Automobilky utrácejí neskutečné peníze za bezpečnost posádky převážené v autech a je jedno, zda té aktivní či té pasivní. Je nutné, aby se cestující v případě nehody zranili co nejméně, případně vůbec, a nebo aby k nehodě ani nedošlo.
Takové problémy se v počátcích automobilismu vůbec neřešily. Deformační zóny neexistovaly a konstruktéři auta navrhovali tak, aby byla co nejpevnější. Při nárazu tedy karoserii nepohltila takřka žádnou energii a nepřipoutaní pasažéři (bezpečnostní pásy v té době ještě zdaleka neznali) po nehodě mnohdy neskončili ani ve svém autě. V té době se bezpečností aut a dopravních prostředků obecně zaobíraly jednotky, maximálně desítky lidí. To se postupem času měnilo a dnes jich samy automobilky zaměstnávají týmy s tisíci odborníků.
Jenže japonští studenti přišli s jiným řešením. Aby zabránili zranění chodců, přišli s dopravním prostředkem obaleným do peřin. Opravdu! Po vzoru švédsko-čínské novinky Volva V40 jde o takový airbag pro chodce. A jak to funguje můžeme vidět na přiloženém videu.
Svůj výtvor pojmenovali iSAVE-SC1 a jeho vývoj a výroba vyšla na 790 tisíc yenů, což je v přepočtu asi 180 tisíc Kč. Maximální rychlost, kterou může vozítko jet je 50 km/h a ujede prý až 30 kilometrů.
Podle reakcí řidiče je srážení chodců určitě zábava, ale v reálném světě jsou rychlosti několikanásobně vyšší, takže s tímto vynálezem studenti z Hirošimy nejspíše neuspějí. Asi bude lepší to nechat těm statisícovým týmům odborníků z automobilek…
-PS-