Zpomalovací prahy a retardéry dopravu opravdu zpomalí, ale co udělají s vaším autem? Rozhodně mu neprospějí. Ale dokáže ho to, pokud retardér přehlédnete a přejedete ho rychle, zničit? To se pokusili zjistit v Americe.

Pro tyto účely je ve videu „speciální auto“. Jde o starší Mercedes-Benz třídy E, který přišel prakticky o všechny části karoserie, které se dají sundat. Jde tedy o holý skelet bez dveří a kapot. Zůstala jen přední a zadní skla a světlomety. Důvod? Aby bylo co nejlépe vidět to, co se při přejezdu retardéru děje.

Další způsob jak řidičům ničit život i auta. Aktivní retardér bude i u nás

Ve videu, které se natáčelo v Chicagu v Americe, uvidíme, jak tento Mercedes-Benz dopadne po přejíždění tří druhů zpomalovacích prahů a retardérů. Zkoušeli to na klasickém asfaltovém, pak vcelku nízkém retardéru na parkovišti u obchodního centra a nakonec na vysokém retardéru v úzkých uličkách města.

Všechny tři retardéry nejprve řidič přejede svižně, aby viděl, co to s autem udělá. Druhý pokus je vždy co nejrychleji. A třetí je co nejrychleji, ale s plnými brzdami těsně před retardérem. Tento pokus má simulovat chvíle, kdy si řidič takového retardéru všimne až na poslední chvíli a začne brzdit.

Všechny záběry můžeme zhlédnout v normální rychlosti, ale pak i zpomaleně. Uvidíme, jak moc velkou práci mají pneumatiky a tlumiče s tím, aby si s takovými nerovnostmi poradily. Auto to nakonec přežije, ale hezký pohled na něj při přejíždění retardérů není…