policie

Jaký je nejpřísněji trestaný dopravní přestupek? Není to ani alkohol, ale ani drogy. Každý k němu máme jen kousek

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Policie ČR - 15. 2. 2025


Dopravních přestupků jsou stovky, některé s vámi policisté vyřeší domluvou, za jiné dostanete tisíce korun a jiné na místě ani řešit nelze a jdou do správního řízení, kde vám pak hrozí třeba i pokuta v řádu desítek tisíc korun. Jeden z těch nejpřísněji trestaných přestupků je přitom v hustém městském provozu poměrně častý.

Provoz ve městech je často nepřehledný, mírně zmatečný a občas máme pocit, že platí hlavně právo silnějšího. Neměli bychom však zapomínat na to, že i v té nejhustější dopravní špičce pravidla silničního provozu pořád platí. Jedno z nich přitom říká, že na červené, případně žluté (oranžové) světlo na semaforu se nejezdí, ale musí se zastavit.

Ano, jedním z nejpřísněji trestaných přestupků je právě průjezd semaforu na svítící červené nebo žluté světlo. Podobné postihy jsou i za nezastavení na pokyn „Stůj“, který může v křižovatce ukazovat rukama policie nebo i vojáci a tím červenou na semaforu nahrazovat.

Je jedno, jak vypadá semafor, který projedete na červenou. Vždy je to velmi drahý přestupek

Zatímco ještě před pár měsíci tento přestupek vyšel na místě maximálně na 2500 Kč, dnes se na místě dočkáte pokuty až 5500 Kč. Ovšem mnohem horší je to ve správním řízení, kde očekávejte pokutu pohybující se mezi 7000 Kč a 25 000 Kč. A k tomu je potřeba počítat se šesti body do karty řidiče, což je „nové“ maximum. Pokud projedete i přes pokyn policie, a zároveň vám bude dokázán úmysl, přijdete až na půl roky o řidičák.

Pozor dejte i na to, že podobně draho vás rozhodně nevyjde jen průjezd na červenou! Obdobně je na tom porušení zákazu předjíždění, vjíždění na železniční přejezd i přes zákaz (blikající červené světlo, závory dole) i za porušení zákazu předjíždění!

Ještě přísněji zákon pohlíží na odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky. Řada motoristů odmítnutí dříve využívala kvůli tomu, aby je případně nečekal tak přísný trest za lékařské prokázání alkoholu v krvi. To je ale dnes úplně lichá představa. Pokud test odmítnete, rovnou se připravte na pokutu v rozmezí od 25 000 Kč do 75 000 Kč a k tomu je úřadem přidáváno šest trestných bodů a až 36 měsíců zákaz řízení.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru