jelen-v-lese-skoda-kamiq-zvire-les-zver

Každý třetí řidič v Česku během roku řešil srážku se zvěří. Sražené zvíře si nikdy nenechávejte

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Česká asociace pojišťoven - Ilustrační foto: Škoda - 16. 10. 2024


Během podzimu je potřeba se připravit na to, že lesní zvěř stále častěji migruje. A přitom moc neřeší, jestli jde přes silnici, nebo přes pole. Je na nás řidičích, abychom s tím počítali. Ani to ale často nestačí k tomu, abychom se vyhnuli srážce se zvěří. Podle průzkumu České asociace pojišťoven srážku se zvěří během jednoho roku zaznamenalo přímo nebo ve svém okolí 31 % Čechů. Většinou to naštěstí odnesly jen plechy, průměrná škoda loni činila necelých 46 000 Kč.

Počet takových nehod neustále roste

S tím, jak roste počet aut na silnicích, ale nakonec i zvěře v lesích, roste také počet střetů se zvěří. Za posledních 10 let dokonce více než dvojnásobně, objem škod od roku 2014 vzrostl trojnásobně. Odhady pro rok 2024 hovoří o meziročním růstu případů o 4,5 % a v objemu celkových škod o 14,6 %. Z důvodu srážek se zvěří zemřou ročně v průměru tři lidé, evidováno je 21 těžkých zranění a přes 150 lehkých zranění.

Podle průzkumu České asociace pojišťoven bylo v roce 2023 přímým účastníkem nehody se zvěří 7 % všech dotázaných. Dalších 24 % zaznamenalo takovou nehodu u svých blízkých. „S výjimkou v roce 2020, kdy se obecně méně využívalo vozidel, evidujeme v posledních deseti letech vytrvalý, dlouhodobý růst počtu těchto srážek. To platí i pro letošní první pololetí, které opět meziročně překonává loňský rok,“ komentuje aktualizovaná data Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů. Průzkum zároveň ukázal, že v 8 % případů bylo po srážce se zvěří nutné vozidlo odtáhnout a téměř v polovině případů bylo zapotřebí provést opravu. Zbylý rozsah poškození se týkal zanedbatelných škod.

Řidiči by v těchto týdnech raději měli zvolnit. Na silnicích je čeká typicky podzimní nebezpečí

Hlavně si zvíře nenechávejte

V případě nehod, při kterých dojde ke sražení zvěře některé řidiče napadne si zvíře odvézt. Vidina levné zvěřiny k večeři se ale může prodražit. A to nejen finančně. Nezapomínejme, že zvíře může být nemocné, může mít v sobě parazity a nic z toho jako laik nikdy nepoznáte. A takové maso opravdu jíst nechcete. Nehledě na fakt, že zraněný kus může být velmi agresivní a může vám ublížit.

Zvíře je navíc majetkem mysliveckého spolku, jednalo by se tedy o pytláctví či krádež. A v takovém případě se pokuta může dostat až na 20 000 Kč, v některých případech může být trestem i dvouletý pobyt ve vězení. Platí také, že každou nehodu se zvěří je potřeba hlásit policii. Ta dá informuje majitele zvěře, což je většinou místní myslivecké sdružení, které se o usmrcené či zraněné zvíře postará.

„Střetům se zvěří se úplně zabránit nedá, je ale vhodné dodržovat několik doporučení, jak toto riziko minimalizovat, aby co nejméně docházelo ke škodám na majetku, a především na zdraví. Řidiči by měli věnovat zvýšenou pozornost úsekům pozemních komunikací, které jsou obehnané vysokou trávou, lesním úsekům, silnicím mezi poli se zemědělskými plodinami, nebo místům, která jsou osazené výstražnou dopravní značkou „Zvěř,“ která na častý výskyt divoké zvěře upozorňuje. Aktivita zvěře je vyšší ve večerních a nočních hodinách, řidiči by měli proto přizpůsobit rychlost jízdy, aby při spatření zvěře mohli včas zareagovat,“ radí krajská policejní tisková mluvčí Petra Ledabylová.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru