porsche_taycan-dalnice-bezpecna_vzdalenost

Jízda bez dálniční známky může vyjít hodně draho. Jen letos to poznalo už více než 11 000 řidičů

Autor: Anina Russová - Zdroj: Cendis, Cebia - Foto: Pavel Srp - 11. 4. 2024


Možná zapomněli, možná to prostě zkusili. Faktem je, že do 2. dubna dostalo 11 435 řidičů pokutu za jízdu bez dálniční známky. Policisté za to na pokutách vybrali 12,7 milionu korun. Od března přitom řidiči mohou využívat i jednodenní známku.

Za kolik?

V prvé řadě je dobré si uvědomit, že kontrola dálničních známek je pro policii jednodušší, než když byly nalepené na čelních sklech aut. Policisté, ale samozřejmě i celníci mají v autech speciální systém, který přečte registrační značku auta a v pár sekundách díky napojení na centrální databází dálničních známek vyhodnotí, zda ji má vozidlo koupenou nebo ne. Policisté kvůli tomu nemusí řidiče zastavit, nemusí ani vystoupit z auta.

K tomu dojde až ve chvíli, kdy systém zjistí, že auto jede po zpoplatněném úseku bez dálniční známky. A co se pak bude dít? Na místě se následně můžete dočkat pokuty až 5000 Kč. Pokud to budete chtít předat do správního řízení, je potřeba počítat s pokutou až 20 000 Kč. Trestné body za tento přestupek udělovány nejsou.

Existují vozidla, která jsou od dálničního poplatku osvobozena. Pokud by vás napadlo se mezi ně přihlásit, ačkoliv na to nemáte nárok, nedělejte to. „V případě zneužití systému tím, že podáte oznámení od osvobození od dálničních poplatků, ačkoliv na něj nemáte nárok, se vystavujete možné pokutě až 100 000 Kč,“ upozornila Cebia.

Pozor na další podvodný e-shop s dálničními známkami! Připraví vás i o několik stovek

Jediný správný web

Elektronické dálniční známky je možné koupit třemi způsoby. Buď v e-shopu edalnice.cz, na pobočkách České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil nebo v samoobslužném kiosku. Ministerstvo dopravy pravidelně upozorňuje na to, že výše zmíněný web je jediný oficiální. Jakékoliv další online e-shopy jsou podvodné a za známky si často účtují i výrazně víc.

Pokud si nejste jisti, zda máte platnou dálniční známku, je možné si ji na webu edalnice.cz snadno ověřit a stačí k tomu zadat registrační značku. „V části Ověření platnosti uvedete SPZ a stát registrace vozidla a systém hned ukáže, zda je známka platná a do kdy. Pokud potřebujete novou, na webu edalnice.cz si ji rovnou i koupíte,“ vysvětlil Jan Paroubek, ředitel státního podniku Cendis, který systém elektronické dálniční známky provozuje.

Na stejném webu si také můžete nastavit notifikace na konec platnosti známky. Upozornění přijde deset dnů před koncem platnosti roční známky. „Pokud si nejste jisti, zda máte toto upozornění nastaveno, jednoduše to ověříte a případně nastavíte na webu edalnice.cz. Stačí v boxu Správa známky zadat SPZ a autorizační kód z potvrzení o úhradě, které jste obdrželi e-mailem při koupi známky,“ říká Jan Paroubek. Notifikace pak chodí buď formou SMS nebo mailem.

Štítky: , , , , , , , , ,

1 názor na “Jízda bez dálniční známky může vyjít hodně draho. Jen letos to poznalo už více než 11 000 řidičů”

  1. Josef Christomidis

    Poplatek je za použití dálnice, proč jsou tedy některá auta od tohoto poplatku osvobozena? Ona snad nad komunikací levitují? Pokud by platila všechna auta bez výjimek, mohla by být dálniční známka levnější. Další paradox je jednodenní známka, která neplatí 24 hodin = 1 den.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru