semafor

Jízda na červenou se brzy velmi prodraží. Z pohledu zákona jde o jeden z nejvážnějších přestupků

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: Pavel Srp - 9. 8. 2022


Městský provoz má pro řidiče řadu nástrah. Pokud pomineme radary na měření rychlosti, často až přehnané dopravní značení, velkou nástrahou mohou být i semafory. Jejich nedostatečné sledování se snadno může změnit v průjezd na červenou, a to je velmi nebezpečný a z pohledu zákona už dnes přísně trestaný přestupek. Ale po novele zákona o provozu na pozemních komunikacích a změně bodového systému bude hůř.

Průjezd na červenou totiž může vést k velmi vážné nehodě. V současné době je z pohledu zákona výkladem policie hodnocen takto: „V případě jízdy na červenou řidičům hrozí v příkazním řízení na místě pokuta do 2 500 Kč. Ve správním řízení pak pokuta 2 500 Kč – 5 000 Kč. V případě, že řidiči spáchali přestupek v posledních 12 měsících alespoň dvakrát či vícekrát, pak pokuta 4 000 Kč – 7 500 Kč a zákaz činnosti na 1-6 měsíců.“

Po zavedení nového bodového systému musí řidiči ovšem počítat s šesti trestnými body. Na místě pak s pokutou až 5000 Kč a ve správním řízení až 25 000 Kč.

Přečtěte si také:  Ministerstvo dopravy bude přísněji trestat ty řidiče, kteří odmítnou testy na přítomnost alkoholu. Bodů ale bude méně

Nutno ale připomenout jednu výjimku, v rámci které je možné červenou na semaforu projet a nebát se zároveň postihu. Jde o situaci, kdy řidič stojí na červenou a za ním se objeví auto s právem přednosti v jízdě se zapnutými majáky a sirénou. V tu chvíli je možné červenou kvůli uvolnění cesty projet, ale jen velmi opatrně a s respektem k ostatnímu provozu.

Štítky: , , , , ,

1 názor na “Jízda na červenou se brzy velmi prodraží. Z pohledu zákona jde o jeden z nejvážnějších přestupků”

  1. Kdysi se ale říkalo v médiích, že se bude testovat blikající zelená. Tak kdy se tedy konečně dotestuje, aby byla nasazena do provozu a poskytovala řidičům včasnou informaci, že zelená brzy skončí???? Po řidičích se toho chce, ale kdyby se měly dávat pokuty třeba za značky schované ve větvích….

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek