Ferrari F12tdf je neojstřejší variantou oblíbeného modelu s dvanáctiválcem pod kapotou – F12berlinetta. Po úniku fotografií zpoza bran továrny v Maranellu tu máme už i oficiální představení. Jelikož technika nového F12tdf je z mnoha důvodů impozantní, máme tu také videa, která některé funkce a technická řešení přibližují.

Ferrari F12tdf

Krátce si připomeňme, v čem je tohle nové Ferrari tak unikátní. Důležité je, že dvanáctiválcové Ferrari shodilo v rámci odtučňovací kůry celých 110 kg hmotnosti. Změnou prošla také převodovka, která díky blíže nespecifikovaným úpravám nyní řadí až o 30 % rychleji směrem nahoru a dokonce o 40 % směrem dolů. I díky tomu dokážete zrychlit z 0 na 100 km/h do tří sekund. Přítlak zadní části vozu generuje neskutečných 230 kg! Dvanáctiválec o objemu 6,3 litru byl nadopován z původních 740 koní na 779 koní (573 kW) díky nové mapě v řídící jednotce a variabilnímu časování sacích ventilů. Hodnota maximálního výkonu se usídlila v úžasných 8 500 otáčkách za minutu a přitom červené pole začíná až na hodnotě 8 900 ot./min.

Upravený dvanáctiválec je takovým balzámem na duši všem odpůrcům emisních limitů a celému kolotoči s turbodmychadly a zmenšování objemů. Ferrari ukázalo, že to lze i jinak a s naprosto fantastickými výkony. Tohle je motorářský skvost a vy se podívejte na animaci, jak vlastně funguje.

Dalším zajímavým technickým řešením, které zase poskytuje výborné vlastnosti v zatáčkách, je systém řízení zadních kol – PCV (Passo Corto Virtuale). O tomto systému se v první tiskové zprávě nemluvilo, Ferrari si to nechalo jako bonbónek navrch. Zdá se, že se systém řízených všech čtyř kol vrací zase do módy. U Ferrari F12tdf má Passo Corto Virtuale („virtuální krátký rozvor„) na starosti zlepšení stability při projíždění zatáček. Elektronika zatáčí zadními koly v závislosti na rychlosti a natočení úhlu volantu. Kola přední nápravy jsou v tomto případě nezvykle širší – 10″ oproti 9,5“ vzadu, a obouvají také 275 mm široké pneumatiky (o 20 mm více, než standardní Berlinetta). Výsledkem by měly být hbitější reakce na povel volantem a celková vyšší stabilita v projížděných zatáčkách. Navíc je to také způsob, jak redukovat přetáčivost. I k tomuto systém připravilo Ferrari prezentaci.

Přečtěte si také:  Tomu se říká pořádná smůla. Koupil si Ferrari a po třech kilometrech ho zastavila svodidla

Přidat komentář