Goodyear Eagle-360: nová pneumatika ve tvaru koule – foto + video

Autor: Jan Karlík - 8. 3. 2016


Pokud jste fanoušky sci-fi, máte rádi Willa Smithe nebo jen zkrátka koukáte na filmy, určitě vás neminul kousek s názvem „Já, robot“..

Nebojte, nezačnu tady recenzovat filmy, nebo dělat knižní rozbor povídek od Isaaca Asimova. Jde o to, že na tomto vědecko-fantastickém díle se z velké části podílela také automobilka Audi. Fakt, že auta sama jezdí, sama parkují (!) nás popravdě trochu vyděsil. Jde ale o to, že tento film se ukázal jako výborná věštecká koule budoucnosti. Společnosti Goodyear totiž představila pneumatiku s názvem Eagle-360. Funguje na stejném principu jako pneumatiky“ ve filmu Já, robot.

A jak, že to funguje? Podle Goodyearu by byl automobil vybaven podobnou technikou, jakou mají vlaky s magnetickou levitací. Jenže tady nebude magnetické pole odpuzovat celé auto, ale ve výkrojích na sebe budou působit magnety auta a pneumatiky. Vznášet se tak bude auto nad pneumatikou. Zároveň by tyto magnety působily jako hybná síla. Celkově by tak jízda měla být bezpečnější a plynulejší. Každé kolo by systém (doufejme, že i řidič) měl možnost ovládat samostatně. Změny směry by mohly být plynulejší, ale v případě potřeby také významně rychlejší. Navíc speciální pěna v dezénu zvyšuje plochu běhounu přilepeného k zemi. No, zní to zatím jako utopie…

Goodyear technologii prezentuje jako ideální pro autonomní vozy. Jasná výhoda je jistě ve městě, kdy by parkování byl ještě menší problém. Doufejme, že ještě dlouhou dobu budeme pneumatiky vybírat my a budou mít tradiční tvary. A ruku v ruce s tím, že se ještě nějakou dobu budeme vyhýbat autonomním vozidlům.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru