Historie automobilky BMW je plná jedinečných designových kousků, superrychlých modelů a elegantních společníků na dlouhé cesty. Vybere si opravdu každý a propadnout kouzlu modrobílé vrtule není vůbec těžké. Nás tahle horečka zadohrabů definitivně pohltila při testování skvělých modelů M3 a M4 v Alpách. Ale i BMW má ve své historii kousky, které neuvěřitelně předběhly dobu a díky tomu jsou dnes prakticky zapomenuté. Mezi ty zcela jistě patří model Z1.

BMW Z1 bylo světu představeno jako koncept už v roce 1987 na autosalonu ve Franfurtu. Automobilka chtěla všem ukázat, že se nedrží jen klasických tvarů, ale umí si s autem pohrát. A sázka do designové loterie se jim vyplatila, protože nebylo zajímavějšího vozu, který byl tehdy ve Frankfurtu představen. Dokonce – i když vůbec nebylo jisté, že se bude vyrábět – začaly chodit objednávky. Sériový model si svou premiéru odbyl v Ženevě v roce 1988.

Za revolučním vzhledem stojí překvapivě holandský designér Harm Lagaay, který svět trošku zaskočil například samotným otevíráním dveří. Ty totiž po stisknutí tlačítka zajedou i s okénkem směrem dolů. Posádka tak může jet nejen bez plátěné stahovací střechy, ale také se staženými dveřmi. Prostě styl… 🙂

Neméně zajímavé je i řešení karoserie vozu. Na ocelovém rámu sedí jednotlivé plastové díly karoserie, jež se během chvilky dají odmontovat. Majitelé měli prý dokonce možnost pořídit si několik různě barevných částí kastle, takže auto mohlo být jeden den strakaté a druhý třeba jen černé.

Pod kapotou se ukrýval řadový šestiválec o objemu 2.5 litru, který si Z1 půjčila z trojky. Ze stejného vozu je také manulání pětistupňová převodovka pohánějící silou 170 koní (točivý momemnt 222 Nm) zadní kola.

Na internetu jsme narazili na video, ve kterém se nám představí jeden velice hrdý majitel BMW Z1. Do svého auta se zamiloval právě, už když ho automobilka představovala ve Frankfurtu, a když pak přišla možnost si ho pořídit, neváhal ani minutu. Jeho vyprávění ještě dokresluje to, jak se tváří a jak mu svítí oči, když o své lásce mluví. 🙂

Přečtěte si také:  BMW řady 8 Golden Thunder Edition je lahůdka z dílny BMW Individual