pet_lahev-sedadlo

I obyčejná PET láhev s vodou v autě by mohla způsobit požár

Autor: Radim Plachý - Zdroj: auto.pravda.sk - Foto: Pavel Srp - 2. 6. 2023


Teploty stoupají, slunce pálí a je sucho. To jsou potenciální problémy ke vzniku požárů. Požár ovšem může vzniknout i tak, jak byste to vůbec nemuseli čekat. Třeba v autě. Kvůli PET láhvi. Ta se totiž může chovat jako lupa, jak dokazují přiložená videa.

Určitě jste to viděli v nějaké kreslené pohádce. Postavička vezme lupu, nechá na ní svítit slunce a koncentrovaný paprsek z ní zamíří na nějaké místo, které po chvíli začne hořet. Funguje to tak nejen v kreslených filmech, ale i ve skutečnosti. A nemusí to být jen lupa, ale může to být i docela obyčejná PET láhev s čistou vodou, která může za určitých okolností fungovat obdobně.

I prázdná láhev totiž dokáže lámat světlo tak, že PETka pak může zafungovat jako lupa. Zpravidla by to neměl být problém, protože látkové čalounění nebo plasty by to zapálit nemělo, taková koncentrace světelného paprsku by vzniknout neměla, ale papírový kapesník nebo noviny už by zapálit mohla. Dokazuje to i jeden Američan z Idaha.

Dioni Amuchastegui totiž jednou ve svém autě na sedadle PET láhev nechal a po čase si všiml, že se z něj začíná kouřit. Na koženém čalounění to udělalo spálené fleky. Naštěstí se nic vážnějšího nestalo. Pokusil se to nasimulovat znovu a natočil to do videa. Stalo se to opět a můžeme se tak na to podívat i my:

Jeho video ale zaujalo také hasiče z města Midwest City z americké Oklahomy, kteří se podobný pokus rozhodli také udělat. A i těm se to povedlo. Díky PET láhvi s čirou vodou propálili list papíru.

Naštěstí takovou intenzitu mají pouze čiré tekutiny, u těch barevných se to stát nemůže. A ani tak není zaručeno, že se to stane. I tak je ovšem lepší nechat láhev ideálně v kufru anebo třeba pod sedadlem.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru