Formule 1: Velká cena Brazílie – závod

Autor: EXT - 9. 11. 2014


Závod v Brazílii je vždy zajímavý, jednak je zde hodně nevyzpytatelné počasí, ale hlavně trať je velice náročná. Massa, který je zde doma, startoval do závodu z třetí pozice. Naopak Sutil, který měl v závěru kvalifikace problémy, bude muset odstartovat z boxů. Perez bude zase kvůli penalizaci z předchozího závodu startovat až z poslední pozice.

Rosberg si svojí první pozici zkušeně pohlídal a Hamiltona k ničemu nepustil. Stejně tak si svá místa pohlídali Massa s Bottasem. Vettel spadl z šestého místa po startu až na osmé, neboť ho překonal Alonso a Button. První šestice vozů, jezdící na motorech Mercedes, začala ostatním odjíždět. Alonso na sedmém místě vedl druhou část pole následovaný Vettelem, Ricciardem, Gutierrezem a Raikkonenem.

Už v šestém kole zamířil Massa do boxů a přezul na kola s tvrdší specifikací, jenže byl vzápětí penalizován za překročení povolené rychlosti v boxech.

V sedmém kole se do pitu pustily hned tři vozy. Boxy si odbyli Bottas, Button a Vettel. Bottas jen tak tak, že o pozici v boxech nepřišel, ale dokázal se dostat před Buttona. Stejně tak do boxů zajel v osmém kole zajel Ricciardo i Rosberg. A o kolo později zajel do pitu i Hamilton, jeho zastávka byla o něco rychlejší než Rosbergova, a tak na výjezdu z boxů vyjel v podstatě po boku Rosberga. Ihned se tak svého stájového kolegu začal pokoušet překonat, ale nepovedlo se mu to a Rosberg si svou pozici pohlídal.

To bylo odjeto teprve 11 kol z celkových 71. Rosberg začal Hamiltonovi postupně odjíždět, jednak Hamilton začal mít problémy s přehříváním auta, a jednak se jim do cesty začali plést ostatní závodníci, kteří v tu chvíli jezdili na prvním a druhém místě, Hulkenberg a Kvyat. Ti totiž ještě nebyli v boxech, neboť startovali na pneumatikách s tvrdší specifikací rovnou. Postupně je ale překonal jak Rosberg, tak i Hamilton. Rosbergovi se povedlo natáhnout svůj náskok na 2,5 sekundy.

I Massa se dostal na třetí místo před Kvyata. Hulkenberga nemusel ani předjíždět, neboť ten zamířil do boxů pro výměnu pneumatik. Sutil, který zamířil do boxů v 19. kole, měl problémy, neboť mechanici nezvládali nasadit pravé zadní kolo. Hamilton v tu dobu začal jezdit velmi rychlé časy a začal Rosberga stahovat.

Ve 25. kole se Hamilton dostal na vzdálenost jedné sekundy od Rosberga. Ten totiž udělal velkou chybu v jedné ze zatáček a probrzdil pravou přední pneumatiku. Hamilton se díky tomu dostal ještě blíž.

Na konci 27. kola zamířil do boxů Rosberg, neboť jeho pneumatiky už byly opravdu ve špatném stavu. Hamilton do boxů ještě nepotřeboval, takže zůstal na trati a snažil se z auta vyždímat, co mohl. Bohužel při nájezdu do první zatáčky špatně nastavil rozložení brzd a nastavil větší brzdnou sílu na zadní nápravu. To způsobilo veliký smyk, a jen tak tak neskončil v bariéře. Hned na konci kola musel do boxů zajet a se ztrátou více než sedmi sekund se vrátil zpět za Rosberga. Ve stejném okamžiku dostal Perez penalizaci za překročení maximální rychlosti v boxech stejně jako dříve Massa.

Hamilton se ale nehodlal vzdát a začal Rosbergův náskok stahovat. Během dvou kol dokázal jeho náskok stáhnout na pouhých 5,8 sekund. Massa se držel na pátém místě, ale před ním byl pouze Raikkonen a Hulkenberg, kteří byli v boxech teprve jednou.

Raikkonen po chvilce zajel do boxů a tato zastávka se bohužel moc nepovedla, neboť mechanik, který zvedá auto v přední části, udělal chybu a pustil auto na zem dříve, než ostatní stihli nasadit kola. Stejně tak zajel do boxů i Hulkenberg, a Massa se tak posunul zpět na třetí místo. Button v tu dobu jezdil na čtvrté pozici a Vettel na páté.

Ve 40. kole musel bohužel Ricciardo zajet do boxů, neboť mu selhala jedna z předních brzd. Nakonec musel ale odstoupit, závod tak pro něj skončil.

Rosberg vytvořil ve 41. kole velkou chybu a opět probrzdil svoje pneumatiky. Hamilton díky drobným chybám svého stájového kolegy postupně stahoval jeho náskok. Ve 44. kole ho dokonce stáhl už jen na 2,7 sekundy.

U Williamsu znovu pokazili zastávku Bottase, který už takhle spadl až na 16. místo.

V 50tém kole zajel do boxů na svou poslední zastávku Rosberg. Ta se mu neuvěřitelně povedla. Na řadě byl tedy ještě Hamilton. Ten zajel do boxů o kolo později, jeho zastávka byla dokonce ještě rychlejší, ale i tak mu nepomohla a vyjel na trať až těsně za Rosbergem. Rozdíl mezi nimi byl menší než jedna sekunda, a tak mohl využívat systému DRS.

Massa, který zajel také do boxů, si spletl boxové stání Williamsu s McLarenem a ztratil tak několik drahocenných sekund. Vyjel na trať na čtvrtém místě. Netrvalo však dlouho a dostal se na třetí místo, když předjel Hulkenberga jezdícího na třetím místě.

V podstatě od 52. kola, kdy vyjel z boxů Hamilton, probíhala neustálá bitva mezi ním a Rosbergem. Rosberg se skvěle bránil a k ničemu Hamiltona nepouštěl.

Velmi krásný souboj sváděli také Raikonen s Buttonem a ve chvíli, kdy Button Raikonena překonal, toho využil i Vettel a dokázal ho překonat také. Raikkonen tak přišel o dvě místa během chvilky. Za okamžik ho dojel i Alonso a zkoušel ho předjet také.

Grosjean musel v 66. kole z technických důvodů odstoupit, naštěstí se mu povedlo auto odstavit tak, že nepřekážel a nepromluvil tak do bitvy jak o první, tak o šesté místo.

Alonso překonal tři kola před koncem závodu Raikonena, a posunul se tak na šesté místo. Rosberg se i v posledních kolech Hamiltonovi ubránil, a získal tak důležité vítězství nad svým stájovým kolegou. Massa dojel na své domácí trati na skvělém třetím místě. Čtvrtý dojel Button, pátý Vettel, šestý Alonso, sedmý Raikkonen, osmý Hulkenberg, devátý Magnussen a desátý Bottas.

Na celkové výsledky se můžete podívat zde:

F1-Zavod-Brasil

Ondřej Šiman

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru