Od 1. července musí všechna čistě elektrická auta povinně vydávat nějaký zvuk, který by  varoval chodce před tím, že kolem nich projíždí jinak prakticky zcela tiché auto. Není předepsáno, jaký zvuk to má být, a tak to většina značek pojala po svém. Jedno mají ale společné, elektrická auta zní jako vesmírné lodě ze Star Wars.

Nevěříte? V tomto odkazu si můžete připomenout, jak zvláštně pojal zvukový doprovod svých elektromobilů Nissan a níže pak, jak elektromobily naladil Mercedes-Benz EQ. V jeho případě pak máte i přímé srovnání s modely osazenými spalovacími motory.

Výstražné zvuky jsou u elektromobilů povinné. Mercedes-Benz už ten svůj má

Byli jsme moc zvědaví, s jakým ozvučením se ukáže Tesla ve svých nových modelech. A netrvalo to dlouho. Na internetu se objevila dvojice videí, která zachycuje zvuk Tesel vyrobených po 1. září. V USA totiž pravidlo o zvukovém doprovodu elektromobilů platí až od tohoto data.

Z videí je patrné, že Tesly vydávají trochu jiný zvuk při jízdě vpřed a jiný zase při couvání. V obou případech to ale auto ani vzdáleně nepřipomíná. Je to jako zvuk z jiné planety zachycený experty z NASA.

 

Celkem by nás zajímalo, proč zatím žádná automobilka do elektromobilů nezkusila nahrát zvuk, který by se alespoň trochu podobal klasickému autu. Vždyť to je něco, co každý umí identifikovat a ví tedy, že se nejspíš blíží auto. Tento zvuk, byť dobře slyšitelný, bude mezi chodci možná nejprve vyvolávat zmatené postávání a rozhlížení, co že se to děje. A to může paradoxně vést k těm nebezpečným situacím, proti kterým úřady nařízením o povinném zvuku bojují.