EU plánuje zpřísnění držení řidičáku pro seniory. Aby jim řidičský průkaz zůstal, budou muset na kontroly

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Bild.de - Foto: Carl Smith, gettyimages.com - 10. 3. 2023


Od určitého věku není možnost řídit auto úplně automatická, ale potřebujete k tomu lékařskou prohlídku. Evropská unie ale chystá, že řidiči od 70 let věku budou muset prokázat schopnost, že dokáží auto ještě řídit.

V České republice i v dalších zemích EU je nutné od určitého věku absolvovat lékařské prohlídky, aby vám zůstalo řidičské oprávnění. U nás je to poprvé v 65 letech, poté v 68 letech a pak každé dva roky. EU ovšem chystá prohlídku, v rámci které by měl řidič prokázat schopnost ovládat osobní automobil. Mělo by se to týkat řidičů od 70 let věku výše.

Přečtěte si také:  EU chce sjednotit řidičské průkazy. Mají být digitální, od 17 let, na zkoušku a zákaz řízení platný po celé EU

Brusel nemá ještě úplně přesně vymyšleno, jak přesně by taková prohlídka měla vypadat, ale chce tím dále snížit počet nehod, zranění a úmrtí na silnicích, na čemž se senioři podílejí nemalou měrou. Podle informací by to mělo být v kompetenci jednotlivých členských zemí.

Štítky: , , , , ,

437 názorů na “EU plánuje zpřísnění držení řidičáku pro seniory. Aby jim řidičský průkaz zůstal, budou muset na kontroly”

 1. Dobrý den,
  nevím, zda je správné přezkoumávat schopnost k řízení u starších řidičů, vím, že od určitého věku musí starší řidiči na pravidelné lékařské kontroly, zda jsou zdravotně schopni řídit vozidlo, teď jim bude nařízeno přezkoušení, položím si při tomto otázku, kdo komisaře, který je budou zkoušet, zaplatí, někdy mám pocit, že je zapotřebí nařídit nějakou povinnost, aby dotčená skupina osob musela zaplatit správní poplatek. Samozřejmě i já chci bezpečné silnice, ale myslím si, že by pozornost měla zaměřit jinam, třeba by se měli hlavně přezkoušet ti řidiči, kteří opakovaně porušují dopravní předpisy a tím páchají přestupky.
  Karel

  1. Mladí řidiči do 30 roku by měli
   absolvovat přezkoušení každý rok. Ty co dělají na silnici je hrůza.

    1. Souhlasila bych v případě kdyby se to týkalo osob kteří způsobili dopravní nehodu ale proč házet všechny do jednoho pytle, je to jen způsob jak tahat peníze z důchodců.

    2. Do 70 budeš makat ale to autem jezdit můžeš až potom ses neschopnej řidič postavený totálně na palici buzeranti

    3. Podstatně víc vážných nehod mají na svědomí řidiči do třiceti let. Ale pokud těm mizerným bruselským byrokratům jde hlavně o lehké škrábance na laku a výběr pokud možno co největšího množství peněz na nesmyslných poplatcích, tak jsou s těmi seniory na správné cestě…

   1. Nesouhlasím s určování podle věku. U nás se na prohlídky chodí tak proč další opatření? V německu se na prohlídky nechodí. Je to vázané na to když způsobíš nehodu. Což má logiku.

   2. miloš rambousek

    pravda, já chodím na lékařské prohlídky již od 62,64,66,68 prakticky pořád takhle vypadají předpisy v čr normálně

  2. Podstatně víc vážných nehod mají na svědomí řidiči do třiceti let. Ale pokud těm mizerným bruselským byrokratům jde hlavně o lehké škrábance na laku a výběr pokud možno co největšího množství peněz na nesmyslných poplatcích, tak jsou s těmi seniory na správné cestě…

   1. Dobrý den všem kdo dodržují silniční předpisi. Je mi 88 sedím za volantem od 16 let jezdil jsem u jednoho podniku kde jsem najezdil přes 3 milionů km bez dopravní nehody zvlástní viny a trestní body mám všechny. Pravidelně chodím na lékařské prohlídky. Ale v provozu jezdí mnoho pirátů a ty nikdo nepostihne

  3. Také by mě zajímalo kdo to zaplatí. Oni v té EU nemají jiné starosti ? Drahé energie už jim starosti nedělají ? Jsem také názoru, že by se měli hlavně kontrolovat a přezkušovat ti, kteří opakovaně bourají, řídí pod vlivem alkoholu a překračují rychlost. Jezdí jim tu lidi bez řidičského průkazu a pod vlivem a důchodci to zachrání 👍👍👍

  4. Dobré by bylo přezkoumávat duševní stav navrhovatele takového ,,zákona“,i toho KDO žen zákon schválí.

  5. Dobrý den všem kdo dodržují silniční předpisi. Je mi 88 sedím za volantem od 16 let jezdil jsem u jednoho podniku kde jsem najezdil přes 3 milionů km bez dopravní nehody zvlástní viny a trestní body mám všechny. Pravidelně chodím na lékařské prohlídky. Ale v provozu jezdí mnoho pirátů a ty nikdo nepostihne

 2. Dobry den! Jsem důchodce, řídil jsem celý zivot. Myslím, že ta úvaha je správná. Je dost nehod, které zaviňuji arogantní blbci všeho věku nebo prostě chyby. A je pravda, že s věkem se některé schopnosti reagovat zpomalují a člověk hůř vidí a slyší. Takto pak vznikají nehody úplně zbytečné. A člověk sám nemusí správně posoudit svůj zdravotní stav. V dnešním provozu proto je taková přiměřeně nastavená povinnost spíš pomoc. Rozhodně nechci nikomu ublízit vlastní neschopností. Takže za mne fajn, zvlášť, když to bude společné po EU, kam nejvíce jezdím. A pokud to nedomrší naši úředníci, jako mnoho jiných, jinak dobrých, nápadů.

  1. Az zavedou psychologicke testy pro ridice mexi 18 a 30 lety budu douhlasit s testy pro seniory

   1. Dle Vašeho pravopisu byste měl jít na kontrolu ihned!Jinak souhlasím, že by senioři v určitém věku měli jíti na přezkoušení způsobilosti.

    1. Ten, kdo vlastní nebo bude chtít vlastnit řidičské oprávnění, by se měl pravidelně účastnit školení a psychotestů. Přesně jako profi řidiči. A o zákazech řízení, tak to je kapitola sama pro sebe, k ničemu. Platí pro všechny, senior i junior

     1. To znamená že když absolvuji takové testy tak se ze mě stane profi řidič?Nebo jak to bylo myšleno.

    2. Přezkoušení způsobilosti by měli především absolvovat řidiči, kteří jsou na komunikacích agresivní a to bez ohledu na věk. Vláďa

   2. A nevíte proč? V tu dobu se dělají lékařské testy před přijetím k výcviku, který je mimochodem mnohem těžší než byl před 40 lety. Dělal jsem ŘP před 36 lety a v porovnání s dnešními testy je to jiný svět.
    Za druhé pokud chcete tvrdit, že tělo schází s věkem jen fyzicky, mentálně ne, potom nejste z planety Země. Tady to tak funguje. Jen se to maskuje v lepším případě „mladý na to mají lepší hlavu“, v tom horším klasickými výlavy proti mladší generaci.

    1. Velice dobrý postřeh, asi v 85 letech budu seniorka, když se toho dožiji, ale to už zapomenu, že mám auto🤣🤣🤣

   3. A co ti ridici s kapuci a sluchatky v usich proc maji ridicak vzdyt neslysi a namaji prostorove videni ???

  2. Je rozdíl,jak dlouho řidičák vlastníte.Když jezdím 60 let tak se chovám jinak, než senior,který si udělal papíry ve svých 55letech protože si koupil auto.Já tím provozem žiji a zvykal jsem na ten nárůst,kdežto ten ten nový vstoupí do dnešního hustého.V tom je jistě rozdíl.Veterán

   1. Za sebe mohu jen souhlasit.Ridim už více než 60 let a mnoha nehodám jsem dokonce zabránil. Asi jsme každý trochu jiný, tak to nějaké přezkoušení by nemuselo být špatné. Jde o ty úhrady… Když projde bez ztráty kytičky, neměl by nic platit. Jinak by to byla jen buzerace!

  3. Souhlasím s Vámi, přesto si myslím že lékařské kontroly již nastavené jsou
   Ale byla bych proto, aby senioři absolvovali současně s prohlídkou i školení o provozu, neboť dopravních značek přibývá a oni o nich nemají ani ponětí, protože autoškolu absolvovali před desítkami let a pokud nebyli řidiči z povolání nebo alespoň referenti v zaměstnání (toto názvosloví už také neexistuje), tak o současném provozu s novými dopravními značkami nemají ani potuchy.

   1. Termín Referent služebního vozidla stále platí a každý rok chodíme na přezkoušení a prodloužení platnosti osvědčení. Milda

   2. Existuje program „Jedu s dobou “ pro seniory zdarma. Jde o to zřídit to od určitého věku povinně. Absolvoval jsem ho!

   3. Plný souhlas Tito senioři vůbec nový značky neznají a že jich je dost.Nebo tzv.zip to je opravdu pro ně problém

    1. Tzv.zip je problém hlavně pro ty,co nesmírně spěchají,a to jsou hlavně mladí, kteří ignorují i právo houkající sanity, několikrát jsem to viděla a rozhodně to nebyli senioři

   4. Školení jsou k ničemu. Prověřovat se má styl a způsob jízdy a také reakce na dopravní situace!

   5. Oni ti senioři nejsou slepí a pokud vidí nějakou novou značku a neznají ji, tak mají internet a mohou si ji najít. Takže mají potuchy. Ono by školení o provozu neuškodilo vůbec nikomu.

    1. Mladí řidiči do 30 roku by měli
     absolvovat přezkoušení každý rok. Ty co dělají na silnici je hrůza. Kdo bude dopravovat seniora k lékaři a na nákupy když doprava z vesnic žádná. Jeden školní autobus v 7,00 a v 15,00 zpět a nic víc.

  4. Je divné, že jednou se řekne, že nejvíc nehod je u mladých a podruhé zas u důchodců. Ale důchod bude možná brzy od 68. Jak se asi dostanou do práce? Taxíkem? Nejen, že je nikdo nevezme do práce, ale nebudou smět ani řídit aby se dostali na úřad práce.

  5. Třináct let jezdím v NDR a můžu vaše slova jen potvrdit. Opravdu lidé ve vysokém věku (např. 80 let) dělají chyby. Potíž je v tom, že i oni se musí dostat na nákup, k doktorovi, do lékárny. Výhodou Německa je, že tam se s tím počítá a většina lidí jezdí opatrně, nedělají schválnosti a chybu druhého přejdou s úsměvem. Vždyť jednou zestárneme všichni. Tak snad se to naučíme i v Česku a přestaneme si v autě ťukat na čelo. Přeji hodně kilometrů bez nehod.

  6. přesně,je to o vztahu já+ auto =pan silnic. Proč ne kontrola u všech cca dva roky,nebo pět? Prostě přezkouseni. Kdo ví,nemá se čeho bát. Někdo má řidičák deset let jen v šuplíku a pak hurá na silnici. Je tohle riziko? Za mě ano. Tomu by se předešlo.

  1. Slavná unie je náš hrob vůbec jsme tam neměly lézt jen za nás rozhoduje pár jedinců a ještě zkorumpovaných.

    1. Jasně, důchodci mohou za všechno! Proto je zkrouhnou, kde se dá. Do důchodu půjdou v 68 letech jako soběstační a práce schopní a dva roky na to jsou vetchými opotřebovanými starci? Stále vidím více smrtelných nehod u mladých. A nechcete takhle náhodou dát řidičák dětem ze školky? Aspoň je po cestě nebude otravovat kdejaký úchyl. Heslo vlády : „Jděte co nejdříve do rakve!“

  2. Řídím od roku 1974 téměř každodenně, tudíž do toho spadnu. Dodávám, že celou dobu bez nehody. A je to správné rozhodnutí, s věkem klesá reakční schopnost a orientace , zhoršují se smyslové schopnosti
   .

   1. Řídím skoro 40 let, také téměř denně a bez nehody a rozhodně nemám pocit zhoršení smyslových schopností, ba právě naopak, člověk má tolik zkušeností, které kdysi chyběly, více předvídá. Málokterý senior tak kašle na pravidla jako ti mnohem mladší. Vytlačit auto ze silnice, přejíždět i dvojitou plnou atd fakt není záležitost seniorů. Co udělají s těmito? Možná pravidelné autotesty….že by ….Ani nepamatuji kdy naposledy jsem slyšela o tom, že by senior zavinil nehodu.
    EU už neví co by ještě měla nařizovat, jakoby ji došla témata ku prospěchu všech. Toto si má každý stát řídit sám, na to nepotřebujeme EU. Jestli už to neprehaneji s nařizováním a vynucováním si kdečeho. Můžeme se vůbec sami rozhodovat co tu budeme mít a co ne.

    1. A čeho se bojíte?Buď půjdu na psychotesty ,nebo se rovnou obávám. Takže nevěříte si ?

     1. Především by měly být nařízeny povinné psychotesty pro všechny volené i nevolené byrokraty a psychopat z Brusele. To by bylo pro celou Evropu nejprospěšnější.

      1. A jéje. Klasika. Takoví jako vy by si měli najít nějaký koníček a nedělat nám dřív narozeným ostudu. Byli jsme stejní jako oni. Jen prostředí se mění. Lidi jsou stejní

    2. Nesouhlasím,jedním ještě déle než Vy,a to jako profi řidič,odjeto tolik km,o kterých se Vám ani nesnilo, zjišťuji, že začínám jezdit opatrněji, než dříve.A to absolvují dopravní psychotesty co pět let!A ty reakce už nejsou,co bývaly.

   2. Jezdím od roku 1972 mám sk.CE.a dodnes bez nehody, jezdím denně, jako bývalý tankista máme dodnes svoji voj.techniku(ot,atd) Tvrdím že málokdo umí zvládat kruhový objezd,vidím ženy s telefonem v ruce,kapucí na hlavě a sluchátky na uších s dětmi vzadu.chtel bych znát procentuelní poměr havárii senior a zbytek já bych určitě vyhrál a je mě 70 a není věc s kterou bych nejezdil a bez nehody doposud

  3. Co se EU týká,maslim si že od r.2004 vymyslí kraviny.Najezdim 2000 km ročně,projel jsem Evropu a vše ok.Takovych řidičů je nás hodně.Co se týká penzistů,chodíme již nyní na pravidelné lékařské prohlídky.Tak co spekulují,chytrolini

   1. Az zavedou psychologicke testy pro ridice mexi 18 a 30 lety budu douhlasit s testy pro seniory

  4. Mám kamarádku v Německu a jezdila autem do 94 let. Miliony km bez nehod. Nikdy po ní nechtěli žádné lékařské potvrzení. Dneska je jí 100 a kdyby měla automat, tak jezdí do dneska. Má altrozu.

   1. Je mi z vás všech blbě. Podle těch řečí by bylo potřeba důchodce v 70ti vypnout do rakve. ALE VŠECHNY! I TY, CO TYHLE NAŘÍZENÍ PROSAZUJÍ. A žádná korupce!

 3. To je svatá pravda,pokud chci být v něčem dobrý,musí být člověk neustále aktivní.Jenom praxí získáte určité instinkty.

  1. Jsem též seniorka.Myslím si ,že by každý člověk měl vědět kdy ukončit řízení.Nejdřív napadáte mladý,že jsou nezkušený,pak zas seniory.Tak nevím jak to ve skutečnosti je.Myslím že záleží na každém jedinci.

   1. Naprostá pravda. Ani si nevzpomenu kdy jsem slyšela že by senior zavinil nehodu. Co udělají s těmi ostatními co mají nehody? Už neví co by. Jednou jsou to auta s elektr.pohonem, pak by rádi vyloučili seniory z provozu na silnicích, co ještě nám budou nařizovat. Toto nepatří vůbec do kompetence EU, to ať si řídí každý stát sám. Za chvíli si už nebudeme moci rozhodnout o ničem.
    Za 40 let jsem neměla nehodu a jezdím velmi často. Nedělají mi problém ani autotesty a člověk dávno umí předvídat a být ohleduplný, což mnohým mladším nic neříká. Ať jde do háje celé EU, které se ubírá v posl.době někam, kam nechceme.

   2. Řídím skoro 40 let, také téměř denně a bez nehody a rozhodně nemám pocit zhoršení smyslových schopností, ba právě naopak, člověk má tolik zkušeností, které kdysi chyběly, více předvídá. Málokterý senior tak kašle na pravidla jako ti mnohem mladší. Vytlačit auto ze silnice, přejíždět i dvojitou plnou atd fakt není záležitost seniorů. Co udělají s těmito? Možná pravidelné autotesty….že by ….Ani nepamatuji kdy naposledy jsem slyšela o tom, že by senior zavinil nehodu.
    EU už neví co by ještě měla nařizovat, jakoby ji došla témata ku prospěchu všech. Toto si má každý stát řídit sám, na to nepotřebujeme EU. Jestli už to neprehaneji s nařizováním a vynucováním si kdečeho. Můžeme se vůbec sami rozhodovat co tu budeme mít a co ne.

   3. Souhlasím,že je to na každém jedinci aby byl schopen si říct že je pro dnešní provoz nebezpečný sobě i ostatním a tím svoji řidičskou kariéru pověsit na hřebík.

 4. Je mi 71 let, řídím od 15 bez zaviněné nehody. vystřídal jsem několik svých i služebních aut včetně Tatry 613, tři Jawy a devět Japonců. Momentálně za autem tahám karavan 1,5 tuny a jezdím na Ducati.

  1. Jsem 77 let mlád, jezdím od 15 let. Moped, motocykl, dále řada aut od Trabanta, přes Ladu, Skodu, VW, až po dnes Toyotu.Najeto cca 1200 000 km.Zdraví o.k. U očního doktora 100%…atd.
   Mireček

 5. Kuba Ladislav

  Jezdím 46 roků, měl jsem 1 nehodu bez jakýchkoliv následků. Ten kdo hovoří že starší řidiči mají velký podíl na dopravní nehodovosti je buď špatně informovaný, nebo nezažil dopravní situace a nehody mladších řidičů. Starší řidiči mají určitě lepší přehled jak se chovat v dopravních situacích než mladí kteří dostanou ŘP a myslí si že jsou pány silnic, to nakonec ukazují statistiky.

  1. Vondrášek Vladimír

   Pane Ladislave nejhorší na silnici je potkat 18letáho kluka se starou octávkou jak se vás snaží předject v nepřehledné zatáčce a když se mu to nepovede tak se na vás nalepí že ho stejně pustíte než dojde k maleru.V případě nějaké kolize to od písálků odnese důchodce.Jezdím od 18cti let tak vím o čem píšu.

   1. Jezdím už více jak 50 let , v létě na staré mašině BMW E90, od podzimu se Spartakem. Za celou dobu jsem měl jen jednu nehodu bez následků. Ročně najedí na obou celkem 10-15000 km. Největší problém jsou nový nezkušení řidiči na silných strojích a pak ti co mají drahé auto , ale nemají na handsfree a každou chvilku píšou i SMS…

 6. Je mi 73. Před kovidem jsem se dvakrát účasnil programu: Jedu z dobou. Vřele bych toto doporučoval všem seniorům. Tam jsem si vyzkoušel třeba jak zvládnout smyk, jakou mám reakci na brždění atd.
  https://www.jedusdobou.cz/

 7. Pro důchodce nad 70 let psychotesty jako pro profesionální řidiče. Možná 1% z nich by to zvládlo. Zbytek odevzdat papíry a už nesedat.

     1. Pravda je, že přes všechny zkušenosti, s přibývajícím věkem se zpomalují reakce. Ale není na místě též řešit „řidiče“, kteří mají 2 – 3 zákazy řízení a přesto znovu sednou za volant /řídítka motorky? Není na místě řešit chronické opilce a feťáky, kteří jsou velmi nebezpeční a je jich čím dál víc? A to jde, bohužel, napříč věkovým spektrem!

    1. Přesně mlaďas s mokrým řidičákem, který si ve třech Áčkách koupí za 30000 nadupaný BMW je větší nebezpečí, než senior jedoucí 70-80 km/h.

   1. Peter Novák

    Bývalí řidič z povolání. Věk nerozhoduje praxe chování poznal jsem spoustu řidičů co jsem jezdil po celé EU poznatek všude jsou blbci arogantní a hlavně hlupáci a je jedno ohledně věku ale jedná věc a poznatek my starší dřív narozený jsme o hodně tolerantnejsi atd

   2. Naprostý souhlas, oni zapomínají, že budou taky starý. Chování ke starým lidem už nezvládají i ti kteří by je měli chránit! Nikdy jsem neslyšel, na moje rodiče, tolik urážek, dehonestujících názorů…
    Uvědomujete si, že by jste jim měli pomáhat. Že to patří k dobrému vychování.

    1. Tak záleží případ od případu. Řídím od svych 18 – ti let, 1967. Ale tak jak mladí bývají zbrkli, v tom vyšším věku se projevuje právě větší opatrnost, vědomí toho, že ty reakce prece jen nejsou jako za mlada.

  1. Kolik Ti je že víš jak na tom 70 tníci jsou?Pokud mě je známo ,nejvíc nehod mají na svědomí mladí řidiči ,kteří si myslí že už umí všechno,všemu rozumí.

    1. 👍👍👍👍je mi 71 let, jezdím od 18 let, i v zahraničí, ale co předvádějí mladší generace je trestuhodné. Kolem domu, kde je doporučená rychlost 70, autobusová zastávka, ostrůvek, místo pro přecházení od autobusu a křižovatka do vesnice, přeletí stovky aut rychlostí min.130 km, i profesionálové s tirákama. Psychotestů se nebojím. Mladí řidiči nám nakoupit nezajedou. Nejbližši obchod 4 km.

  2. Hejtmánková

   Psychotesty by potřebovali všichni, kdo usedají za volant, to je otřesné, jaká individua se vyskytují na našich silnicích.

  3. Buď psychotesty pro všechny řidiče nebo pro nikoho. Nelze nikoho diskriminovat kvůli věku. Zatím je to volné. Můj bratr má schizofrenii, omezenou svéprávnost a řidičák mu zůstal. Kdyby měl v době, kdy onemocněl, svoje auto, určitě by řídil. Podařilo se nám zabránit, aby si bral tátovo auto. Řidičák mu potom propadl a už si ho naštěstí neobnovil. Souhlasím s tím, že když je někomu diagnostikována schizofrenie, demence a pod., měl by přijít o řidičák,ale bez ohledu na věk. O řidičák by měl přijít doživotně taky ten, kdo na silnici někoho zabil, bez ohledu na věk.

  4. Ne senioři, ale mladí řidiči. Ti trpí přílišným sebevědomím a riskováním. Senioři mají zkušenosti a neriskuji.

  5. Pan Martin už se narodil rovnou starej . V 70 letech jsem najel 40 000 km ročně bez nehod a měl jsem jeden přestupek za rychlou jízdu. Dodnes jezdím i v ostatních státech EU nemám nikde problém .Je mě 74 let .

  6. Pan Martin. Nevím kolik je ti, ale ty bys to také nezvládl. Podle tvého komentáře, zřejmě hodně mladý a řídíš bávo.

   1. Takže makat se může takřka do 70 let.Ale řídit auto bude problém,?To je ubohost co se vymýšlí.Delaji si jen body aby někdo neřekl že nic nedělají.

  7. Jsi hlupák, který neví co říká. Malá rada: Nejdřív mysli, jsi-li toho schopen, pak teprve mluv!

  8. Milý Martine, psychotesty, pravidelně, vč. lékařských přehlídek by měli postupovat při dnešním provozu úplně všichni řidiči a, u těch kde se prokáže silniční pirátství, alkohol, drogy, průkaz sebrat trvale. Psychotesty také před zahájením autoškoly a vydáním prvního řidičského průkazu.

  9. Vážený pane, jsem bývalá pražanda, jezdím od 18 let a denodenně jsem jezdila do práce autem a nikdy jsem neměla nehodu !!!! Teď bydlím na samotě / mimo město / a na autě jsem závislá. Pravidelně chodím na zdr. prohlídky. Nemám rodinu, jsem úplně sama. Tady z města mám 4 km do prudkého kopce pěšky, důchod 12.000,-kč. Zatím jsem zdravá, neberu žádné léky na předpis, jen si kupuji Helicid /žáha/. Je mi 73 let a nedovedu si představit, že bych měla být omezena žít !!!!! Jsem velice zodpovědná /ZNAMENÍ PANNA/ a věřte, že až se budu bát jezdit, tak nebudu a radši umřu ……..

   1. Je zajímavé že v parlamentu , senátu , sedí stáří i sedmdesát a více a nevadí to, přesto že rozhodují o životě celého národa, tak nevím, jestli by neměli projít také nějakými testy jestli na to mají, nebo se tam přišli jen vyspat.😭

  10. Psychotesty pro všechny. Hlavně pro mladé, to jsou ti, co nemají nervy v pořádku. Vybržďují, předjíždějí kam nevidí.

   1. Ke mi 76 let najezdil jsem přes 2 mil.bez vážnějšich nehod. Mladí řidiči,ale i mladé řidičky,kteří mají ještě mokré řidičaky jsou beohlední,arogantní,nedodržují předepsanou rychlost,bezohledně předjízdí, zastaví u obchodu,nechají nastartovaný motor a jdou nakupovat,na kruhovém objezdu se neobtěžují zapnout směrovku a tak bych mohl pokračovať

  11. Miroslav Piterka

   Většina seniorů jezdí bezpečně, ale jsou i tací co jezdí podivně. To stejné platí u mladých , kteří se předvádí po zadním kole a zatáčku po středové čáře přičemž je hlavou a tělem v protisměru. Senior který jezdí celý svůj život má takovou praxi, že by mohl vyučovat.

  12. Ty budeš asi lumen.Ty bys měl udělat především test IQ a pak bych tě nechal podle toho udělat profesák.

  13. Podívej se do statistiky jak jezdí mladý a ty co mají nadupaný auta a pak teprve něco kecej!!

  14. To si děláš prču, doktoři,autobusaci a jiný profese dělají třeba do 75 i déle kdyby měli dělat psych.testy tak by jsi to měl všechno zastat ty stím tvým blbým názorem.Ja jezdím od 15 je mě 67 a nikdy žádná pokuta ani nehoda a byla jsem řidička z povoláním,tak se trochu zamysli.

  15. je mi 70 let řídím přes 4O let, žádnou nehodu jsem neměla, protože se chovám zodpovědně. Netůruji auto nehoukám na pomalejší řidiče.
   Vám pane Martine přeji, aby jste i vy neměl žádný problém. A co se týká odebírání řidičáků, někdy by ho měl odevzdat už 25letý.

  16. Co mají psychotesty u zkušeného řidiče nad 70 let společného se schopností řídit auto?

  17. Asi nejsi normální někteří řidiči jsou věku 70 let lepší než mladý řidiči vzpamatujse taky budeš jednou v tom věku

  18. Psychotesty by měli absolvovat hlavně začínající řidiči kteří teprve absolvují autoškolu.

  19. Já bych je dal všem řidičům, ať mladým tak starým.
   Když to musejí mít profesionální řidiči, tak by to měli podstoupit i ostatním. Každý řidič se v průběhu let mění, nejen senioři, ale i mladí řidiči.
   Nezapomeňte, že profesionální řidiči chodí každý rok na školení.
   Ti kdo absolvují autoškolu v 18-ti letech, tak až do 65 let, tak nechodí na žádné školení ani na lékařské prohlídky a psychotesty.

  20. No počkejte vy chytrolíne i vám bude jednou 70, tak doufám že ty papíry budete muset odevzdat.

  21. Je mi 74 let,jezdím od 18 ti let už mám brýle na dálku a určitě jsem opatrnější,praxe dělá zkušenost ne rada.Rád bych s vámi posoutěžll,co vy na to?
   Vybereme si poligon,potom
   jízda po Praze od 14 ti do 16ti hod.pak dálnici v Německu.ok?

  22. Martine, také vám jednou bude přes 70. Budete mít stejný názor, nebo ho změníte aby vám vyhovoval?

 8. Pan Havránek má naprostou pravdu.Ti smrkáči umí prd a dělají ze sebe strašně chytrí.Ale na nás házejí špínu.Ať jdou hodně do sebe!!! O životě vědí prd.Nebo jsou stejní jako ti smrkáči!!!

  1. Je mi 76let mám už desáté auto a najeto přes TŘI MILIONY km bez nehod TAK KDE JE PROBLÉM?!

   1. Můj táta je po mrtvicí a doktoři už diagnostikovali začínající stařeckou demencí. Táta se už trochu rozhýbal, ale reflexí už nemá a myslím si, kritické situace asi taký nedá.
    Doktoři mají své tabulky a věřte mi, že by asi neměly o řidičáku rozhodovat otázky typů „jaké je roční období“.
    Ve zkratce táta řidičák má dál. A nemyslím si, že to je bezpečné pro něj, ani jeho okolí. Proto si myslím, že by se měli dělat testy na způsobilost.

    1. Souhlasím. Matka synovi tchyně nebyla nikdy žádný pilot, ale teď v 80ti je fakt nebezpečná. Okolní znají její auto a snaží se jí vyhnout.

    2. Kondice je individuální a lékař by měl v takovém případě rozhodnout nevydat pozitivní posudek. Podle toho jaké vyšetření musím absolvovat já se domnívám, že těch nezodpovědných posudků zas tolik není. Všechno je ovšem zneužitelné, proč si ale myslíte, že další testy by zneužitelné nebyly? Vždyť již na úrovni lékařské prohlídky lze celkem spolehlivě určit zda je někdo způsobilí řídit. Za všechno si totiž nechají zaplatit. Ono není jednoduché zvlášť na venkově přijít o řidičák, když hromadná doprava u nás dobře nefunguje. Populace stárne a tak také pochopitelně přibývá nehod způsobené staršími řidiči, protože je jich víc za volantem. Otázkou ovšem je zda každá nehoda způsobená seniorem je zaviněná jeho věkem,nebo jinou příčinou, protože starší řidič zpravidla má určité návyky, které mu nahrazují i zhoršenou rychlost reakce.

    3. Záleží na člověku, né na věku
     Biologický věk se u každého liší, to je vědecky dokázané
     Někdo zestárne rychleji a pak múže být nebezpečný už v 50
     A někdo je bystrý i v 70 a cítí se na 30. Každý musí posoudit sám, jestli na to má,
     Jinak je to perzekuce, a jak se budou řešit úplatky?

   2. Jenže to jste vy. Kolem velmi často vídám lidi i mladší než jste vy, kteří mají problémy. Lékařská prohlídka to neřeší, například náš soused je dezorientovany má problém vést vedle sebe kolo, ale auto řídit smí protože doktor mu prostě jen dá razítko.

    1. Jistě všechno je zneužitelné, ale jak chcete tedy zařídit kdy je nutné někomu odebrat řidičák, protože zvlášť na venkově to může někoho dostat do neřešitelných situací. Vždycky o tom někdo bude rozhodovat. Kdo tedy když ne lékař by o tom měl rozhodovat, protože ať to bude kdokoliv, jak jsem již psal všechno je zneužitelné. Jen se to přehodí na jinou osobu. Otázkou je zda těch nezodpovědných doktorů je tolik aby to byl tak závažný problém jak se zdá, protože populace stárne a ne každá nehoda zaviněná seniorem souvisí s jeho věkem.

   3. Buď budou chodit na přezkoušení všichni bez rozdílu věku nebo nikdo, nelze nikoho diskriminovat jen kvůli věku. Když někdo mladší reálně ztratí schopnost řídit auto ( duševní a jiná choroba, závislost na drogách atd ), taky ho nikdo nepřezkušuje a řidičák mu nebere, dokud neudělá nějakou nehodu nebo policajti nezjistí, že jezdí pod vlivem. Osobně se nebojím na silnici starých řidičů, ale těch sebevrahů, kteří nebezpečně předjíždí.

 9. Jistě, my senioři jsme velkými viníky nehod….. Ne řidiči kamionů, ne piráti, ne nezkušení mladí řidiči! Stačí si poslechnout dopravní zpravodajství!!!!.
  Ale ne, vše nad 65 let (u nás už to platí, EU je ve svém návrhu ještě tolerantnější) je pod všeobecným podezřením.

  1. Když jsem získal řidičák, tak jsem měl třeba drahou pojistku. Takže jsem byl nějak sankcionován. A ano, řidiči kamionů, frajírcí na drahých a rychlých autech, nebo sváteční řidiči jsou problém, ale věřte mi, že senioři jsou úplně stejný problém.

  2. Jo jasně mladí už mají řidičák na zkoušku a jak někdo řekne že důchodci budou muset prokázat jestli jsou schopni rodit auto hned je zlé. Jenom by mě zajímalo kolik z nich by udělalo jenom test znalostí. A ty jízdy v protisměru po dálnici to jenom dokazují že někteří by ty papíry fakt mít neměli, vždyť ani nevědí co v takové situaci dělat, místo zastavení na krajnici tak jedou v jízdním pruhu směle dál.

   1. Všichni amatérští řidiči by měli aspoň jednou za pět let jít na testy.Kolikrat ani nevědí že je nějaká přednost z práva.

   2. Naposledy jsem četl, že v protisměru jela 25letá řidička a kamion. Není tedy jen výsada starších řidičů.

 10. Obnovovat řidičák by se měl nejen u seniorů,stejně jako u pilotů. Kdo málo, nebo vůbec nejezdí, nemůže to umět, i když je mladší.

  1. Zde nastává otázka, co je podle Vás málo najeto, 1 km, 10 km, 1000 km, ale může to být i 100 000 km. Nebo třeba mega ročně (ironie).

 11. Ať už je to,jak chce,tohle by se mělo řešit doma.Nechápu,co nám mají co poroučet nějaké choré mozky z brusele.V tom mají někteří diskutující pravdu.

  1. Zatím je ten zákon jen v přípravě, tak ještě nevíme, jak bude vypadat a jestli vůbec projde.
   Je to zákon, tak ho bude muset schválit EU parlament. A tam jsou i český poslanci.
   A pak je tam napsáno, že bude rozhodovat o hranicích a podmínkách vymáhání zákona každý stát na národní úrovni. To znamená, že třeba v Itálii nemusí mít důchodce vůbec žádné potvrzení od doktora a může jezdit. Teď to bude muset mít od 70 let. Tady to už několik desetiletí platí od 65 let a tak se nás to týkat ani nebude.
   A poslední bod … Myslím si, že by důchodci měli povinně dělat každý rok povinnou jízdu s instruktorem, aby posoudil, jestli může ještě řídit. Myslím si, že by přes 50% důchodců neprošlo…

   1. Curaku co to meleš já bydlím v Itálii a od 65 roku musí být prohlídka a psychotesty .VO LE

   2. Myslet si můžete co chcete. Já okolo sebe zase tolik neschopných řidičů okolo sebe nevidím. Nemám problém takovou jízdu absolvovat, ale nehodlám to platit ze svého. Již teď mě stála lékařská prohlídka celkem 1000Kč. Však i vy budete jednou starý a potom třeba najednou zjistíte, že stačí již stávající legislativa.

   3. A myslíte si, že by někteří z kategorie od 20. do 60 let taky prošli?
    Já si to nemyslím!

 12. Nezlobte se na mé , ale nemohu s Vámi souhlasit uplně. Ano je pravdou, že se najdou staři lide, kteří sednou do auta jednou za čas, pak to může dopadat jak to dopadá, ale abych v 70 letech se zpovidal, jak se jezdi už je trochu pozdě na to aby ch se Vám zpovidal. Celý život jezdím, je mi 65 let a musí Vám stačit,že absolvuji kontrolu u lekařea on mi vystavi potvrzeni způsobilosti, abych i nadále mohl jezdit. Ale aby mě nékdo buzeroval za toto se mi zdá dost neetické. Jezdi děti od 18 nic neumi samá bouračka ale nemaj žádné potvrzeni. A přitom neumi nic. Každej si vezme silný auto a mysli si že může vše. Ne ať jezdi pod dohledem alespob do 21.let a bude klid. Dneska Ti mladi nemaj žadný respekt, oni umi vše a my jsme.pro ně jen přitěž.

  1. Přesně s tím souhlasím za vše můžou důchodci,což není vždy pravda, přesně jak píšete mladí dostanou řidičák silné auto nic neumějí a jezdí jako prasata neříkám že všichni.

  2. Pane. Já se těším až nebudu auto potřebovat k práci. Zahodím řidičák a nechám se vozit. Když si spočítám kolik stojí auto za rok, ještě než vyjede, vyjde taxi levněji. A to nemluvím o senior taxi. A souhlasím, aby se dělaly pořádné kontroly. V současnosti to moc nefunguje. Skoro slepého souseda sem během půl hodiny vytahoval dvakrát z příkopy. Denně potkávám zmatené nešťastníky s reakčním časem několika dní. Perla byl pán za volantem s hadičkami od kyslíku pod nosem. Opravdu si jste jistý, že když se mu zatmí před očima nezabije třeba Vás? Je to smutné, ale člověk si nerad přiznává, že už na něco nestačí.

  3. Plně s Vámi souhlasím. Mnozí senioři bourají mnohdy právě kvůli zbrklosti těch mladých řidičů. Lékařská prohlíday musí stačit.

  4. A to chtějí dávat dětem řidičák od 17let.
   Pravda je, že někteří staří lidé už ani nejsou schopní chodit, otočit se za volantem a takový právě způsobují nehody.Zrovna tak ti abnormálně tlustý. To je to samé.
   Každý si ale myslí,ze je plnohodnotne schopen řídit.
   Chtelo by to důkladnější zdravotní prohlidky a takovým lidem ten řidičák odebrat.

   1. Existuje statistika kolikrát senioři za rok zavini nehody. Nechci vás strašit,ale mezi kamiony,mladými lidmi 18-25 let a řídící mezi 26-50 a samozřejmě rifici dodávek, tak senioři od 60 -80 let zavini nejméně nehod. A tato statistika by měla být důkazem, proč by mění dělat přísnější kontroly jejich schopnost řídit.

  5. Zdravím.
   Řidičák jsem získal v 19-i v Košicích v roce 1972. Absolvoval jsem tehdy od 15-i VSOŠL. A také jsem měl nějaké ty dopravní nepříjemnosti. Nicméně je třeba jezdit. Jako sportovní pilot v 70-i si dovoluji tvrdit, že je třeba jezdit, létat. Je to o rozježděnosti, rozlétanosti. Jen tím se získají ty správné návyky. Věk o tom nerozhoduje. Dcerka z druhého manželství absolvovala před rokem v 17-i pilotní zkoušky a teprve v 18-i získala řidičský průkaz. Po půl roce po získání pilotního průkazu ulétla šestihodinovku s větroněm L-23 SUPERBLANÍK v Plasích, kde jsme na každoročním soustředění. Já až po 2 letech, rok si již napamatuji, v Letňanech na L-13A OK-2714 po získání pilotního průkazu 5:56min. Ale to mi bylo 35. Před 3-mi lety se mi podařilo 7 hodin v termice na L-23 OK 4212, SUPERBLANÍK. Takže v 67-I? Závěrem. Je třeba být za volantem, kniplem. Je třeba být v provozu a vždy ve střehu. Sv.

