2023-Fiat-Topolino

Italská vláda jde tvrdě proti (ne)italským autům. Problémy už má i Fiat

Autor: Radim Plachý - Zdroj a foto: Fiat - 22. 5. 2024


Před pár dny „musela“ Alfa Romeo po tlaku italské vlády přejmenovat svůj nový model. Problém byl v tom, že Alfa Romeo Milano, jak zněl původní název, měla být vyráběna v Polsku. Z pohledu italského práva je však nezákonné, aby se věc s tak jasně italským názvem a odkazující na Itálii, vyráběla mimo tuto zemi. Alfa Romeo proto nové SUV přejmenovala na Junior.

A obdobný problém teď řeší i Fiat. Ten v Maroku vyrábí maličké Fiaty Topolino, tedy sourozence Citroënu Ami a Opelu Rocks Electric. Maličký elektrický Fiat vypadá jako ztělesnění Itálie, což by asi standardně nebyl problém. Ten je v malé italské trikoloře umístěné u klik dveří. To je detail, který na první pohled odkazuje na to, že jde o italské auto. Ale není vyráběné v Itálii, což je dle tamních zákonů opět problém.

Jakmile tak 134 vyrobených elektrických Topolino dorazilo z továrny v Maroku do italského přístavu v Livornu, zasáhla policie. Ta auta ani nenechala vyložit z lodi a s posvěcením od soudu zakázala, aby se Topolina na italskou půdu dostala. Úřady viní Fiat z toho, že tyto modely falešně označuje jako vyrobené v Itálii. Italská trikolóra podle tamních úřadů prostě nesmí klamavě označovat něco, co vlastně vůbec není italské nebo vyrobené v Itálii.

Fiat-Topolino-vlajka

Zatím to vypadá tak, že se Stellantis podřídí a vlaječky ze všech aut prostě sundá. Ale snažil se s úřady domluvit, protože Topolino bylo vyvinuto v Turíně a v Maroku se prostě jen vyrábí. Zjevně to ale bylo marné. Ačkoliv není italský automobilový průmysl zrovna v nejlepší formě, tamní vláda mu místo pomoci za každou cenu hází klacky pod nohy.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru