ohledně růstu mezd, jenž nemá v historii naší společnosti obdoby. Děkujeme zástupcům společnosti HMMC za aktivní přístup a zaměstnancům za podporu, kterou nám vyjadřovali.“

Kolektivni-smlouva-hyundai
Prezident HMMC Donghwan Yang (vpravo) a předseda ZO OS KOVO Hyundai Czech Patrik Fupšo po podpisu kolektivní smlouvy

Automobilka Hyundai v Nošovicích zvyšuje mzdy a zlepšuje zaměstnanecké benefity na základě vývoje situace na pracovním trhu, protože jejím prioritním zájmem je starat se dobře o své lidi a současně zůstat nadále vysoce atraktivním a vyhledávaným zaměstnavatelem. Z tohoto důvodu letos společnost s platností od 1. července rozhodla např. o navýšení základních mezd všech svých zaměstnanců o 5 % nebo o proplácení 100 % ceny jízdného v autobusech do zaměstnání a zpět.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru