Výměna oleje za 90 sekund? Castrol přišel s řešením – foto + video

Autor: Jan Karlík - 15. 10. 2015


Každý, kdo má alespoň trochu rád svoje auto a nebo mu alespoň záleží na tom, aby dlouho a bez potíží sloužilo, ví, že pravidelná výměna motorového oleje je důležitá věc. Přestože se nejedná o extrémně komplikovaný servisní zákrok, většina z nás stejně nechává servis, aby tuto výměnu provedl za něj. Castrol si však myslí, že by to celé šlo zjednodušit a udělat z tohoto zákroku naprostou banalitu. Výměna oleje i filtru by pak byla záležitostí zhruba minuty a půl.

Celý systém je poměrně jednoduchý. V podstatě se jedná o princip mazání se suchou klikovou skříní. Olej je shromažďován v nádrži, odkud je čerpadlem distribuován do motoru. Další čerpadlo ho poté odčerpává zpět. Někoho v Castrolu však napadlo, že místo vypouštění a dolévání oleje, lze pouze jednoduše vyměnit celá nádrž. A přesně tak funguje systém Castrol Nexcel. Olejová nádrž je společně s olejovým filtrem uzavřená v jednom systému, v jednom uzavřeném boxu. Celá „výměna oleje“ tak proběhne pouze odejmutím a nahrazením této „buňky“. V reálu to bude vypadat podobně, jako byste vyměnili autobaterii. Není tak potřeba žádné (speciální) nářadí, zdvihák, nebo montážní jáma. Jenom rovina a otevřená kapota. S nadsázkou lze říci, že tuto výměnu uděláte před supermarketem.

Zavedení systému Nexcel by mělo mít také pozitivní dopad na ekologii. Castrol bude tyto jednotky vybírat zpět a olej z nich opětovnou rafinací recyklovat na mazivo. Castrol už systém otestoval na mnohých vozech od městkých nákupních tašek až po závodní speciály. Systém dostal pořádně zabrat, testovalo se až do přetížení 1,8G (což odpovídá brzdění ze 100 km/h na nulu za 1,6s). Mimo to se testoval průtok oleje až do hodnoty 600 l/min, což je zhruba 10-20x více, než je třeba v běžných osobních autech.

Prvním vozem, do kterého se tento systém bude sériově montovat je Aston Martin Vulcan. Samozřejmě tento okruhový speciál nebudeme asi vídat běžně na silnicích, nicméně jako zatěžkávací zkouška? Dobré. Castrol si věří, je v jednání s mnoha automobilkami a slibuje, že do pěti let bychom měli systém potkávat v běžných vozech. V souvislosti s tím se však nabízí dlouhý seznam otázek. Systém určitě nebude z nejlevnějších a co pak budou dělat například majitelé vozů koncernu Volkswagen s TSI motory, u kterých není problém dolévat litr oleje za 1 000 km?

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru