2019-Fiat_500-Dolcevita- (19)

V duchu tradic slaví značka Fiat 4. července výročí modelu 500, originálního italského mistrovského díla, které v padesátých letech přispělo k motorizaci Evropy a nadále ohromuje svými rekordy. Nyní se světu představuje model 500 Dolcevita, který je oslavou zrození italské ikony 500.

První speciální edice nové řady ztělesňuje hodnoty italské módy a životního stylu, které v padesátých letech ovlivnily design, módu, umění, estetiku každodenního života, chutě, představivost a požitek. To jsou ingredience, které tvoří osobitost a šarm Itálie. Fiat 500 je přitom bezesporu jedním z nejznámějších symbolů této země. Letošní výročí je o to zajímavější, že současně slaví významné jubileum celá značka Fiat, a sice 120 let existence, což je něco, čím se může pochlubit jen velmi málo automobilových výrobců.

2019-Fiat_500-Dolcevita- (15)

Vytříbená elegance mistrovského díla v pohybu

Nová speciální edice 500 Dolcevita je určena náročným zákazníkům, kteří hledají exkluzivitu a eleganci. Stejné hodnoty jsou základem originálního italského stylu, který je v kolektivní paměti zdůrazněn lety Dolce Vita. Nový Fiat 500 Dolcevita se může pochlubit exkluzivní bílou karoserií Gelato zušlechtěnou červeno-bílo-červenou linkou. K eleganci přispívají chromované logo Dolcevita na zádi, chromovaná lišta na kapotě, chromované kryty vnějších zpětných zrcátek a boční lišty s logem 500. Vzhled doplňují elegantní 16″ bílá litá kola s diamantovou úpravou a prosklená střecha Skydome u verze hatchback.

Verze kabriolet modelu 500 Dolcevita si zaslouží zvláštní zmínku. Vůbec poprvé v historii modelu 500 se objevuje plátěná střecha s podélnými bílými a modrými pruhy a červeným logem 500, která byla inspirovaná plážovými lehátky a slunečníky italské Riviéry šedesátých let. Tyto pruhy připomínající bílé pláže a modré moře byly vytvořené jedinečným výrobním procesem za použití tkalcovských stavů, jež splétají současně modré a bílé nitě, což vede k svěžímu džínovému efektu a červené nitě pro logo 500, které je exkluzivním podpisem této speciální série. Verze 500C, tedy kabriolet, který je symbolem svobodného a emotivního přístupu k motorizmu, slaví letos 10. narozeniny. Neodolatelná 500C představená v roce 2009 vzdává hold otevřené verzi z roku 1957 a současně využívá nejmodernější řešení, například plátěnou střechu, která je skutečným oknem do nebe.

Fiat 500 pokořil hranici tří milionů prodaných vozidel

Vytříbená elegance připomínající svět lodí a jachtingu charakterizuje i interiér modelu 500 Dolcevita, což je patrné zejména na dřevěné čelní části palubní desky a kontrastní lince. Pro zajištění stabilnosti, pružnosti a odolnosti v průběhu času je dřevo aplikované na ultralehkou karbonovou skořepinu prostřednictvím výrobního procesu, který spojuje řemeslnou výrobu (broušení, tónování, finální úprava a kontrola kvality) a průmyslové postupy (ražení, frézování a montáž). Dřevo, které je nejpřirozenějším materiálem se zde snoubí s nejmodernějšími technologiemi pro absolutně výjimečný výsledek. Prostor pro cestující dokonale koresponduje s exteriérem vozidla a je zušlechtěn novými sedadly čalouněnými slonovinovou kůží Frau s logem 500, červeným lemováním a látkovou středovou částí se vzorem proutí. Slonovinové barevné schéma se odráží rovněž na lemech podlahových koberečků.

Přečtěte si také:  Volkswagen slaví 6 milionů vyrobených modelů Tiguan

Fiat 500 Dolcevita je k dispozici ve dvou konfiguracích, hatchback a kabriolet. Řada motorizací této speciální edice zahrnuje zážehový motor 1.2 69 koní ve spojení s manuální nebo robotizovanou převodovkou Dualogic, a také 0.9 TwinAir 85 koní a 1.2 LPG 69 koní s manuálními převodovkami.

Vzrušení z šedesátých let se vrací abyste mohli dál snít

Nová speciální edice 500 Dolcevita je pozvánkou k oživení nálady šedesátých let, kdy byl Řím hlavním městem mezinárodní letecké dopravy, domovem elegantních nočních klubů a luxusních hotelů, které přitahovaly herce a spisovatele, zatímco politici a VIP hosté se setkávali u stolů trendy kaváren. Jejich příběhy vyprávěli fotoreportéři Via Veneto, tzv. paparazzi, kteří byli mnohdy svědky bláznivých nocí. Jedním z nezapomenutelných obrazů té doby je slavná scéna Marcella Mastroianniho a Anity Ekberg ve fontáně Trevi z filmu La dolce vita (1960) od Federica Felliniho. Byla to nezapomenutelná léta Dolce Vita, během kterých se Itálie restartovala s novou hybností a nadšením, často ve vozech 500, které byly navržené tak, aby poskytovaly cenově dostupnou odpověď na rostoucí potřebu mobility a svobody lidí. Stejný vkus ožil i v nejznámějších letoviscích po celé Evropě včetně Azurového pobřeží, Forte dei Marmi, Portofina a Capri. Hvězdy té doby bylo možné vidět ve voze Jolly 500 z roku 1958, známém rovněž jako Spiaggina. Jednalo se o první speciální edici klasické 500, což jsme si připomenuly i během loňského léta se speciální edicí 500 Spiaggina ’58. Radost a sofistikovanost šedesátých let se dnes vrací s modelem 500 Dolcevita, která opět zkoumá svět módy a lodí, jako 500 Riva (2016) nazývaná také „Nejmenší jachtou na světě“ a 500 Anniversario (2017) oslavující 60. výročí modelu 500. Není náhodou, že řada produktů, které vzešli z kreativity italského průmyslu, například Fiat 500 či skútr Vespa, si získaly pevné místo v kolektivní paměti a dodnes jsou zdrojem inspirace. Jsou to nadčasová mistrovská díla a Fiat 500 je jedním z nich.

2019-Fiat_500-Dolcevita- (12)

Ještě větší kolekce pro stanovení nových rekordů

Nový Fiat 500 Dolcevita rozšiřuje kolekci více než 30 speciálních edicí, které vznikly za posledních 12 let. Jedná se o jedinečná vozidla, která vycházela ze spolupráce stylistického centra Fiat a kultovních značek ze světa módy, luxusních jachet či technologií, a jejich cílem bylo prozkoumat neobvyklá teritoria. Fiat 500 je skutečným trendesetterem, který nedávno učinil další krok vpřed se zavedením novinek, například dvou nových verzí Star a Rockstar. Cílem modernizace i nových verzí je upevnit úspěch modelu, který vloni, v jedenáctém roce svého života zažil nejlepší prodejní výsledky (téměř 194 000 prodaných vozidel Fiat 500 a Abarth 595). Stal se nejprodávanějším modelem skupiny FCA v posledních dvou letech, stejně jako lídrem segmentu městských automobilů v Evropě. Fiat 500 rovněž stál u zrodu celé rodiny nesoucí jeho jméno a styl, která zahrnuje modely 500, 500X a 500L. Tato rodina letos dosáhla velmi významného milníku, a sice tří milionů prodaných vozidel v Evropě.