  6. Jistě, máte pravdu v tom, že mladí kluci vyjdou z autoškoly a neumí řídit… A když nemají dostatek možností řídit, tak se to nikdy nenaučí… Tady je pochybení u autoškol a státu (učební osnovy se hodně osekaly a je pravda, že řidičák dostane téměř každý). Ale po pravdě papír od doktora je fakt výsměch. Už jsem to tady psal. Můj táta je po mrtvicí, začíná mu stařecká demence… Sotva projde pěšky přes 200 m a neudrží v levé ruce mobil a papír od doktora dostal i na mé naléhání, aby mu to nedali.
   Proto si myslím, že nějaký kontrolní mechanismus tady být musí.

  7. Pan Martin už se narodil rovnou starej . V 70 letech jsem najel 40 000 km ročně bez nehod a měl jsem jeden přestupek za rychlou jízdu. Dodnes jezdím i v ostatních státech EU nemám nikde problém .Je mě 74 let .

 13. Jezdím už 55 let bez nehody po česku a okolních státech. Dále kdo bude zásobovat důchodce na vesnicích kde nemají žádný Obchod zrušili jste jim na vesnicích obchody. Dnešíní mladí řidiči jezdí jak prasata myslí si že jim patří celá silnice ano jsou někteří důchodci pomalejší, ale zato jezdí bezpečně. Znám ženu důchodkyni má 88 let a jezdí dobře a bezpečně.Ještě bych navrhoval pro důchodce jízdu s učítelem autoškoly do 50 km od 78 let.

  1. No přeci nejchytřejší člověk v Česku signalista Fiala ten nás nenechá padnout.Teď už ne,když jsme tou hubou na zemi.Další vymyšlená blbost otrokářů EU.

   1. A to chtějí dávat dětem řidičák od 17let.
    Pravda je, že někteří staří lidé už ani nejsou schopní chodit, otočit se za volantem a takový právě způsobují nehody.Zrovna tak ti abnormálně tlustý. To je to samé.
    Každý si ale myslí,ze je plnohodnotne schopen řídit.
    Chtelo by to důkladnější zdravotní prohlidky a takovým lidem ten řidičák odebrat.

    1. Mám profesní průkaz a každý rok musím na školení a testy. Amatéři dostanou papíry v 18 a jezdí stále, a nemají ani zdání o změnách a nových značkách, které za tu dobu přibyly. Tatovy je 82 a musí dělat u doktora Základní psychotesty. Jsme na vsi bez dopr. obslužnosti. Musí dojet k lékaři, na nákup. Jezdí max 20km.

   2. Důchodcům se řidičák vezme jen v případě, když to už nebudou zvládat… A určitě chápete, že řidič, který neumí řídit, tak nemá na cestě co dělat.
    Obchody se na vesnici zrušili, protože se neuživili a dnes jsou už různé společnosti, které vám přivezou nákup až domů. Případně je tady soused, nebo různé neziskovky, které pomáhají seniorům. A pomalý řidič je stejně nebezpečný, jako rychlý řidič. Navíc tady jde o reflex, řešení nebezpečné situace, nebo odhad vzdálenosti. Zrovna předevčírem mě ze silnice vytlačil protijedoucí senior, který jel středem silnice a nebyl schopný sjet trochu víc k krajnici…

  2. 😅 Brát řidičáky? Pokud je člověk způsobilý a nebude zmateně jezdit v protisměru, nikdo mu řidičák Brát nebude, nebo snad ano??
   A o důchodech radši mlčte!!!
   Důchodcovská republika

 14. Jana Novákova

  Zaměřeno na důchodce. Snížení valorizace důchodů a teď nám ještě budou brát řidičáky. Už si ani nezajedeme k lékaři nebo nakoupit. Zvýšila bych zodpovědnost PL za vydání souhlasu k řízení. Tím by se eliminovali to procento lidí s demencí, alzheimerem a parkinsonem. Prohlídka zraku samozřejmostí.

 15. Alena
  Převážně s komentáři souhlasím, je mi 70 let řidičák mám od 18 let. Zatím do dneška bez nehod. Myslím, že by si každý měl říci jak na tom je zdravotně a podle toho se zachovat. Pochopitelně absolvovat pravidelnou lékařskou prohlídku. A mimo jiné prohlídka u nás je také placená. Na silnicích se bohužel vytratila slušnost od některých řidičů. A ještě bych dodala, podle mne senioři jezdí skutečně opatrně už máme také jiný rozum než ti mladíci v nadupaných autech.

  1. Špatní řidiči se najdou v každé věkové kategorii. Moje myšlenka je, že by po určitém věku měla být povinná kontrolní jízda s instruktorem, nebo policistou. Problém je, že potvrzení od doktora je získat tak jednoduché, že se to může rovnou zrušit. A ano, někteří důchodci si řeknou „už to nezvládám, raději prodám auto“ , ale je tady nemalá skupinka důchodců, kteří si nedokážou přiznat, že něco už nezvládnou a ti jsou problém. Já to vidím na svém tátovi.

 16. Jan Fojtík

  Co Brusel činí, dobře činí. Omlouvám se všem za tenhle blbý vtip. Příští rok jsou eurovolby, tak na to mysli a ptej se kandidátů na jejich názory.

 17. Za me testovat vsechny kazdych 5 let. Nove ridice casteji. Zakony se meni, pravidla pribyvaji a malo kdo to sleduje. Plus zkouset i nejake technicke povedomi, treba manipulaci s lekarnickou, vymenu sterace, umyti celniho skla, dofouknuti kol atd.

 18. Tak nevím, co je nebezpečnější. Jestli důchodce, který má odjezděno 30 a více let, jezdící ze vsi k doktorovi a na nákup, nebo čerstvě plnoletý pitomec, s ještě mokrým řidičákem, který dostal k narozeninám auto se 150 a více koňmi, co si bude dokazovat, že má na to být nový Ken Block. Asi radši budu riskovat důchodce, než nějaké pako, které vyletí ze zatáčky v protisměru, protože nechce zpomalit. Zato důchodce je většinou celkem slušně čitelný-auto bývá poměrně malé, jede pomaleji dává větší pozor a bliká pokaždé, i když to není nutné.

   1. bohuslav podrazil

    a JAK TO BUDE S PLACENÍM když chci ridíčák platím já a když ho budu muset vrátit ,kdo mně vrátí peníze ?Řidičák vrátím nepoškozený.Bohuslav

    1. Rád bych viděl statistiky nehod podle věku. Ať si EU ty její ,,kydy“
     nechá pro sebe.

    2. Dobrý den.Toto mne taky vytáčí.Na důchodce stále jen nadávají ,chtějí je omezovat a brát řidičáky a mladým nevyježděným řidičům a feťákům s kapucemi těm dají řidičák v pohodě. Já jsem si musel všechny skupiny zaplatit ze svého protože jsem chtěl jezdit kamionem nebo autobusem. Každý rok povinné přezkušování .Ano bylo to za totality ,stálo to méně ale stálo. Teď nám chtějí brát řidičáky a omezovat nás a peníze nám nevrátí ,šmejdi jedni.

    1. Jezdím od svých 15 začínal jsem na pionýru a od 19 na Praga V3S a skončil jsem na MAM 480 v 62 letech. Projel celou Evropu a najel milióny km. Ocenění od švédské asociace dopravy. A myslím si , že nejsem sám a teď o nás budou rozhodovat lidé , kteří se jen celý život nechali vozit osobním šoférem.

  1. Podepisuji. Jezdím od r. 1975, 2 miliony km u nás a bůhví kde po světě a čeho se bojím, jsou mladý pitomci s čepicí dozadu a černejma brejlema v noci, co sežrali šalamounovo víte co. Tak z těch mám přímo panickou hrůzu. Ale z dědy, který je šedesátkou na nákup, tak z takového strach nemám, byť i tak ve střehu jsem. A pak mám ještě přímo hrůzu ze společenské kategorie tzv. manažírků, co jezdí v závodních oktávkách 1,2TSI, mají modrý košile, černý brejle, strniště na rypáku a myslí si, že bych se svět pose*e, když dojedou o 3 minuty později.

   1. Rád bych viděl statistiky nehod podle věku. Ať si EU ty její ,,kydy“
    nechá pro sebe.

   2. Svatá slova. Sice už si užívám důchodu a za naší doby to ještě nebylo jak je to teď .Nebyl takový provoz ,nebylo tolik aut atd ,atd. Jezdil jsem od svých 24 let až do důchodu. Celý můj život je položen na řidičáku a autech a motorkách. Prostě jsem politej benzínem . Najezdil jsem hromadu kilometrů jako profi a teď jako důchodce už jezdím obezřetněji ,klidněji no a taky trochu pomaleji k nelibosti nynějších kluků v kamionech a jiných mlaďochů v kapucích. Ale ta představa že mně seberou jednou řidičák ,nebo se o to budou snažit různýma prohlídkama a bůhví čím ještě, je pro mne přímo děsivá . Bez řidičáku a mé milované motorky a auta nedokážu prostě žít.

  2. Ty pitomče starej, tady snad žijí jen puberťáci a důchodci ? Mě naboural zmatený důchodce při parkování. Spletl si brzdu a spojku. Asi přespříliš zkušeností, ne?

   1. Člověče podle jedné nehody chceš hodit do jednoho pytle všechny starý lidi. No rodiče s tebe musejí mít radost

    1. Jedné nehody a spousty negativních zkušeností. Mimochodem stařec po nebourání mě zařadil zpátečka a bez ohlédnutí naboural ženu za sebou.
     Moji rodiče už nežijí, je 55. Rád si ale řidičák obhájím a pokud ne, nemám na něj. Tak to je a musí být. Auto je zbraň. Hlavně u lidí do 25 let a od 65 let.

   2. chovej se slušně pitomče, než se naděješ bude ti o 30 víc a pak jsem zvědav jak budeš klidný až ti budou sebírat řidičský průkaz

    1. Pitomci nazval lidi jakýsi důchodce, jemuž jsem odpovídal. Přečti si to nejdřív, ok? Pokud nazývá on pitomce jinými, musí to samé přijmout o druhých.
     A o 30 let víc, to mi bude 85 a to stoprocentně už člověk nemá schopnosti řídit auto.
     A pokud má, obhájí si ho.
     Bohužel i na diskuzi je vidět, jak člověk ve stáří ani nepochopí psaný text. Tak jako mladí musí řidičák obhájit u zkoušky, musí starci také obhájit to, že jsou schopni řídit auto a nikoho nezabít.

 19. Ti co sedí v lavicích EU mají své řidiče.
  Mozky vygumované, retardace z nadbytku našich peněz, bez zdravého úsudku!!!!
  Naší zákonodárci jim lezou někde.
  To není náš stát, kde je soudnost???
  ONI TOMU ŔÍKAJÍ DEMOKRACIE???
  Nikdo nemá zájem o normální běžné lidi.!!
  Jak žijí??, jaké mají starosti ??,problémy. ??Kde mají vzít peníze na provoz běžného života.?????
  Nebudu vůbec jmenovat!!!

  1. Plně souhlasím s panem Zdeňkem ve všem má pravdu, pořád jen lezeme EU do p…le, u nás už žádná demokracie dávno není, jsme jenom poskoci EU.

    1. Zrovna v ČR je příliš mnoho pitomců,retardů a análních speleologů,aby se s tím něco dělat dalo.

  2. Pan Zdeněk má pravdu. EU vymýšlí hrozný kraviny a naši poslanci jim v tom pomáhají.

 20. Další důvod k vystoupení z EU, komplikovat život lidem jak jen to jen jde, ale něco pro ně udělat, to ne žerte červy!

  1. Tak jasně, přece byste nechtěl aby si kdekdo jezdil jak se mu zlíbí. Musíte hledat hlubší smysl. Mladýmu vnutí elektro a nějak se udržovaných spalováků zbavit musí. To by tak hrálo, aby si někdo klidně během pár jednotek hodin nekontrolovatelně přejel celou Evropu až na demonstraci do Brusele nebo nedej bože na jinou akci (myslím třeba na fotbal ;-) …).

 21. V Bruselu jsou opravdu de..lové. Nedochází jim, že budou také staří a budou potřebovat jezdit autem. Vymýšlejí se pouze kraviny

  1. možná by to k něčemu bylo. Každý není v kondici, že může v pohodě na silnice. Vidím to ve svém okolí a někdy musí člověk žasnout, že si to lékař bere na triko. A to nemluvím ani o lidech, kteří trpí např. parkinsonem, občas neovládají reakce těla a neurolog je také nechá řídit. tak tihle lékaři by měli přijít o diplomy.

   1. Souhlasím svámi mám skušenost s řidičem 75 let a od té doby si rozmýšlim sednout do auta s někým starším.

   2. Přesně tak, ale nikdy se žádnému doktorovi nic nestalo, když dal povolení každému bez rozdílu, takže tohle nebezpečí tady bude pořád. A nejde jen o seniory, znám silné epileptiky, co jezdí.

    1. Musím s vámi nesouhlasit. Hned po prvním registrovaném záchvatu epilepsie, lékaři odebírají ŘP a navrací se až když je dotyčný jeden rok bez záchvatu.

   3. Vilém Jaroslav

    Ono je to asi tím, že lékař který se pod tu prohlídku podepíše v podstatě za nic neodpovídá. Znám i případy, že potvrzení o LP bylo dotyčnému zasláno poštou a to aniž by jej lékař viděl.

 22. Za volantem sedím téměř denně od 17ti let, nehody nula je mě 77 . Vše v otázce řízení je individuální u každé osoby, zvláště mi dříve narození musíme být soudní a usedat za volant pouze s ohledem na momentální kondici a uvažovanou vzdálenost a čas jízdy , to za nás nevyřeší žádný doktor ani předpis byrokratů a všeznalců z EU, pouze část z nás naštve , část omezí , všem nám znepříjemní zbytek života a opět nás poníží , jako vždy podobnými omezujícími opatřeními před mladou generací .

  1. Jsem stejného věku a mám pocit, že ne každý si uvědomuje svoje schopnosti a proto nevidím problém v nějaké zkoušce. Já to zkoušel na polygonu a nebylo to nic strašného.

 23. Jak čtu vaše názory, na nečinnost policie, napadá mě myšlenka. Kolik by se ušetřilo peněz, kdybychom policii vůbec nepotřebovali. Lidé by jezdili slušně, ohleduplně, jak doporučují dopravní předpisy. Nelhali a nekradli. Nebyly by věznice, další peníz k dobru. Ale to je jen iluze. Taková přání patří spíše do pohádky. Ještě jedna věc, že každý senior má co dva roky nárok na bezplatnou preventivní prohlídku. V rámci této prohlídky lze získat povolení k řízení motorového vozidla. Ty poplatky nařizuje ZP. Doktor si je sám nevymyslel.

  1. Prohlídka u obvodního lékaře zdarma? Hahaha, kde žijete, zajel bych si tam na prohlídku. Léta vždy platím, od těch 65 mých let. A stále víc. Od první prohlídky při mých 65 mi dokonce doktor navrhl, abych netrval na všechny kategorie od motorky na náklaďák, to bylo před 18 roky, tehdy mi řekl, že by to bylo za 800 Kč. Takže letos za B a motorku jsem vyplázl 200 Kaček.

 24. mi je 70 a mému muži 76 jezdíme po celé republice okresky dálnice . jsme zcela bezpeční řidiči

  1. Mohu Vám jen blahopřát, že se i v tomto věku dokážete na silnici chovat bezpečně. Přeji vám oběma mnoho šťastných kilometrů.

   1. Když někdo o sobě napíše, že je zcela bezpečný řidič, to samo o sobě značí, že už je zcela nesoudný. Nikdy bych o sobě takto namachrovaně nemluvila, protože ač jsem mladší, může mě postihnout náhlý zdravotní problém, mohu špatně vyhodnotit situaci, pomaleji zareagovat než ve 20ti. A oni tvrdí, že jim se tohle v jejich letech stát nemůže? No nazdar.

