Jaguar XE SV Project 8 s extrémním výkonem z dílny SVO

Od Tisková zpráva | 29. 6. 2017


Oddělení Special Vehicle Operations (SVO) společnosti Jaguar Land Rover představilo extrémně výkonný sportovní sedan XE SV Project 8 s výkonem 600 koní. Project 8 je druhou sběratelskou edicí z dílny SVO. Ta následuje po úspěšném modelu F-TYPE Project 7 uvedeném v roce 2014. Jde o čtyřdveřový sedan s výkonem supersportu, navrženým tak, aby nadchl milovníky řízení svou pozoruhodnou kombinací extrémního výkonu, dynamické agility a trakce, kterou zajišťuje pohon všech kol. Vyrobeno bude pouze 300 kusů. Každý z nich bude smontován v technickém středisku SVO v Coventry.

 „Project 8 je vynikajícím příkladem toho, co se stane, když nadšení designéři, inženýři a výrobní specialisté dostanou příležitost stvořit extrémní sportovní auto bez jakýchkoliv kompromisů,“ dodal John Edwards, Jaguar Land Rover Special Operations Director.

Project 8 exkluzivně přináší nejsilněji vyladěnou verzi pětilitrového zážehového osmiválcového motoru společnosti Jaguar Land Rover. Pohonná jednotka o výkonu 600 koní, která má titanový variabilní aktivní výfuk, je doplněna systémem pohonu všech kol (AWD). Zároveň se inženýři nechali inspirovat motorsportem a díky speciální aerodynamice mohou řidiči dosáhnout maximální rychlosti 320 km/h a zrychlení z nuly na 100 km/h za 3,7 sekundy. Jde tedy o současný nejrychlejší model značky Jaguar.

Project 8 je vůz zaměřený na okruhy. Základem jeho výkonu je řada účelových úprav lehkých hliníkových panelů karoserie modelu XE, mezi které patří: nárazník z uhlíkových vláken s vylepšenými chladicími kanály, ventilovaná kapota z uhlíkových vláken, rozšířená karoserie zakrývající 20palcová kovaná kola z hliníkové slitiny, nastavitelný přední splitter, rovný podvozek, zadní nárazník z uhlíkových vláken, zadní difuzor a nastavitelný zadní aerodynamický spojler. Project 8 bude nejlehčím sedanem s osmiválcovým motorem v řadě vozů značky Jaguar.

 „Při vytváření modelu Project 8 se nám opravdu podařilo využít potenciál týmů našich inženýrů a designérů. Jsme na začátku velmi náročného, ale zajímavého vývojového programu, v rámci kterého se soustředíme na to, aby Project 8 nabídl okruhový výkon na úrovni, na kterou se dosud značka Jaguar nezaměřila,“ dodal Mark Stanton, SVO Director.

„Tým SVO je plný milovníků sportovních aut, kteří byli nyní pověřeni, aby spojili znalosti z motorsportu do formy čtyřdveřového supersportu.“

Aby byly zajištěny optimální jízdní vlastnosti na silnici i na trati, má Jaguar XE SV Project 8 dvě příčná ramena vpředu a zavěšení Integral Link vzadu s tužšími pružinami a manuálně nastavitelnými nepřetržitě variabilními tlumiči (ty umožňují snížit o 15 mm světlou výšku pro využití na trati). Poprvé také představuje nové karbon-keramické brzdy a jako vůbec první silniční vůz má keramická ložiska kol z nitridu silikonu ve stylu Formule 1 a využívá zadní elektronický aktivní diferenciál (EAD) s chladičem oleje – poprvé u modelu XE.

Přečtěte si také:  Vodíkové BMW iX5 Hydrogen prochází zimním testováním u polárního kruhu

Téma výkonu se promítlo i do designu interiéru díky decentnímu obložení z lesklých uhlíkových vláken a Alcantary, na věnci sportovního volantu Project 8, přístrojovém panelu a vnitřních výplních dveří. Osmistupňovou převodovku Quickshift lze ovládat buď hliníkovými páčkami řazení za volantem nebo středovou řadicí pákou Pistolshift – další prvotina pro model XE.

Project 8 je také prvním vozem značky Jaguar se speciálním režimem Track, který upravuje hnací ústrojí a systémy kontroly stability pro využití na okruhu a zaručuje pohotovější odezvu řízení a plynového pedálu pro dosažení nejvyšší přesnosti řízení a zpětné vazby pro řidiče.

Project 8 bude při uvedení na trh k dostání ve dvou specifikacích. Standardní čtyřmístný model nabízí nejnovější přední sportovní sedadla s hořčíkovými rámy a výrazněji tvarovaným opěradlem pro maximální oporu. Volitelná dvoumístná verze Track Pack zahrnuje lehká přední závodní sedadla z uhlíkových vláken se čtyřbodovým postrojem připevněným k zádržné obruči postroje namísto zadních sedadel. Všechny modely Project 8 budou vyrobeny pouze v konfiguraci s levostranným řízením.

Majitelé modelu Project 8 si budou moci svůj vůz přizpůsobit zvolením dalších barev a zpracování z prémiové palety SVO, která zahrnuje 19 barev v trojbarevném laku, tónovaném čirém laku, perleťovém, ChromaFlair a matném saténovém provedení.

Jaguar XE SV Project 8 čeká světová premiéra na Festivalu rychlosti v Goodwoodu v Západním Sussexu ve Velké Británii, který se bude konat od 29. června do 2. července. Project 8 si odbyde svou světovou dynamickou premiéru v pátek 30. června na slavném kopci v Goodwoodu.