Co se stane, když cyklista vjede na přechod pro chodce a tam do něj nabourá auto? Na to jsme se zeptali na ministerstvu dopravy, aby nám vysvětlili, jak se to s cyklisty na přechodech vlastně má. Okolo jejich pohybu v těchto místech totiž panuje řada mýtů, které mohou stát životy.
Cyklista není chodec!
O tom, zda cyklisté musí na přechodu pro chodce sesedat z kola, se vedou velké debaty. Například městská část Praha 7 se tomuto tématu před časem věnovala a opírá se o slova specialisty z odboru dopravy Magistrátu hlavního města Prahy Davida Horatiuse, který napsal: „Navzdory obecně vžité představě pravidla provozu na pozemních komunikacích cyklistům jízdu na kole po přechodu pro chodce výslovně nezakazují. Zároveň cyklistům ani nestanovují povinnost z kola sesednout a přes přechod ho vést.“ Výjimkou jsou podle něj situace, kdy je u přechodu umístěna příkazová značka „Cyklisto, sesedni z kola“.
Obdobně to vidí i magistrátní projekt Čistou stopou Prahou, který na svém webu píše: „Navzdory obecně vžité představě pravidla provozu na pozemních komunikacích jízdu na kole po přechodu pro chodce nezakazují. Stejně tak v nich není stanovena ani povinnost z kola sesednout a přes přechod ho vést. Cyklisté tedy obecně mohou po přechodu přejíždět – výjimku představuje pouze situace, kdy je jízda po přechodu výslovně zakázaná příkazovou značkou Cyklisto, sesedni z kola umístěnou před přechodem.“
Jenomže ministerstvo dopravy, ale také Besip a organizace Centrum služeb pro silniční dopravu to vidí zcela odlišně. Ve svém stanovisku resort dopravy píše: „Jak je již z jazykového výkladu předmětných ustanovení zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích zřejmé, přechod pro chodce je určen chodcům, nikoli cyklistům, těm je určen přejezd pro cyklisty. Vzhledem k tomu, že chodcem je i osoba, která vede jízdní kolo, pokud chce cyklista použít přechod pro chodce, musí z kola sesednout a vést ho.“
Tisková mluvčí resortu dopravy Alena Mühl k tomu dodala: „Přechod pro chodce je přechod pro CHODCE. Jezdit na čemkoliv se tam nemá. Cyklista je řidič. Chodcem je, pokud jízdní kolo vede.“
Mám na cyklisty, bruslaře a lyžaře na silnicích jednoznačný velmi svérázný názor. Je jednoduchý. Na silnicích se může zdarma pohybovat pouze chodec. Všichni ostatní bez jakékoliv výjimky musí mít uzavřeno zákonné pojištění. Motorista musí. Ostatní nemusí. Proč? Jsou to uživatelé jako ti platící. U cyklistů je navíc velmi problematické dodržování dopr. předpisů a jejich vymáhání.
Taky si říkám, že přechod pro chodce navazuje na chodník, kde je pohyb cyklistů jak píšete.
Jen pozor děti do 10 let na chodníku můžou i na kole jezdit, nesmí ohrozit, tak sundavat jen to starší.
:D
Někdo erudovaný, když srazím jedoucího ciklistu na přechodu,kdo bude viník?Mám trošku pochybnosti,že ke mě jako k řidiči auta bude nahlíženo, že jsem měl dávat větší pozor a maximálně to bude oboustranná chyba i když porušení předpisů byla na straně ciklisty.
Srazit cyklistu na přechodu pro chodce je poměrně snadné, stačí poněkud horší rozhledové poměry a cyklista jedoucí, řekněme 30 km/hod. Chodec více než 5 km/hod nedá. A při vyšší rychlosti cyklisty, řidič prakticky nemá šanci srážce zabránit.
U nás v okresním městě jezdí cyklisté po chodníku, na přechodě pro chodce v jednosměrce a nikdo to neřeší. Ovšem pokud byste jako motorista zastavil tam kde nemáte okamžitě pokuta.
Měl by se zavést každý sudý /lichý/ týden, povinný odstřel cykloblbů !!
Koukám magistrátní úředníci by se měli vrátit do autoškoly , zák.č. 361/2000 Sb. hovoří jasně a nějaké smyslné domněnky nepřipouští .Jsem učitel autoškoly a kdybych toto učil žáky , tak by letěli od zkoušek. Cyklista je cyklista a chodec je chodec , jakmile má cyklista kolo mezi nohama , byť i stojí je to cyklista , pokud má kolo vedle osy těla je to chodec vedoucí jízdní kolo.
Je dobré tohle řešit ale nebylo by od věci vyřešit i pohyb cyklistů po chodnících a také pohyb uživatelů elektrických koloběžek po chodnících určených pro chodce!!!
Inu, na chodnících musí cyklisté taky kolo nebo koloběžku také vést. S výjimkou vyznačených „cyklopruhů“, samozřejmě. Když vidím cyklistu jedoucího po chodníku, nejraději bych jej ihned srazil na zem. Ale, popravdě, ještě jsem se k tomu neosmělil :-)