Jak dlouho vydrží Tesla ve vesmíru? Moc dlouho prý ne

Autor: Anina Russová - 10. 2. 2018


Jestli něco hýbalo děním prakticky na celém světě, pak to byl doslova husarský kousek Elona Muska a jeho týmu, kteří v tomto týdnu vypustili do vesmíru nejvýkonnější raketu na světě. Ta navíc do té fascinující temnoty vypustila vůz Tesla Roadster.

Kromě toho, že jde o fascinující a znovu opravdu velký krok pro lidstvo, jde také o absolutně bravurní marketingový tah. Jedna věc je zafinancovat, sestrojit, vyrobit a také zprovoznit tu technicky dokonalou raketu. Za to se opravdu klaníme a nepokrytě obdivujeme. Druhá věc je ale právě ten marketing, humor a jistý styl, který tomu Musk dal. Ať už je to hudba, která doprovázela Teslu do vesmíru, tedy David Bowie, nápis „Don’t panic“ na displeji, který odkazuje na knihu ‚Stopařův průvodce po galaxii‘ nebo sama kniha způsobně uklizená v přihrádce vozu. To všechno dělá z celé akce se startem rakety a vypuštění auta hotové mistrovské dílo.

Ačkoliv je ale celý svět konsternován tím, že Muskovi vlastně celý projekt vyšel na výbornou, ozývají se postupně hlasy, které se ptají, jestli je opravdu potřeba vesmír zahlcovat dalším odpadem, který tam bude bůh ví, jak dlouho, kroužit. Vědci z jedné americké univerzity ale přišli s tím, že Tesla na své misi zase tak dlouho nevydrží.

Vzhledem k tomu, že Roadster je vystaven vesmírné radiaci a je zcela bez ochrany, do zhruba jednoho roku by se měl takřka rozložit. Napomoci by tomu měla i ostatní vesmírná tělesa. Ta miniaturní budou Teslu průběžně „ohlodávat“, ale pokud se kabriolet potká s něčím větším, může jeho zkáza přijít prakticky kdykoliv.

Mimochodem, zaznamenali jste fascinující přistání dvou pomocných stupňů, které se oddělily od rakety? Proti tomu je totiž i balet humpoláckou zábavou… :)

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru