Do Austinu v Texasu, kde se zítra jede další Velká cena se bohužel kvůli finančním problémům nedostaly dvě stáje – Marussia a Caterham. Bylo nutné trochu pozměnit pravidla kvalifikace, a tak místo toho, aby po první a druhé části vypadlo šest nejpomalejších jezdců, vypadnou pouze jezdci čtyři. Poslední část se tedy pojede v deseti autech, tak jako když startuje 24 vozů.

Už tréninky naznačily, že i za mořem budou Mercedesy neporazitelné a dominovaly všem třem tréninkovým jízdám. Nicméně měly problémy s brzdami a Hamilton se kvůli tomu několikrát ocitl v hodinách.

Q1

V první části kvalifikace začal hned od začátku dominovat Hamilton. Bottas nicméně zajížděl velice podobné časy. Stejně tak i Rosberg, který se v půlce první části dokonce dostal na první místo před Hamiltona. Ricciardo vyjel do první části kvalifikace až 6 minut před koncem. Vettel zajížděl průměrné časy a ani se moc nesnažil, neboť věděl, že stejně bude do závodu startovat z boxové uličky za výměnu šesté pohonné jednotky v jedné sezóně.

Těsně před koncem první části kvalifikace se před Hamiltona na druhé místo dostal Alonso, na třetí Magnussen a na čtvrté Button. To ale Angličan nenechal dlouho bez odezvy, ihned zajel nejrychlejší kolo a dostal se na první místo s náskokem 0,681 sekundy na Massu. Rosberg v první části skončil až na čtvrtém místě.

V první části kvalifikace vypadl Vettel, Grosjean, Gutierrez a Vergne.

Q2

V druhé části se hned ze začátku vedlo lépe Rosbergovi, který měl nad svým stájovým kolegou Hamiltonem náskok 0,188 sekundy, třetí místo si na začátku držel Alonso na svém Ferrari.

Hamilton musel sedm minut před koncem druhé části kvalifikace do boxů, neboť hlásil do pitu velké vibrace od kol. Na čtvrté místo se vytáhl Button a páté místo zaujal jeho stájový kolega Magnussen. Bottas byl až šestý a Ricciardo sedmý. První desítku uzavíral Raikkonen, Massa a Kvyat.

Dvě minuty před koncem odsunul Kvyata na 11. místo Perez. Těsně před koncem zajel Rosberg neuvěřitelně rychlé kolo 1:36.290.

Ve druhé části kvalifikace vypadl Maldonado, Perez, Hulkenberg a Kvyat.

Přečtěte si také:  Jsou velká kola lepší nebo horší než malá? To ukáže test na Audi RS 6 Avant na okruhu

Q3

Třetí část kvalifikace začala velmi dobře pro Williams, ale neradovali se dlouho, neboť po chvilce, co se dostali na první a druhé místo, proletěli skrz cílovou rovinku Rosberg s Hamiltonem a zabrali první dvě místa zpět pro Mercedes. Páté a šesté místo obsadili zase oba jezdci McLarenu. Na sedmé se dostal Alonso, osmé ovládl Ricciardo a na devátém dojel Raikkonen. Sutil v první půlce ani nevyjel na trať. Rosberg zajel opět neuvěřitelný čas 1:36.282 a mírně vylepšil ten z druhé části kvalifikace.

Tři minuty před koncem kvalifikace se opět všichni jezdci vydali na trať. Rosberg své poslední kolo rozjel velice dobře a už v prvním sektoru najížděl skoro 0,2 sekundy na své nejlepší kolo. A dokázal tento náskok udržet až do konce a zajel kolo za 1:36.067 sekundy, a získal tak první místo v zítřejším startu. Hned za ním bude startovat Hamilton, třetí bude Bottas.

Na celkové výsledky kvalifikace se můžete podívat zde:

Formule-1-kvalifikace

Ondřej Šiman