ssc-tuatara (8)

Jak nejrychleji je možné jet po silnici? A jak vypadá nejrychlejší produkční auto na světě? Na to už konečně známe odpovědi. Oficiálně se totiž tím nejrychlejším produkčním autem stalo SSC Tuatara americké automobilky SSC North America. Těch prvenství a nej má ale na kontě víc. Začneme však u té rychlosti.

Aby bylo možné zjistit, jaké auto je nejrychlejší, je potřeba, aby ujelo minimálně dvě jízdy – vždy v opačných směrech. Průměrná rychlost z obou je pak ukazatel toho, jak moc rychlé auto je. A SSC Tuatara je vpravdě jako vítr. Závodní jezdec Oliver Webb, který ony jízdy absolvoval, se s vozem do Guinnessovy knihy rekordů zapsal díky průměrné rychlosti 508,73 km/h. Neuvěřitelný fofr!

Přečtěte si také:  Automobilka SSC potvrdila, že lhala. Rychlostní rekord nezajela

A hlavně neuvěřitelný odskok od dnes už druhého nejrychlejšího produkčního auta světa, kterým je Koenigsegg Agera RS. Ten si na své konto připsal rychlost 447,19 km/h. A ještě jedno nej musíme zmínit! SSC Tuatara je vůbec prvním sériovým autem historie, které zvládlo překonat rychlost 500 km/h.

Nemyslete, že rekordní jízda proběhla na nějakém speciálním okruhu. Automobilka si prostě pronajala silnici State Route v Las Vegas. Stejnou, kde si v roce 2017 rekord zapsal právě Koenigsegg. A právě proto je tu další rekord. Protože jde o běžnou komunikaci, zapsala si americká automobilka také nejrychlejší jízdu na veřejné silnici.

Přečtěte si také:  Koupil si nový Huracán a za pár hodin mu jej kvůli rychlosti zabavila policie. Bude prodán ve veřejné aukci

 

A jak je možné, že si SSC Tuatara připsala tolik nej? Je to snadné. O pohon auta se stará osmiválec o objemu 5,9 litru, jehož výkon je vyšroubován na bezmála 1800 koní. Více než 100 kusů tohoto modelu nevznikne a jeho cena začíná na v přepočtu 38 milionech korun.

Přidat komentář