Ford v pátek na Festivalu rychlosti v britském Goodwoodu představil nový Focus RS v pohybu, představily se tam ale i další vozy. Návštěvníci si mohli prohlížet supersportovní model Ford GT, jehož závodní verze se příští rok zúčastní podniku 24 hodin Le Mans, klasický Ford GT40, který v roce 1966 obsadil v Le Mans kompletní stupně vítězů, i Ford GT z roku 2005 a další.

Na místní trati, která se i letos stala osudnou pro několik vozů, se představil Ken Block za volantem nového Fordu Focus RS, ale i bývalý „Stig“ Ben Collins, který jel s novým Shelby GT350R, a bylo to poprvé, co se tato limitovaná série nového Mustangu objevila v Evropě. Na trať o délce 1,86 km vyrazily rovněž legendární vozy Ford RS200, který je vidět na videu s Mustangem, a Sierra RS Cosworth.

Nový Ford Focus RS má pod kapotou motor 2.3 EcoBoost, který sdílí základní konstrukci s celohliníkovým čtyřválcem pohánějícím nový Ford Mustang. Pro Focus RS byl však upraven a jeho výkon vzrostl o 10 procent, na 257 kW/350 koní. Ve Focusu RS se poprvé představuje také nový pohon všech kol Ford Performance s dynamickým přesměrováváním točivého momentu. Tento inovativní systém zajišťuje mimořádnou úroveň trakce a přilnavosti v kombinaci s nevídanou agilitou. Focus RS je první model řady Ford RS s přepínatelnými jízdními režimy. Jedním z nich je Drift Mode umožňující jízdu kontrolovaným přetáčivým smykem. Focus RS má rovněž tzv. Launch Control, funkci zajišťující co nejrychlejší rozjezd z místa. A všechno tohle nám Ken Block v přiloženém videu předvádí a jednoznačně nezapře, že je to „šoumen“!

Zcela opačně na to jde Ben Collins, coby bývalý Stig. Ten s Shelby Mustangem, který Severní smyčku okruhu Nurburgring zajel za neuvěřitelný čas 7:32:19, „jede jako by ho ukradl“! A že ukočírovat tohle auto není jednoduché, vám musí být jasné už jen z jeho technických údajů.

Pod kapotou nového GT350R se totiž nachází 5,2 litrový motor V8 z modelu GT350, ale jeho výkon byl vyladěn na více než 500 koní a 542 Nm! To vše jde na kola zadní nápravy přes manuální převodovku! A podle toho, jak se Ben pere s volantem, je tohle auto opravdovou kousavou bestií!