2021-ferrari_812_superfast_speciale_edition- (9)

Ferrari 812 Superfast Speciale Edition má dvanáctiválec, který točí až 9500 otáček

Autor: Pavel Srp - Zdroj a foto: Ferrari - 27. 4. 2021


Automobilky postupně představují nové a nové elektromobily a pořádné spalovací motory naopak postupně mizí. Existují ale značky, u kterých pod kapotou velké „víceválce“ stále být musejí. Jednou takovou značkou je Ferrari, která představuje velmi speciální limitovanou edici modelu 812 Superfast. 

Název tohle auto dostalo jasný, jmenuje se totiž Ferrari 812 Superfast Speciale Edition. Pod dlouhou přední kapotou má vidlicový dvanáctiválec, tedy motor, který prakticky zmizel z nabídek a ponechávají si ho jen ta nejdražší auta na trhu. I tak se dá ovšem skoro s jistotou říci, že jde o poslední generace takových motorů a další už nevzniknou.

Ferrari 812 Superfast Speciale Edition pohání 6,5litrový motor V12 s rozevřením válců v úhlu 72 stupňů. Jeho obrovskou specialitou je fakt, že jde o atmosféricky plněný motor, kterému nepomáhá ani jedno turbodmychadlo. I díky tomu motor točí neskutečných 9500 ot./min, kdy teprve zasahuje omezovač otáček. A to je ještě o dalších tisíc otáček za minut víc, než kolik zvládne běžné 812 Superfast.

Výkon speciální verze osm set dvanáctky je tak vyšší a maximum dosahuje 620 kW/830, koní, které doplňuje točivý moment 720 Nm. Sprint z místa na stovku zvládne superrychlé kupé za pouhých 2,9 sekundy a na dvoustovce je za dechberoucích 7,9 sekundy!

Dynamiku vylepšuje i nižší hmotnost, protože na karoserii i uvnitř je spousta prvků z karbonu. Upravena byla i karoserie, která dostala několik aerodynamických prvků, aby auto mělo vyšší přítlak. Všimnout si toho lze například na větším difuzoru v zadním nárazníku, ale také na předním spojleru a podobně. Celé to završuje také originální lak, kombinující šedý lak se žlutými doplňky. Změny jsou také v interiéru, kde jsou nové dveřní výplně i jiné čalounění sedadel. 

Oficiálně představeno bude nové Ferrari 5. května 2020 na trati v italském Fioranu, které je „domovem“ značky Ferrari. Automobilka už na to láká na svém facebookovém profulu.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru