Další způsob jak řidičům ničit život i auta. Aktivní retardér bude i u nás

Od Anina Russová | 16. 1. 2018


Je správné dodržovat pravidla a zákony a je také správně nějak trestat ty, kteří ani jedno nedodržují. Obzvlášť na silnicích. Pokud bychom si totiž všichni dělali jen to, co chceme, brzy by se na silnice nedalo vyjet ničím jiným než tankem. Přesto ale rozhodně nesouhlasíme s tím, aby byli řidiči trestáni za vysokou rychlost tím, že jim jakýsi super chytrý systém poničí auto. Přesně tak totiž funguje aktivní retardér, který už nějakou dobu funguje třeba ve Švédsku. U nás ho plánuje vyzkoušet obec Branišovice v Jihomoravském kraji. 

Ta chce bojovat proti řidičům, kteří nerespektují maximální povolenou rychlost. Retardér ale řidiče v praxi nedonutí zpomalit, rovnou je za ni potrestá. Retardér funguje tak, že jakmile jeho radar, se kterým je propojen, detekuje vůz jedoucí vyšší než povolenou rychlostí, aktivuje retardér, který ovšem nevyroste nad silnici, ale naopak se do ní schová. Vznikne tak něco jako velký a hluboký výmol, který má řidiče dostatečně důrazně upozornit na to, že jede rychle.

Systém by měl být nastaven tak, aby rychleji nechal projet vozy záchranářů, policistů i hasičů, ale všechny ostatní vytrestá pořádnou ránou do podvozku. A právě v tom vidíme problém. Těžko říct, jak bude taková díra v silnici působit na důležité části auta, ale umím si živě představit, jak snadno by v tomto případě mohlo vzniknout poškození vozidla. A to bude město následně muset zaplatit.

Také si nejsme jisti tím, jak budou řidiči na takový nečekaný výmol reagovat. Může se snadno stát, že se někdo lekne a zareaguje tak, jak by třeba jindy nereagoval. A k pořádnému průšvihu, ke kterému se mohou připlést i chodci, pak nebude daleko.

Ano, víme, že prostě stačí jet podle předpisů. Ale ruku na srdce, kdo se v autě někdy nezamyslel a najednou zjistil, že místo 50 km/h jede třeba 60 km/h. Za jízdy takový rozdíl ani nepostřehneme. Jsme ovšem pro pokutování a standardní měření rychlosti radary nebo policisty, ne pro tak nesmyslné zacházení s auty.