bezpecnostni-cepice-ford

Divize těžkých užitkových vozidel brazilského Fordu vyvinula inovativní technologii, která by mohla pomoci řidičům nákladních vozů včas rozpoznat únavu. Bezpečnostní čepice vypadá na první pohled docela obyčejně. Je však vybavena snímači, které dokážou interpretovat pohyby hlavy a upozornit uživatele, jakmile zaznamenají příznaky únavy či ospalosti.

Varování přichází ve třech různých formách: vibracemi, zvukem a světelnými záblesky. Prvním krokem při návrhu čepice byla studie pohybů hlavy, na základě které vznikla databáze běžných pohybů a pohybů signalizujících ztrátu pozornosti. Dále byla tato databáze přenesena do procesoru v čepici, ke kterému byl připojen ještě akcelerometr a gyroskop.

Brazilský Ford testoval bezpečnostní čepici po dobu osmi měsíců na vybrané skupině řidičů v reálném provozu. Vynález byl představen také odborníkům na bezpečnost silničního provozu a studium spánku. Prototyp zatím prochází testováním, po kterém bude následovat žádost o patentovou ochranu a certifikace. V krátkodobém ani střednědobém horizontu Ford neplánuje podobnou čepici vyrábět ani prodávat. Dal ale najevo ochotu sdílet tuto technologii s partnerskými stranami, které by měly zájem pokračovat ve vývoji a uvést ji posléze na trh.

Modely Ford nabízené na evropském trhu mají podobnou funkci již zabudovanou. Systém sledování bdělosti monitoruje způsob, jakým řidič zachází s volantem. Zaznamená-li příznaky únavy či nepozornosti, zobrazí v přístrojovém štítu doporučení, aby si řidič udělal přestávku.

ford-cepice