Historie crashtestů automobilky Subaru – video

Autor: Pavel Srp - 7. 5. 2013


Subaru pro své příznivce (ale nejen pro ně) připravilo díl ze seriálu nazvaného „WOW“ – osmé pokračování je o crashtestech. Z videa se dozvíme, že automobilka to, jak se její vozy budou chovat při případné nehodě, zkoušela už v šedesátých letech minulého století. Tím tak trochu byla průkopníkem podobných testů, kterými dnes musejí projít všechna auta uváděná na trh. V Evropě dnes jde o testy EuroNCAP.

Subaru tak svou vlastní iniciatiovou vymyslelo a přeneslo do praxe mnoho věcí, které měly omezit zranění posádky na minimum – od deformovatelného věnce volantu, přes polstrované palubní desky, různé výztuhy procházející autem až například po airbagy. Některé vymyšlené vychytávky působí sice vtipně (jako například síť vystřelující z přední části automobilu, která měla zachytit padajícího sraženého chodce), ale jiné se používají a vylepšují dodnes.

Z videa uvidíme to, jak se testovalo od roku 1965. Nejen nehody automobilů, ale i chování řidiče vůči volantu (tehdy samozřejmě bez airbagu), až k testům dnešních aut – Subaru WRX STI, nové generace Foresteru nebo zábavné zadokolky BRZ.

-PS-

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek