Formule 1: Velká cena USA – závod Austin

Autor: EXT - 3. 11. 2014

Start závodu začal bez čtyř aut. Do závodu neodstartovaly vozy Marussie ani vozy Caterhamu. Obě stáje jsou v insolvenci. Naposledy tak málo vozů startovalo v Monaku v roce 2005. Ještě k tomu z boxů startoval Sebastian Vettel. Kromě tří závodníků všichni na start obuli pneumatiky s měkčí směsí označené žlutě.

Hned po startu si Rosberg pohlídal pvenství a projel první zatáčku na prvním místě, následoval ho Hamilton. Massovi se podařilo dostat před jeho stájového kolegu Bottase. Bohužel hned v prvním kole trefil Perez v zatáčce Raikonena a potom najel i do Sutila. Jak Perez, tak Sutil už v závodě bohužel nemohli pokračovat. Na závodní trať ihned vyjel Safety Car a většina jezdců zamířila do boxů na výměnu pneumatik. Zajel tam i Vettel, který do boxů zamířil dokonce hned dvakrát. Safety car zajel ve čtvrtém kole.

Restart závodu si Rosberg pohlídal, ale nepovedlo se mu Hamiltonovi poodjet tak, jak chtěl. Hned po první zatáčce se do sebe pustili Ricciardo s Alonsem. Španěl nakonec náporu Ricciarda podlehl, a spadl tak na šesté místo. Stejně tak spolu vedli nelítostný boj Massa s Bottasem, ale Massa své třetí místo uhájil.

Mercedesy mezitím začaly celému poli postupně ujíždět. Hamilton se stále držel za Rosbergem s odstupem menším než jedna vteřina. V 10. kole se Grosjean pokusil předjet Vergneho, ale povedlo se mu to akorát v DRS zóně. Na konci rovinky byl v nevýhodné pozici a musel Vergnemu místo opět přenechat.

Ve 12. kole dostali penalizaci 5 sekund stop and go jezdci Gutierrez a Vergne za velkou rychlost při vyhlášení Safety Caru.

Ve 13. kole si Rosberg stěžoval, že jeho levá přední pneumatika už to bude mít brzo za sebou. Vettel měl zase stížnosti na boxovou zídku, že jeho auto nedrží a klouže po okruhu jako na ledu.

V 15. kole začali postupně zajíždět jezdci do boxů. Postupně se tam vystřídali Massa a Ricciardo. A na konci 15. kola zajel do boxů i vedoucí jezdec Rosberg a taky Bottas.

V 17. kole do boxů zajel i Hamilton. Bohužel jeho zastávka byla o něco pomalejší a díky tomu ztratil drahocenné sekundy. V tu chvíli měl na Rosberga ztrátu přes 3 sekundy.

V 18. kole musel z technických důvodů ze závodu odstoupit Hulkenberg. Pro Force Indii to znamenalo konec závodu. Vettel se pomalu začal probíjet závodním polem nahoru a dostal se už na 10. místo. Hamilton ale začal jezdit velmi dobré časy a postupně ukrajoval náskok Rosberga.

Ve 22. kole svedl velmi krásnou bitvu Alonso s Buttonem, kdy snad v každé zatáčce vedl někdo jiný. Nakonec se Buttonovi povedlo své osmé místo uhájit. V tu dobu už se Hamilton dostal k Rosbergovi pod jednu vteřinu.

Ve 24. kole Hamilton předjel Rosberga v DRS zóně a v zatáčce ho podjel z vnitřku. Bylo to opravdu na milimetry, ale dostal se tak na první místo a ihned začal Rosbergovi pomalu odjíždět.

Ve 27. kole zajel Vettel už potřetí do boxů. Stejně tak dostal informaci, aby zajel do boxů, i Button, ale těsně před vjezdem dostal informaci, že tam nemá jezdit a má zůstat na trati. Do boxů před ním totiž zajel jeho týmový kolega Magnussen. Když o kolo později dostal opět informaci, aby zajel do boxů, ptal se Button velice naštvaně jestli si to tým zase nerozmyslí.

Ve 32. kole musel do boxů Ricciardo a jeho pitstop byl velice rychlý. I díky tomu zůstal na 4. místě. Massa byl o dvě kola později v boxech také a propadl se dokonce až za Ricciarda, který se tak posunul na 3. místo.

Ve 33. okruhu zamířil do boxů Hamilton, zastávka se týmu Mercedes velmi povedla a Hamilton dostal opět bíle označené (tvrdší) pneumatiky. O kolo později do boxů zamířil i Rosberg. Také jeho zastávka v boxech byla rychlá, i když ne tak, jako ta Hamiltonova. Hamilton tak s přehledem své vedení uhlídal a díky tomu měl na Rosberga náskok už 4,5 sekundy. Rosberg ale nepolevil a začal tento náskok pomalu stahovat.

Stahovat náskok Ricciarda začal i Massa. Ve 41. kole obdržel Maldonado penalizaci 5 sekund stop and go za velkou rychlost v boxech.

Vettel se ve 44. kole dostal na sedmou pozici před Magnussena. Hned za ním jezdil Alonso, který právě vyjel z boxů po výměně pneumatik. Vettel se začal velmi pěkně bránit. Ale rozdíl čerstvých pneumatik byl na první pohled viditelný, Alonso v jedné ze zatáček udělal velkou chybu a jen tak tak nevyletěl z tratě. Alonsovi se povedlo předjet Vettela až ve 46. kole.

Ten na konci 49. kola zajel už po páté do boxů a vrátil se až na 14. místo.

V 51. kole Vergne velice tvrdě v první zatáčce vytlačil ven Grosjeana, který tak ztratil hned dvě pozice, neboť se před něj dostal i jeho týmový kolega Maldonado. Vergne se ale viditelně rozjel a předjel v dalším kole i Buttona. Vettel taktéž ke konci závodu dostal chuť závodit a postupně se posunul až na desátou pozici. V posledním kole už byl dokonce na 8. místě a dokonce předjel ještě Magnussena, skončil tedy na sedmém místě.

V posledním kole si ještě vyměnili pozici Grosjean s Buttonem a Maldonado s Vergnem. Závod vyhrál Hamilton, na druhém místě dojel Rosberg a třetí skončil Ricciardo.