Balancování s plnou náručí tašek s nákupem, zatímco šmátráme v kapsách po klíči od auta – tuto situaci důvěrně zná většina lidí, ale pro majitele nového Fordu Kuga se mnohdy jedná už jen o vzdálenou vzpomínku.

Ford Kuga

Nová Kuga minulý rok jako první kompaktní SUV na evropském trhu nabídla v rámci výbavy na přání bezdotykové ovládání dveří zavazadlového prostoru. K otevření a zavření stačí udělat pohyb nohou, který naznačuje kopnutí pod zadní nárazník. Součástí této funkce je vstup do vozu a startování bez použití klíče, přičemž pasivní klíč dálkového ovládání může zůstat po celou dobu uschovaný u řidiče v kapse.

V roce 2013 si tento systém objednalo 35 700 zákazníků – tedy 48 procent ze všech zájemců o Kugu. Největší úspěchy slaví bezdotykové ovládání zadních dveří v Nizozemsku, kde ho volí 94 procent zákazníků. Ze šesti největších evropských trhů Fordu je nejoblíbenější v Itálii, kde jeho podíl činí 60 procent. Následuje Německo s 57 procenty.

„Každý už někdy stál u svého vozu s plnýma rukama a přál si znát nějaký kouzelný způsob, jak otevřít kufr,“ řekl Roelant de Waard, viceprezident Ford of Europe pro marketing, prodej a služby. „Bezdotykové ovládání zadních dveří zavazadlového prostoru představuje technologii, kterou zákazníci vřele vítají. Je to jednoduchý, ale geniální nápad a usnadňuje každodenní život.“

Systém využívá dvou senzorů v zadním nárazníku, které zaznamenají přítomnost nohy a reagují na pohyb odpovídající kopnutí. Bezdotykové ovládání nelze aktivovat náhodně, například když pod vozem proběhne zvíře. Ford totiž dokonale vyladil odezvu systému při praktických zkouškách s dobrovolníky.

Pohybové senzory jsou umístěny na dvou místech pod zadním nárazníkem. Jeden detekuje holeň a druhý pohyb nohy. Detekce pohybu nohy způsobí změnu v elektrickém poli, která upozorní systém na nutnost odezvy.

ford-kuga-ani

Nový Ford Kuga je vybaven i dalšími pokročilými technologiemi, jako je aktivní parkovací asistent, systém Active City Stop nebo inteligentní pohon všech kol, jenž reaguje dvacetkrát rychleji, než trvá mrknutí oka.

Ford reveals kick-activated automatic tailgate on all-new Kuga, a first-in-segment hands-free system, at the 2012 Geneva Motor Show. Kuga customers will be able to open and close the tailgate simply by waving a foot beneath the rear bumper, an especially useful feature for those carrying groceries or other gear to load into the vehicle. Two sensors in the rear bumper detect a person's shin and kicking motion. The system safeguards against accidental opening by being programmed to open with leg motions - not when an animal runs under the car or when the vehicle hits a bump on the road. (03/05/12)

Tisková zpráva/-PS-