Ford představil nové světlomety Glare-Free Highbeam – video

Autor: Jan Karlík - 22. 3. 2016


Automobilka Ford představuje nové adaptivní světlomety, kterým dala název Glare-Free Highbeam. Jedná se o světlomety, které jsou schopné plynule upravovat světelný kužel a díky tomu mohou vykrýt ostatní účastníky provozu, aniž by bylo nutné okamžitě vypínat dálková světla. Podobný systém již používá například Mercedes-Benz, Audi či BMW. Ford se tak zařadí ke špičce v tomto směru.

Taková technika je v dnešní době k dispozici u prémiových automobilek. Nově však můžete touto technikou osadit vybrané modely Fordu (S-Max, Galaxy a Edge), přičemž systém adaptivních LEDek zvaný Glare-Free Highbeam využívá kamery uložené za čelním oknem k detekci protijedoucích či vpředu jedoucích vozidel (dokonce i jízdních kol). Ty údajně dokáže rozpoznat na vzdálenost až 800 metrů, přičemž následně upraví světelný tok tak, aby nedošlo k oslnění ostatních účastníků provozu.

Jak přesně systém pracuje, to ukazuje přiložené video. Dobré výsledky dokazuje také studie, podle které údajně automatické systémy zapnou dálková světla až desetkrát častěji než tomu je v situaci, kdy zapíná světla sám řidič. Nová technologie spolupracuje s automatickým přepínáním dálkových světel i adaptivním svícením, které dokáže nastavit úhel a intenzitu paprsku na jeden ze sedmi režimů v závislosti na rychlosti, úhlu natočení volantu a vzdálenosti vepředu jedoucího vozidla. V potaz je brána dokonce i aktivace čelních stěračů. Adaptivní LED světlomety jsou pro Ford v podstatě začátkem, automobilka dále pracuje na nových technologiích, jež mají navýšit viditelnost na kruhových objezdech. Zároveň má být zvýšena viditelnost dopravních značek a pamatováno je také na chodce, cyklisty či velká zvířata – bez ohledu na to, zda jsou na silnici či mimo ni.

Taková paráda samozřejmě také něco stojí. Nejnověji pořídíte Glare-Free Highbeam světlomety ve výbavě Titanium a to za 40 700 Kč, v případě výbavy Trend pak budete platit 52 600 Kč.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru