Ford již dříve ukázal, že jeho přeplňované motory EcoBoost dokážou šetřit palivo, nyní však výrobce předvedl jejich výkonový potenciál. Závodní vůz Ford Formula poháněný upraveným tříválcovým motorem EcoBoost o objemu 1,0 litru zajel čas 7:22 na Nürburgringu. Ford tím dokázal, že umí kolo rychleji než kdejaké superauto jako npř. Lamborghini Aventador nebo Ferrari Enzo.

Ford Formula běžně používá také motor EcoBoost, je to ovšem čtyřválec o objemu 1,6 litru. Inženýři od Fordu upravili standardní litrový tříválec, který seženete kdekoliv v Evropě v jakémkoliv Fordu Focus, ten má však maximálně „pouhých 125“ koní, a nově ve Fordech B-MAX, C-MAX a Grand C-MAX. Úprava motoru pak přinesla úžasných 202 koní, které jsou převáděny přes šestirychlostní převodovku na zadní kola. Tvůrci tohoto ostrého autíčka doplňují, že stovku zvládne pod 4 sekundy a jeho maximální rychlost činí 255 km/h.

Musí se také nechat ke cti to, že tato formule nebyla postavena jako extrémní závodní stroj, ale byla postavena tak, aby vyhovovala veškerým silničním pravidlům. Obouvá silniční pneumatiky, má zrcátka, blinkry a dokonce i praktické blatníky, které byly připevněny přes kola. Přesto všechno Ford neplánuje instalovat malý tříválec do Formule.

Podívejte se, jak malý litrový motor dokáže jet opravdu rychle a zahanbit dokonce i „dospělé“ supersporty.

-TJ-