waze

Francie připravila zákon, který zakáže v aplikaci Waze zobrazovat policejní hlídky

Autor: Pavel Srp - Zdroj: autoevolution.com - Foto: Waze/Anina Russová - 24. 4. 2021


Spousta řidičů používá pro své cesty jako navigaci aplikaci Waze. Není to totiž jen obyčejná navigace, ale komunitní aplikace, v níž je možné nahlašovat zvláštní dopravní situace jako zácpy, práce na silnici, nebezpečné výmoly, ale třeba i policejní hlídky. A právě policejní hlídky jsou trnem v oku (nejen) francouzským úřadům.

Přečtěte si také:  Waze a další navigační aplikace by měly zrušit některá upozornění, zní z amerického výzkumu

Francouzské úřady podle magazínu autoevolution.com připravují zákon, který by právě nahlašování policie měl upravit, respektive omezit jejich zobrazování. Ovšem nikoliv absolutně, nýbrž jen v rámci některých kontrol – týkat by se to mělo kontrol souvisejících s terorismem, únosy nebo operacemi týkajícími se alkoholu a drog.

Zákon je již připraven a předpokládá se, že začne platit už v listopadu letošního roku. Jeho úkolem má být zabránit zločincům, aby se mohli policii vyhnout. Poslankyně francouzského parlamentu Zivka Park říká, že například útočníkům Charlie Hebdo se policejním kontrolám podařilo uniknout právě díky oznámením v aplikaci Waze.

Některé francouzské organizace se ale domnívají, že to je pouze začátek. Obávají se, že by aplikace Waze i další podobné navigace časem nemohly upozorňovat na žádné policejní hlídky bez ohledu na důvod jejich konání. A to podle nich není přípustné.

Přečtěte si také:  Navigace existovala už v 70. letech minulého století, pokyny byly na kazetě v rádiu

Ignorovat tento zákon se vývojářům nevyplatí, protože za to hrozí vysoké finanční postihy. Vývojářům, kteří by zákaz nedodržovali, mohou francouzské úřady udělit pokutu ve výši až 30 tisíc eur (v přepočtu podle ČNB je to 775 tisíc korun). Waze už na návrh nového zákona reagoval s tím, že jej bude respektovat a provádět ve své aplikaci změny přesně podle požadavků úřadů. 

Štítky: , , ,

1 názor na “Francie připravila zákon, který zakáže v aplikaci Waze zobrazovat policejní hlídky”

  1. Tak software asi přejde do ilegality. Vymlouvat se na Charlie Ebdo je zástěrka, tak neměli brát tolik inženýrů z Afriky.
    Je za tím průhledná snaha o vyšší zdanění vlastníků auta, nařídili nesmyslnou 80ku a dálnice jsou u nich nejdražší v Evropě. Takže 80, kamery, pokuty a jede to. Přitom je to nesmysl, běžné auto naopak nejlépe jede kolem 100ky.
    Braňme normální svět !

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek