Přelomovým rokem ve Francii má být rok 2040, v tomto roce by prý měla být zakázána auta se spalovacími motory. A to není tak daleko, jak se možná na první pohled zdá. Nemluvíme tady totiž o vjezdu aut do centra Paříže, ale o tom, že úřady chtějí zakázat provozování, ale i prodej všech automobilů na fosilní paliva.

Francie by se tímto měla stát „nejčistší zemí“ s takřka neutrální uhlíkovou stopou. Zároveň také úřady chtějí „donutit“ své obyvatele, aby začali kupovat elektromobily, které jsou k ekologii prý šetrnější. Na tuto informaci samozřejmě okamžitě zareagoval francouzský koncern PSA, který tvrdí že do zhruba tří let bude schopen nabídnout minimálně 80 % svých modelů buď s čistě elektrickým pohonem nebo alespoň v hybridní verzi.

Jenomže k tomuto tématu se vyjádřila také Evropská Unie. Ta standardně taková prohlášení slyší ráda, ale v tomto případě je poněkud skeptická. Podle ní je třeba brát v potaz fakt, že automobilky za několik posledních let velmi postoupily s vývojem fosilních agregátů, které mají velmi dobré emisní výsledky. A protože doba stále postupuje kupředu, je možné, že během pár let se tento vývoj ještě zrychlí.

Dalším problémem je fakt, že Francie má sice velké plány, ale zatím vůbec netuší, jak toho dosáhne. Zákaz prodeje takové komodity, jakou jsou auta, bude velmi těžký a narazí na masivní odpor. Možná by bylo lepší přemýšlet nad tím, proč má Francie průměrně jeden z nejstarších vozových parků vůbec, který jejich majitelé nechtějí a nebo nemohou obměnit. A v případě, že nemohou, jak si asi budou moci pořídit drahý elektromobil? Na 23 let je to ještě hodně práce…