Jestli si myslíte, že zemědělská technika je nudná a dobrá leda k tomu, aby se umazala na poli, kde odvede těžkou práci, pak vám teď ukážeme, že se pletete. Na světě jsou zemědělské stroje, které dokáží jezdit zatraceně rychle, dokonce tak rychle, že je z toho světový rekord. Ten nejnovější má na svědomí britský závodní jezdec, novinář a milovník adrenalinu Guy Martin, který už má obdobných rekordů na triku několik. Ten (před)poslední byl z letošního června, ten ale před pár dny padl.

Řídili jsme Lamborghini, placaté ale nebylo. Byl to traktor

Stalo se tak už 23. října, ale tvůrce traktoru, společnost JCB ukázala záznam této jízdy až nyní. Rekord padl na malém britském letišti Elvington a speciálem, který Guy osedlal, byl traktor JCB Fastrac. Jak už to u takových jízd bývá, měřila se průměrná rychlost ze dvou pokusů v opačných směrech. Rekordní rychlostí se nakonec stalo 217,57 km/h, ovšem maximální rychlost při jedné z jízd byla až 247,356 km/h! A to přitom standardní traktor JCB Fastrack zvládá maximálně rychlost pohybující se kolem 60 km/h.

Ovšem ten, který je upraven pro tyto rychlostní rekordy, je jiná káva. O pohon se totiž stará vznětový, kompresorem přeplňovaný šestiválec, jehož objem je 7,2 litru! Výkon JCB nezveřejnilo, ale odhaduje se, že se blíží 1000 koní. Zajímavostí je, že traktor dostal manuální šestistupňovou převodovku od ZF, která se používá v nákladních autech. Kromě JCB na traktoru pracovala i firma Williams Engineering, která se většinou věnuje spíše světu F1. Možná proto ale zvládla aerodynamiku traktoru upravit takřka k dokonalosti, což ostatně pomohlo k dosažení nového rychlostního rekordu.