Fiat už v roce 1910 postavil brutální bestii s téměř 30 litrovým čtyřválcem a výkonem 300 koní – video

Autor: Anina Russová - 6. 12. 2014


Myslíte, že automobilka FIAT nikdy nevymyslela nic opravdu brutálního? Nic, co vás chytí, sežvýká a pak vyplivne někam do kouta? Tak to jste asi ještě neviděli – a hlavně neslyšeli – bestii, kterou pro vás teď máme. A věřte, že budete zírat!

Více méně jde o obrovský motor obalený něčím, co by měla být asi karoserie. Ta je ale v tomhle kusu historie tak trochu nedůležitá. Co se motoru týče, jde o Fiat S76 o objemu 28.4 (!!) litru, který byl postaven už v roce 1910. Jeho výkon je naprosto neuvěřitelných 300 koní.. Jo, pořád jsme v roce 1910! Šlo pravděpodobně o nejvyspělejší vůz své doby a postaven byl proto, aby s ním bylo možné pokořit světový rychlostní rekord. A to se v roce 1912 povedlo, tahle šílenost jela na Long Islandu rychlostí 290 km/h! Původní rekord z roku 1911, který byl stanoven na okruhu Brooklands, měl hodnotu pouhých 200 km/h.

Současný majitel tohoto Fiatu, angličan Duncan Pittaway ho teď dává postupně dohromady a na jaře příštího roku se s ním plánuje předvést na přehlídce v Goodwoodu. Tak to vypadá, že osazenstvo tam bude potřebovat špunty do uší. :)

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek