Jak se vyráběly Trabanty? – video

Autor: Pavel Srp - 16. 8. 2014


Existuje jen málo aut, která se vyrábějí ručně. Většinou pak stojí velké peníze, patří mezi ně ale i takový stroj, který byl jedním z nejlevnějších na trhu. Před mnoha desítkami let se totiž ručně vyráběl také bakeliťák, tedy Trabant.

Trabant na kola postavil také Československo. Ve své době na něj byly čekací listiny přeplněné k prasknutí a čekalo se na něj mnoho let. To je v dnešní době několika měsíčních dodacích lhůt a tisíců skladových aut nepředstavitelné.

Karoserie Trabantu nebyla ve skutečnosti z bakelitu, jak se tvrdí, ale z duroplastu (směs odpadu z bavlny a syntetické pryskyřice). Vyráběla ho automobilka Sachsenring v saském městě Zwickau. Ten typický Trabant, kterého jsme často a hojně potkávali na ulicích, byl představen v roce 1964, když byla přepracována karoserie typu P60. Ve stejné podobě, jen s malými změnami, se Trabant 601, jak byl tehdy pojmenován, vyráběl až do července 1990.

Továrnu ve Zwickau vlastnila původně automobilka Horch, která vyráběla luxusní auta a patřila do koncernu Auto Union, z něhož později vznikla automobilka Audi. Po válce se výroba přeměnila na vozy značky IFA: Jenže politika tehdy ovlivňovala vše nejen v Československu, ale i v zahraničí, a tak, když vláda rozhodla, tehdejší východní Německo muselo začít vyrábět moderní lidový vůz s hmotností nepřevyšující 600 kg a cenou nepřesahující čtyři tisíce marek.

P.S. Jednoho Trabanta jsme nedávno přivezli do naší redakční garáže. Snad už brzy se s vámi podělíme o dojmy, které za jeho volantem řidiči mají… :)

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru