I pojišťovny mají své detektivy. Pomáhají odhalovat pojistné podvody, často i u povinného ručení

Autor: Anina Russová - Zdroj: Generali Česká pojišťovna, Kooperativa - Foto: Policie ČR - 18. 1. 2024


Detektiva sice má většina z nás spojeného spíše s policií, ale tuto profesi pravidelně využívají i pojišťovny. Řada lidí si totiž myslí, že právě na pojišťovně mohou snadno vydělat. Ve většině případů to ale nedopadne dle jejich představ. Ve výsledku se pak tací dopouští pojistného podvodu.

Česká asociace pojišťoven popisuje pojistný podvod takto: „Pojistného podvodu se dopustí každý, kdo v souvislosti s uzavíráním nebo změnou pojistné smlouvy, v souvislosti s likvidací pojistné události nebo při uplatnění práva na plnění z pojištění nebo jiné obdobné plnění uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí.“ Mimochodem, pojistným podvodem je třeba i havarijní pojištění už nabouraného auta a následné domáhání se vyplacení pojistky. I s tím mají české pojišťovny své zkušenosti.

Že jde v podvodech o velké peníze potvrdila před nedávnem například pojišťovna Kooperativa. Ta během loňského roku řešila 450 pojistných podvodů a uchránila tak 137 milionů korun. „Opět nejvíce případů jsme řešili v oblasti pojištění vozidel, s uchráněnou hodnotou 56 milionů Kč, pak následuje životní a úrazové pojištění s 37 miliony Kč uchráněné hodnoty. Oproti loňsku pak výrazně narostla uchráněná hodnota u pojištění majetku a odpovědnosti občanů, na téměř 36 milionů Kč,“ popsala Dita Němečková, vedoucí Odboru vyšetřování a prevence.


TIP: Srovnání povinného ručení


Povinné ručení a podvody nejsou výjimečné, má s nimi své zkušenosti také Generali Česká pojišťovna. Jejím detektivům se daří řešit případy za desítky tisíc, ale i milionů. „Naše pojišťovna odhalila druhý nejvyšší objem pojistných podvodů u povinného ručení – konkrétně jde o oblast výplat pojistného plnění ze škod na zdraví. Detektivové odhalili a před neoprávněnou výplatou uchránili podvody za téměř 108 milionů korun. Ve významné míře se u těchto případů řeší situace, kdy lidé vznášejí neúměrně vysoké nároky na odškodnění,“ popsal tiskový mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Může to skončit až ve vězení

Je potřeba si uvědomit, že každou nahlášenou pojistnou událost řeší nejen několik lidí, ale i chytré systémy, které umí podvod často odhalit ještě dřív, než se dostane přímo k detektivům. Pojišťovny k těm, kdo se je snaží okrást, přistupují zpravidla individuálně. Některé, zpravidla ty drobné pokusy, se řeší jen v rámci pojišťovny. Jiné ale snadno mohou skončit až u soudu, odkud si podvodním může odnést i desetiletý pobyt za mřížemi.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru