test-ojetiny-2014-skoda-superb-combi-20-tdi-103-kw-4x4-6MT- (2)

Jak snížit kupní cenu u ojetého auta? Poradíme několik tipů

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: carVertical - Foto: Lukáš Fabián - 2. 11. 2023


Když si chcete koupit ojeté auto, vždy to obnáší určitá rizika. Může být například velmi těžké zjistit, zda se předchozí majitel o auto staral dobře a mělo servis, který byl předepsaný. Nicméně, pokud si o automobilech nastudujete určité informace a využijete možnost přehledu historie vozidla, mohou vám tyto skutečnosti pomoci vyjednat lepší cenu. Schopnost vyjednávat sice patří trochu mezi umění, ale můžete si tak snížit cenu vozu i o vyšší desítky tisíc korun.

Hledání slabin vozu

Každý model má své specifické slabiny, které byste si měli zjistit ještě předtím, než se na auto zajdete podívat. Pokud jste z vozu, který chcete koupit, nadšeni, neprozrazujte to prodávajícímu. Mohlo by se totiž stát, že s vámi již nebude chtít vyjednávat o další slevě.

I na první pohled skvěle vypadající ojeté vozidlo bude mít pravděpodobně pár nedostatků. Profesionálové, ale i běžní řidiči si snadno všimnou koroze, vadné elektroniky, opotřebovaných pneumatik, úniků kapalin, škrábanců a promáčklin.

Po obhlídce exteriéru a interiéru vozu se vždy vydejte na zkušební jízdu. Nezapomeňte vůz vyzkoušet v různých terénech a při různých rychlostech. Vyzkoušejte všechny rychlostní stupně, zjistěte, zda fungují dobře brzdy, zda vozidlo nikam netáhne a poslechněte si případný hluk vycházející z motoru a náprav. I ty nejmenší problémy je třeba s prodávajícím probrat, protože to může pomoci při vyjednávání o konečné ceně.

Záznamy z historie pomáhají získat výhodu při vyjednávání

Prodávající ví o vozidle vždy více než kupující. Tento nepoměr znamená, že je prodávající vždy o jeden krok napřed při vyjednávání, tedy pokud nezačnete pátrat hlouběji v minulosti vozu. Pokud si prověříte historii vozidla na internetu, můžete odhalit podvody se stočenými kilometry, různá poškození, změny vlastnictví, zobrazit údržbu vozu a další užitečné informace.

Studie tvrdí, že levné ojeté vozy v Česku mohou mít stočené kilometry

„Pokud kupující objeví špatné záznamy v historii vozu nebo důkazy o nehodě, může to usnadnit proces vyjednávání. Kontrola historie ojetého vozu je zásadním krokem a jeho opomenutí může vést k přeplacení vozidla ve špatném stavu,“ říká Matas Buzelis, automobilový expert a vedoucí komunikace společnosti carVertical.

Až 15,2 % všech vozů prověřených na carVertical mělo stočené najeté kilometry, zatímco více než u poloviny (52,3 %) byla v minulosti zaznamenána poškození. To dokazuje, že je v podstatě jednoduché setkat se s vozem, který měl stočené kilometry nebo se mu dostalo pouze levné opravy drahých škod.

Vyjednávání s dealery je obtížnější

Vyjednávání se soukromými prodejci je mnohem snazší než s velkými prodejci a autobazary. Seriózní společnosti, které se zabývají prodejem a koupí automobilů před prodejem vozy vždy kontrolují, a mají data a statistiky. „Bohužel, u obchodů s ojetými vozy neplatí žádná magická sleva. Pokud je cena vozidla přiměřená, získat nižší cenu může být prakticky nemožné. V závislosti na stavu vozu a jeho počáteční ceně však můžete cenu snížit až o 20 %,“ vysvětluje Buzelis.

I když prodávající souhlasí se snížením ceny, některé vozy za to prostě nestojí. Kupující by měli přemýšlet o vozu z dlouhodobého hlediska a zhodnotit případné náklady na údržbu a zůstatkovou hodnotu vozidla po několika letech. Nikdo si nechce pořídit auto, do kterého bude jen sypat peníze a eventuálně bude mít ještě problémy s dalším prodejem.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru