Až příliš často policisté informují o řidičích, kteří se dostali na dálnici do protisměru. Stejně často také upozorňují na to, že když už se to stane, je extrémním hazardem pokračovat v jízdě. Je to ale jako ono pověstné házení hrachu na zeď. Když už se některý z řidičů na dálnici do protisměru dostane, většinou nepochopitelně jede dál. A většinou také v levém jízdním pruhu. Jak ale ukazuje video Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), podobně nebezpečný manévr mohou převézt i ti, kteří před ním jinak varují, tedy policisté.

Je to skoro k neuvěření, ale GIBS opravdu hledá svědky, především dva řidiče ze záznamu, kteří potkali policejní auto se zapnutými majáky na dálnici v protisměru. K incidentu mělo dojít 21. března před šestou hodinou večerní na dálnici D55 mezi obcemi Hulín – Otrokovice ve směru Zlín. Generální inspekce prosí oba řidiče, či případné jiné svědky, aby se ozvali na telefonní číslo 974 839 734.

Přečtěte si také:  Čtyři promile v žíle a po dálnici v protisměru. Totálně nadraný Polák zaměstnal policii na Plzeňsku

Vzhledem k tomu, že stále probíhá vyšetřování této nezvyklé policejní jízdy, neposkytl GIBS jakékoliv další informace. Jisté je jen to, že i kdyby jeli policisté k případu, rozhodně jejich jízda neměla vypadat takto. Nikde není žádný provoz, žádná kolona, kterou by snad museli objíždět. A upřímně, objíždět cokoliv po dálnici v protisměru by také nebylo moc chytré. Budiž jim plusem, že alespoň nejeli přímo v jízdním pruhu. I tak to mohlo skončit hodně špatně.

Nedělejte stejnou chybu

Sama policie pak k nebezpečné jízdě v protisměru na dálnici radí: „Jízda v protisměru je jedna z nejrizikovějších kolizních situací, se kterou se můžeme setkat zejména při jízdě vozidlem po dálnici či silnici pro motorová vozidla. V případě, že vidíte auto na dálnici v protisměru, nezmatkujte. Zařaďte se do pravého pruhu a zpomalte. Současně zavolejte na linku 158 tísňového volání Policie České republiky a nahlaste, na které dálnici a v jakém kilometrovém úseku a směru se auto vyskytuje.“

Přečtěte si také:  Letos doručuje vánoční dárky policie, Santa totiž boural. Použije na to nová BMW, vrtulník i psa

Když už řidič do protisměru vjede, měl by se držet následujících rad:

  • Je nutné zastavit co nejvíce u kraje vozovky, nejlépe vlevo, tedy vedle nejpomalejšího pruhu.
  • Ihned zapněte varovné blinkry, oblékněte si reflexní vestu a opusťte auto. Běžte za svodidla, tam jste chráněni proti případné srážce.
  • Za svodidly dojděte umístit výstražný trojúhelník směrem k ostatním řidičům. Ideálně alespoň 100 metrů od auta. Zároveň volejte linku 158 nebo 112.

Přidat komentář