bmw-z8-roadster-a-toyota-supra-twin-turbo-targa-aukce-prodej

Ceny aut stoupají do opravdu vysokých sfér. A platí to i u těch, která se dala ještě před pár lety koupit za relativně rozumné peníze. Potvrdily to i aukce v uplynulých dnech. V jední z nich byla totiž Toyota Supra vydražena za vyšší cenu než BMW Z8.

A přitom je BMW Z8 roadster, který nejen skvěle vypadá, ale je i poměrně vzácný. Mezi lety 2000 a 2003 bylo vyrobeno jen 5703 kusů. Tohle auto bylo vlastně vždy klasikou, když se objevilo i ve filmech s nejslavnějším agentem světa: Bondem, Jamesem Bondem.

Toto konkrétní auto je z roku 2000. Pohání ho motor V8 s objemem 4,9 litru (ostatně s jiným se auto neprodávalo) a najeto má jen 20 tisíc mil. Motor je samozřejmě spojen se zadními koly, kam výkon putuje přes šestistupňovou manuální převodovku. S přenosem výkonu na silnici pomáhá zadní nápravě samosvorný diferenciál.

Dnes se zachovalé kusy prodávají za miliony. Tahle Z8 sice není v bezvadném stavu, má několik šrámů, ale není to nic vážného. V aukci, jež se konala ve čtvrtek 7. března 2019, koupil výherce auto za (na poměry Z8) poměrně příznivých 143 tisíc dolarů, což je v přepočtu něco málo přes 3 a čtvrt milionu korun.

Jenže ve srovnání s tím, za kolik se prodala Toyota Supra čtvrté generace (aukce zde), je to málo. I když záleží na úhlu pohledu, protože spíše 173 600 dolarů, což je prodejní cena supry, je naopak hodně. To jsou totiž v přepočtu necelé čtyři miliony korun!

Jde ale o to nejlepší, co pro supru japonská značka nabízela. Pod kapotou má totiž onen epický šestiválec twin-turbo 2JZ. Motor je samozřejmě spojen s manuální převodovkou se šesti rychlostmi. Jde o auto s karoserií targa z roku 1994, které je prakticky ve stavu nového. Na počítadle kilometrů svítí jen 11 200 najetých mil.

Způsobilo takový nárůst ceny aktuální uvádění nové, páté generace Toyoty Supra na trh? Anebo se z Toyoty Supra už opravdu stává taková klasika?