Historie BMW řady 7 s označením E32 [video]

Autor: Anina Russová - 5. 9. 2013


Jsou auta, která s přibývajícími léty nestárnou, ale zrají jako víno. Přesně to je případ BMW řady 7, typového označení E32, které se začalo vyrábět už v roce 1987. Ani po 26 letech od zahájení výroby tenhle luxusní sedan neztratil ani kousíček ze své elegance a svého šarmu. Vždyť ve své době se jednalo o vlajkovou loď, to nejlepší z nabídky automobilky BMW.

Nejdůležitějšími atributy této generace řady 7 jsou nadčasový design a výkonné motory. Ve videu přímo z dílny automobilky se představí Hans Kerschbaum, který byl do vývoje sedmičky zapojen nejdříve jako projektant a posléze jako vedoucí oddělení aerodynamiky. Nakonec se mnoho jeho nápadů promítlo i do reálné podoby vozidla. Šlo například o široké „C sloupky“ či speciálně tvarované zadní dveře v místech, kde končí okno tak, aby se na zadní sedadla lépe nastupovalo. Jeho nápady byly jednoduché a přitom velmi praktické.

Druhá generace řady 7 je proslavená také pro řadu detailů, kterými jsou například zadní světla tvarovaná do písmene L či umístění velkého pětilitrového V12 pod kapotu. Šlo o model s označením 750i (pětilitrový dvanáctiválec) a 750iL ( pětilitrový dvanáctiválec s prodlouženým rozvorem). BMW svým zákazníkům nabízelo až neskutečné množství volitelných doplňků jako například integrovaný telefon či fax, chladničku na víno a podobně. V nabídce byla také již v roce 1987 kontrola trakce nebo dvojitá skla mající za úkol lépe odhlučnit interiér.

Tato generace BMW řady 7 byla zpočátku v nabídce pouze s řadovými zážehovými šestiválci (označení 730i a 735i), později přibyl již zmíněný V12 ( 750i), který se mohl pochlubit výkonem 300 koní a v roce 1992 přibyly dvě motorizace V8 (730i a 740i). Zajímavé je, že šestiválce byly nabízeny s úzkou mřížkou ledvinek v masce chladiče a modely s V12 a V8 s širokou.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru