Existuje situace, kdy řidič může porušovat předpisy. I tak by o tom ale měla vědět policie

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR -  17. 5. 2023


Každý řidič ví, že předpisy, pravidla a zákony je třeba dodržovat. Pokud by to nedělal, může se dočkat pokuty, trestných bodů a v některých případech i odebrání řidičáku. Přesto existuje situace, kdy řidič může některé předpisy porušovat. Tou situací je hrozící újma na zdraví nebo životě, kterou v danou chvíli nelze řešit jinak.

Pro příklad může posloužit partnerka, která začala rodit a sídlo záchranné zdravotní služby je od místa ve velké vzdálenosti nebo není možné se s ní spojit. V takovou chvíli je možné ji naložit do auta a při cestě porušovat předpisy. „V takové situaci řidič porušit dopravní předpisy, tedy například překračovat nejvyšší dovolenou rychlost, přičemž je nutné, aby dbal zvýšené opatrnosti a během jízdy nezpůsobil následek stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil. V tu chvíli se jedná o institut krajní nouze o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, který vylučuje protiprávnost spáchaného činu. To, zda se jednalo o okolnost vylučující protiprávnost, je v případě zjištění přestupku posuzováno jak policií, tak především správním orgánem ve správním řízení,“ popsala nám vrchní komisařka policejního prezidia hana Rubášová.

Přečtěte si také:  Těhotenství neznamená ignorování bezpečnostních pásů. I pro těhotné je jejich použití naprosto klíčové

V každém případě je ale ideální při takové cestě kontaktovat policii. Ta vám může poskytnout doprovod a například vás dostat skrz dopravní kolony, což se vcelku často stává. V případě policejního doprovodu vám s policejním doprovodem musí ostatní řidiči umožnit hladký průjezd. Pamatujte ale na rozsvícené světlomety, denní svícení v tomto případě není vhodné a ani bezpečné, což zdůraznila Hana Rubášová. Stále je potřeba myslet na bezpečnost jak vaši, tak všech okolo, a v takové chvíli platí více než kdy jindy známé vidět, ale hlavně být viděn.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *