Mentorování začínajícího řidiče se pro řadu především rodičů jeví jako dobrý nápad. Jenomže mentorování má svá pravidla, která jsou podepřená zákonem. A i když je splníte před začátkem mentorování, tak to neznamená, že svůj úděl také dokončíte.
Základní pravidlo říká, že mentorem může být pouze řidič, který je držitelem řidičského oprávnění skupiny B po dobu alespoň 10 let (zkušený řidič), kterému nebyl v posledních 5 letech udělen zákaz řízení a který má v bodovém hodnocení řidičů 0 bodů. Mentorem je nejčastěji rodič nebo příbuzný mladého řidiče, není to však podmínkou. A tady se rovnou dostáváme k prvnímu problému. Pokud máte čisté bodové konto, mentorem být můžete, úřad vás k začínajícímu řidiči zapíše.
Jenomže co se stane, když během doby, kdy jste mentorem, dostanete nějaké trestné body? Stačí jen dvoubodový přestupek, třeba jen překročení rychlosti o 10 km/h, abyste o své mentorování zase přišli. Pak je jen pár možností, jak to řešit. Buď si začínající řidič vedle sebe vezme jiného mentora, proto je lepší jich v kartě řidiče mít zapsaných víc. Vy jako mentor také můžete absolvovat kurz bezpečné jízdy, v rámci kterého vám odečtou maximálně tři body.
Velmi snadno a rychle můžete o mentorování přijít také ve chvíli, kdy i jako spolujezdec nadýcháte při silniční kontrole. Mentor totiž nikdy nesmí v autě jet pod vlivem alkoholu nebo drog. Takže žádné odvozy dítkem z večírku. Pokud se tak stane, pohlíží se na mentora stejně, jako by řídil. To znamená pokuta v rozmezí 7000 Kč až 25 000 Kč, šest bodů a zákaz řízení na až 18 měsíců. A co když odmítnete test? Body jsou stejné, ovšem pokuta je v rozmezí 25 000 Kč až 75 000 Kč, a zákaz řízení na až 36 měsíců.
Ale přísná pravidla rozhodně neplatí jen pro mentory. Mají je i začínající nezletilí řidiči. Pokud totiž na silnice vyrazí bez mentora, nějakou dobu se pak za volant nepodívá vůbec. „Pokud budete jako sedmnáctiletý řidič řídit motorová vozidla skupiny B bez mentora dopouštíte se přestupku, za který vám může být udělena pokuta ve výši 2000 Kč až 5000 Kč a zákaz řízení motorových vozidel na dobu od 6 do 12 měsíců,“ vysvětluje ministerstvo dopravy.