Automobilka Volvo oznámila, že každý nový vůz představený od roku 2019 bude vybaven elektromotorem, čímž začne konec etapy výroby vozidel vybavených pouze motory s vnitřním spalováním. Jádrem budoucího byznysu se stane elektrifikace.

Toto prohlášení představuje v rámci automobilového průmyslu jeden z nejzásadnějších kroků směrem k elektrifikaci. Po více než sto letech od vynálezu motoru s vnitřním spalováním je to právě automobilka Volvo Cars, která díky připravované elektrifikaci začíná psát novou kapitolu historie automobilismu.

„Záleží na zákaznících,“ vysvětluje Håkan Samuelsson, prezident a výkonný ředitel Volvo Cars. „Jelikož stále více lidí vyžaduje elektrifikovaná vozidla, chceme umět reagovat na jejich současné, ale i budoucí potřeby. Proto přibude možnost vybrat si jakékoli elektrifikované volvo, které si budou přát.“

Společnost Volvo Cars představí portfolio elektrifikovaných automobilů napříč celým modelovým spektrem – od plně elektrických vozidel přes plug-in hybridní modely až po mild hybridy.

Mezi roky 2019 a 2021 dojde k představení pěti nových plně elektrických automobilů. Tři budou sériové modely Volvo a dva vysokovýkonné elektromobily od divize Polestar. Veškeré detaily o nových vozidlech budou oznámeny později.

Těchto pět zmíněných modelů bude následně doplněno řadou benzínových a dieselových plug-in a mild hybridů využívajících napětí 48 voltů, čímž vznikne jedna z nejširších nabídek elektrifikovaných vozů v rámci automobilového průmyslu.

V praxi to znamená, že v budoucnu nebude v nabídce žádný model Volvo bez elektrického motoru. Modely čistě se spalovacím motorem budou postupně vyřazovány a nahrazovány vozy využívajícími kromě spalovacích motorů i služeb elektromotorů.

„Toto oznámení je předzvěstí konce automobilů poháněných výhradně spalovacím motorem,“ říká Samuelsson. „Společnost Volvo Cars prohlásila, že chce do roku 2025 prodat jeden milion elektromobilů. A když jsme to řekli, stojíme si za tím. Uděláme to přesně tímto způsobem.“

Plán souzní se závazkem společnosti Volvo Cars minimalizovat dopady své činnosti na životní prostředí a snížit znečištění ve městech budoucnosti. Společnost Volvo Cars se zaměřuje hlavně na snížení emisí uhlíku, a to jak u svých produktů, tak při samotné výrobě. Jejím cílem je od roku 2025 vyrábět automobily s klimaticky neutrálním výsledkem.

Přečtěte si také:  Šéf koncernu Stellantis říká, že náklady na elektromobily jsou pro výrobce automobilů za hranou

Zpráva navíc přichází po nedávném oznámení o proměně divize Polestar v samostatnou globální značku, zaměřenou na produkci vysoce výkonných elektromobilů. Výkonným ředitelem divize Polestar se stane Thomas Ingenlath, současný senior viceprezident pro design ve společnosti Volvo Cars.

Záznam z tiskové konference lze zhlédnout zde. Počkejte, prosím, na načtení videa.

Přidat komentář