Test Škoda Superb Combi 2.0 TDI 4×4 DSG (2023)

Kdyby existoval Škoda Superb RS, tenhle Superb by ho stejně zahanbil. Má pětiválec a víc než 700 koní

Autor: Radim Plachý - Zdroj: youtube.com - Ilustrační foto: Pavel Srp - 2. 3. 2024


Modely RS jsou u škodovky velmi oblíbené, ale Superb s písmenky RS nikdy nevznikl. A podle nás je to škoda. Existují ale různí majitelé, které si své Superby upravují a zvyšují u nich i výkon motorů. Jeden takový, který pochází z Nizozemí, má pod kapotou pětiválec s výkonem přes 700 koní.

Maximálně 280 koní

Škoda Superb brzy na silnici přijede ve své čtvrté generaci, ale ani jedna z nich nikdy nenabídla verzi RS. První dvě generace mohly mít pod kapotou sice i šestiválce (první generace naftový i benzinový, ta druhá už jen benzinový), poslední dvě generace pak jen přeplňované čtyřválce, ale s vyšším výkonem než měly atmosférické šestiválce. Výkon ale nikdy nešel přes 280 koní.

U třetí generace Superbu je ale docela velký potenciál na to, aby se s ním daly dělat velké věci. Vzhledem k tomu, že stojí na podvozkové platformě MQB, jsou možnosti zástavby motorů docela široké. Na stejné podvozkové platformě totiž stojí třeba i Audi RS 3, které pohání pětiválec. A právě tenhle 2,5litrový motor má teď pod kapotou i zelený kombík z videa. Mimochodem, stejný motor má i Audi RS Q3 anebo CUPRA Formentor VZ5.

Motor je v Audi RS 3 naladěn na rovných 400 koní a 500 Nm. To ale v tomto případě neplatí, protože mnoha hardwarovými a nakonec i softwarovými úpravami byl výkon zvýšen na 720 koní a 830 Nm! Poháněna jsou přes dvouspojkovou převodovku všechna čtyři kola a dynamika je působivá. Vždyť podle GPS dokáže tohle auto z 0 na 100 km/h zrychlit za 3,32 sekundy a ze 100 km/h na 200 km/h to trvá pouze 6,06 sekundy.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru