tankovani-cerpaci-stanice-palivo-skoda-octavia-fl

Globus dostal pokutu za špatnou naftu. Problémy s nekvalitou byly opakované

Autor: Radim Plachý - Zdroj: ČTK - Foto: Pavel Srp - 6. 4. 2023


Kvalitu čerpacích stanic kontroluje Česká obchodní inspekce pravidelně. Nějaké vzorky tu a tam neprojdou, ale v případě brněnského Globusu se to stalo třikrát. I proto už za porušení padla pokuta.

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila při opakovaných kontrolách nekvalitní naftu na čerpací stanici Globusu v brněnské ulici Hradecká. ČOI odebrala v průběhu loňského září tři vzorky a neprošel ani jeden. A to i přestože Globus nechal mezi nimi vyčistit nádrž, v níž naftu skladuje. Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Globus tak dostal pokutu dva miliony korun. Obchodní řetězec se mohl od vydání rozhodnutí odvolat ve lhůtě 15 dnů, ale neučinil tak. Pokuta je tak pravomocná a musí být do měsíce uhrazena.

Přečtěte si také:  Mapa čerpacích stanic ukazuje ty, které od ČOI dostaly pokutu za nekvalitní palivo

Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že podle informací, které má, už Globus problém s nekvalitou nafty odstranil. Při kontrolách však byly hodnoty oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, ale norma stanovuje limit maximálně 33 gramů na metr krychlový. A to může být problém, protože usazeniny, které se v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou vytvořit, by mohly ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

„Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla,“ uvedla inspekce v rozhodnutí.

Přečtěte si také:  Vyznáte se v označení paliv na stojanech čerpacích stanic? Je jednotné po celé EU

K pokutě se vyjádřila i společnost Globus, tisková mluvčí Aneta Turnovská uvádí: „Rádi bychom zdůraznili, že se nejedná o pochybení společnosti Globus, ale našeho dodavatele pohonných hmot, který svou chybu uznal. Bohužel nás ČOI o problému informovala až při druhém kontrolním odběru. Na tuto situaci jsme ihned reagovali. V pobočce byl zastaven provoz, došlo k vyčerpání a odvozu nevyhovujícího produktu, vyčištění nádrže a závozu nového produktu, který prošel kontrolou akreditované společnosti. Chceme ujistit zákazníky, že se jednalo o ojedinělý případ a ve všech našich čerpacích stanicích mohou čerpat pouze kvalitní pohonné hmoty. Přestože se jednalo o pochybení našeho dodavatele, pokutu uhradíme. Dodavatel nám následně na základě dohody tyto vynaložené prostředky vykompenzuje. Naše čerpací stanice jsou navíc držitelem tzv. Pečetě kvality pohonných hmot, což je speciální program zaměřený na množství náhodných inspekcí kvality pohonných hmot, které realizuje inspekční orgán SGS Czech Republic, s.r.o.“

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *