Všichni víme, že motor by bez oleje a správného promazání nefungoval. Tedy, abychom byli přesní, vlastně fungoval, ale jen chvíli a jeho následná destrukce by byla definitivní. Teoreticky víme, že zásoba oleje je v olejové vaně pod motorem a během chodu motoru je z ní distribuován do těch částí motoru, které potřebují mazat, tedy ve kterých probíhá nějaké tření. Jak ale taková distribuce oleje po motoru během jeho chodu vypadá? To nám ukáží v Rusku.

Za videem, které názorně ukazuje průběh mazání, stojí Vlad se svými kumpány z youtube kanálu Garage 54. Tahle partička standardně s auty dělá vpravdě velké zběsilosti, ovšem tentokrát se rozhodli vzdělávat a dle reakcí na konečné dílo nejen své diváky, ale i sebe samotné. I Vlad samozřejmě ví, že auto pracuje se spoustou oleje. Ale jak sám přiznal, kvůli tomu, že fakticky průběh mazání nikdy není vidět, netušil, jak přesně to funguje.

Přečtěte si také:  Výměna oleje za 90 sekund? Castrol přišel s řešením - foto + video

Rozhodl se proto, že vyrobí průhlednou olejovou vanu a také kryt víka ventilů. K tomu použil původní neprůhledné díly, ze kterých udělal něco jako formu, přes níž přetáhli několik materiálů. Zkoušeli plexisklo a různé tloušťce i také polystyrén o různé tloušťce, než se povedl ten správný výlisek. Nakonec to bylo právě z 2milimetrového polystyrenu. Ty pak s původními díly rozřezali a spojily dohromady. Pro účely ukázky je to více než dostačující.

Poté, co je na své místo umístěna vana, je do motoru nalit olej a následně připevněn i kryt ventilů. A pak už jen stačí nastartovat. Je zajímavé sledovat, jak se z vany olej nejprve skoro všechen přesune do motorového prostoru, aby se  z něj následně vracel zpět. A ještě zajímavější je na vlastní oči vidět, jaká spousta je ho potřeba pro mazání ventilů.