Ford slaví v Irsku 100 let značky na tamějším trhu

Autor: Tisková zpráva - 21. 4. 2017


William Clay Ford jr., výkonný předseda představenstva Ford Motor Company a pravnuk zakladatele firmy Henryho Forda, odhalil v irském Ballinascarthy pamětní desku připomínající 100 let působení značky v Irsku.

Ballinascarthy je vesnička ležící asi 40 kilometrů od města Cork. Otec Henryho Forda William Ford odtud i se svojí rodinou v roce 1847 emigroval do Spojených států amerických. Usadil se pak v Michiganu, kde se v roce 1863 Henry narodil.

Na své kořeny Henry Ford nikdy nezapomněl. V roce 1917 otevřel v Corku první továrnu své společnosti mimo Severní Ameriku. Sám to kdysi komentoval těmito slovy: „Moji předkové pocházejí z Corku a toto město se svým úžasným přístavem nabízí hojnost dobrých průmyslových pozemků. Pravdou však je, že v rozhodnutí (vybudovat továrnu právě zde) sehrál roli i sentiment.“

„Je mi potěšením a ctí oslavit v Corku sté výročí Fordu v Irsku,“ řekl Bill Ford. „Ford zde má hluboko zapuštěné kořeny. Nejen historickým spojením s mojí rodinou, ale i tím, že továrna Fordu byla po mnoho desetiletí motorem prosperity celého regionu.“

Hlavním produktem továrny v Corku byl zpočátku traktor Fordson. I díky tomu se závod stal v roce 1929 celosvětově největší továrnou na traktory. Vznikaly zde nicméně i osobní vozy včetně legendárního Modelu T. Právě odsud vyrazil do světa i úplně poslední vyrobený Model T na světě. Stalo se tak v prosinci 1928.

Do uzavření továrny v roce 1984 se zde postupně vyráběly rovněž Model A, Model BF, Model Y, Prefect, Anglia, Escort, Cortina a Sierra.

Dnes má Ford v Irsku největší prodejní síť ze všech automobilek. Celkem 52 dealerství přímo či nepřímo zaměstnává 1 000 lidí po celé zemi.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru