Jaguar XE SV Project 8: rekordní jízda na Nürburgringu

Jaguar XE SV Project 8 stanovil nový rekord na Nürburgringu pro sériově vyráběné sedany

Od Tisková zpráva | 30. 11. 2017


Nejrychlejší čtyřdveřový automobil na světě dorazil z knih rekordů na stánek značky Jaguar na autosalonu v Los Angeles. Jaguar XE SV Project 8 stanovil na Nürburgringu nový rekord v kategorii sériově vyráběných čtyřdveřových sedanů. Čas 7 minut a 21,23 sekundy, který zajel závodní jezdec Vincent Radermecker, je o 11 sekund lepší než dosud platný rekord v dané kategorii na tomto legendárním 20,8 kilometru dlouhém německém okruhu, který dosud držela Alfa Romeo Giulia QV.

Jaguar XE SV Project 8 je nejextrémnější vůz určený do běžného provozu, jaký kdy Jaguar postavil. Jeho kompresorem přeplňovaný pětilitrový osmiválec nabízí výkon 600 koní. Akcelerace z nuly na 100 km/h za 3,3 sekundy je z kategorie supersportovních vozů a nejvyšší rychlost dosahuje 322 km/h.

„Divize SVO existuje proto, aby posouvala hranice výkonu, luxusu a terénních schopností. Ručně sestavované XE SV Project 8 bere tento přístup až na úplný limit, přenáší výkony překonávající supersportovní automobily do nejkompaktnějšího čtyřdveřového sedanu značky Jaguar. Rekord z Nürburgringu podtrhuje náš slib připravit pro zájemce o Project 8 historicky nejextrémnější Jaguar. Ti si budou moci už brzy na vlastní kůži vyzkoušet, jak skvělý náš sedan je,“ řekl John Edwards, Jaguar Land Rover Special Operations Managing Director.

Jaguar XE SV Project 8 svým neuvěřitelným časem překonal na okruhu přezdívaném jako Zelené peklo některá světově nejrychlejší dvoudveřová kupé i supersportovní automobily s motorem umístěným uprostřed.

Tento supersedan je s upravenou verzí pětilitrového osmiválce automobilky Jaguar Land Rover uloženou pod karbonovou kapotou vybavenou odvětráváním druhým automobilem ze série Collector’s Edition divize SVO. Ruční sestavování automobilů určených pro zákazníky z celého světa začne v technickém centru SVO v anglickém městě Coventry začátkem příštího roku. Vznikne pouze 300 exemplářů. Kromě standardního čtyřmístného provedení lze na přání získat v rámci paketu Track Pack také dvoumístnou variantu.

Více informací o Jaguaru XE SV Project 8, respektive o registraci k jeho nákupu naleznete zde.

Přečtěte si také:  Na zamrzlém okruhu jsme zkoušeli pohon všech čtyř kol Hyundai. Nejzábavnější byl nakonec elektromobil

Jaguar Racing zároveň oznámil také první tým, který se zúčastní celosvětového šampionátu elektrických automobilů I-Pace eTROPHY. Rahal Letterman Lanigan Racing, který vede Bobby Rahal (trojnásobný vítěz šampionátu IndyCar a Indianapolis 500) coby týmový ředitel, se zapojí do prvního seriálu závodů elektrických vozů vycházejících ze sériově vyráběného modelu na světě. Šampionát odstartuje v prosinci 2018.

Jaguar I-PACE eTROPHY bude podporovat šamiponát FIA Formula E a bude prvním podnikem, v rámci kterého se bude závodit se speciály odvozenými od sériově vyráběného elektromobilu určeného do běžného provozu. Závody budou probíhat na stejných místech a ve stejných termínech jako závody elektrických formulí od sezony 2018-2019. Seriál bude exkluzivně zahrnovat 20 závodních speciálů Jaguar I-PACE, které nabídnou týmům možnost ukázat jezdecký talent a elektrický výkon během závodů konajících se na světové scéně bezemisního motorsportu.