 25. Tonda Skopal

  Ne, že bych měl něco proti ženám , ale jak jede v autě dámské osazenstvo , diskuzní kroužek , tak čekejte že vám klidně to napálí z vedlejší do hlavní silnice , když jedete po hlavní .Asi podle jejich představ, žena má na silnici přednost . Jak je vidím, tak už číhám a chystám se katapultovat ……

 26. ano, viděla jsem 2x cosi, co bych radši neviděla-jednou paní(babička,ale ne nad hrobem) jedva chodila, měla 2 hole, schody sejít byl veliký problém, měla s sebou 2 vnuky…sedla ztěžka do auta a odjela. Další zážitek-2 chlapi, senioři, parkovali na plném parkovišti. Ten řidič s franc.holí ani nezkoušel nasednout, jeho kámoš bez hole mu tedy vycouval, ten s holí potom nejdřív uložil hůl, pak se nasoukal do auta a společně odjeli…možná měl automat, nevím, ale těžko, byla to nějaká stará fabie, nebo tak něco. Hmmm, to mi málem vypadly oči.Je mi 70, jezdím non stop 2x-3x ročně Chorvatsko, jezdím lyžovat do Rakouska, až budu mít pocit, že na silnici překážím, tak budu jezdit do Kauflandu a tak….a možná ani to ne. Dneska nejsou senioři jako byli kdysi, 60ti leté babičky seděly na zápraží…a dnes 70ti leté holky jezdí sjíždět Alpy. to jsou věci, že jo…

  1. Potkal jsem 82-letého mladíka, sršel humorem a chutí do života. Jezdil autem i na motorce. Nakonec si postěžoval, že už má trochu problém hodit motorku na stojan. Zeptal jsem se, co to má za motorku. Hondu 240 kg těžkou… Také bych chtěl být jednou takový „železný dědek“ s jeho chutí do života… :o)

  2. Třeba ten důchodce s holema byl po výměně kloubu a potřeboval větší prostor při nástupu do auta, mám ten samý problém, naseda se špatně ale řídí se dobře. Všechno je jinak, to sluší každý zkusit.

 27. Zřejmě má někdo v EU pocit, že na uvažovaném přezkoušení schopnosti důchodců řídit auto se dají vydělat peníze. Když už mají ty důchody…

  1. Tak tak…za vším hledej prachy…..a co mladí kteří jezdí jako blázni ??? Taky budou muset absolvovat kontroly ???

  2. Máte pravdu, není to ani týden, prý nejvíc nehod způsobují mladí mezi 18-25 lety takže vždy jak se to hodí. pro prachy vrchnost udělá cokoli.

 28. že důchodci jezdí pomalu mě nevadí, pokud mě to vadí, tak je prostě předjedu a jedu.
  oni nic neporušují, značka s omezenou rychlostí neznamená že se má jet tou rychlostí, ale znamená, že to je nejvyšší povolená rychlost. takže znamená, že do.. (30, 40, 50, 70 km/h.)
  ale nejvíc mě se+++ ti co vás předjedou blikají troubějí, dělají na vás posunky jak strašně pospíchají a pak před vámi jedou nejlépe 20km/h… najednou nespěchají..

    1. Nějak si nevzpomínám, že bych od EU zažil něco rozumného…
     Buzerace, zákazy, šikanování. Pryč z EU!

  1. Tak možná rovnou dobrovolně odevzdej řidičák, protože zcela zjevně neznáš předpisy. Za bezdůvodně pomalou jízdu hrozí pokuta stejně jako za překročení rychlosti. Jen se to hůře prokazuje.

   Řidič nesmí
   a) snížit náhle rychlost jízdy nebo náhle zastavit, pokud to nevyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,
   b) omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.

 29. Všichni vandrujou do důchodců ale drogy, alkohol a agresivita nikomu nevadí. Však ono dojde i na současnou generaci a vše se jí vrátí. Nebudete jezdit v padesáti, nedostanete důchody, vaše děti budou jen čekat až uvolníte místo a budou vám to dávat na vědomí. A EU ať jde do ………

  1. Mirek Zelený

   Dnes jsem jel do Ústí nad Labem, v obci Svádov která je dost dlouhá, jezdím tam tak 55 km a vím že se vejdu do 50 km, za mnou jela tři auta a asi jim moje rychlost nedělala problém, ve zpětném zrcátku jsem viděl BMV řízené poměrně mladým řidičem, podle odhadu a podle toho jak rychle nás předjel jel tak 130 a možná i víc. Tak mi to, že budou senioři chodit na různé kontroli připadá trochu přes čáru, s mladými a agresivním řidiči, kteří používají drofgy a alkohol si nevíte rady a tak budete raději buzerovat seniory.

   1. Všechno je to lidech, na věku tolik nezáleží. Vyšší věk přináší jen více zkušeností. Znám nemoudré důchodce i moudré mladíky a samozřejmě i naopak.

  2. Jaktože alkohol, drogy a agresivita nevadí? Běžně se za to berou řidičáky, nebo rozdávají pokuty, tak alespoň nelži.

   1. Pokuty feťáci nezaplatí a jezdí i bez řidičáku. Jak je možné, že má takový člověk třeba 6 nebo i víc zákazů řízení?

    1. Pan Josef má úplnou pravdu,je to na každém jedinci,aby posoudil své schopnosti a opravdu některé lékaře nepochopím, když vidím, jaký nebezpečný staroušek ,co sotva chodí sedá za volant. Jsem taky seniorka a až to nepůjde,,nebudu řídit,stárneme všichni. Jarka

  1. Myslím, že agresivní jízda mnohem mladších řidičů kterou vidíme denně, používání drog a alkoholu je mnohem nebezpečnější než pomalá a jakoby nejistá jízda seniorů.

   1. Jenomže ožralých seniorů není méně, než ožralých mladých… A alkohol se již trestá, takže nesrovnávej jablka s hruškami. ;-)

 30. Jsem 10 let v důchodu a snažím se na silnici nezdržovat a trochu dodržovat předepsanou rychlost. Stává se mi, že asi na silnici zdržuji, značka 40 jedu 50 a předjíždí, na 30. jedu do 40.km a to samé. Zrovna dnes, na té 4cítce kde jsem neměl stanovenou rychlost mne předjížděl 50. – 60. km rychlostí, protijedoucí řidič ne něj blikal, musel brzdit.

  1. Myslím, že agresivní jízda mnohem mladších řidičů kterou vidíme denně, používání drog a alkoholu je mnohem nebezpečnější než pomalá a jakoby nejistá jízda seniorů.

   1. Kdyby všichni senioři jezdili pomalu, tak řeknu, že je to jen neohleduplnost mladých ke stáří, když to nejsou ochotni akceptovat. A připomněla bych jim, že by měli být tolerantní, protože jednou budou také stáří. Ale ono to tak bohužel není. Mě smetl senior jedoucí 110, predjizdějicí na plné čáře. Tak jaký je rozdíl mezi namachrovaným mladým a nesoudným starým?

 31. Když to tak čtu, tak nevím co si myslet.. roky do důchodu počítám na jedné ruce Každý dobře ví, že v každé věkové kategorii jsou skvělí, dobří i nenormální řidiči a to i mezi kamioňákama, mezi muži, nebo ženami..Když se vrátím do totáče, auta jsme si museli šetřit a ani na ojetinu hned nebylo, nebyl ani lízing, V autoškole trenažér, cvičiště, pak silnice. já jsem zažil učitele, kteří jasně řekli..na silnici ten, kdo si je jistý, abychom nezdržovali plynulost provozu a tak se podívejme jak mladí začínají, čím začínají a jak jezdí.. jak jezdí autoškoly.. když jsou řidiči, že v 50km jedou 39, místo 90,77km, a zese ti kteří jedou o desítky více..Bohužel musím konstatovat, že silnice je velký odraz společnosti.. Je fakt, že čím starší člověk, rychlejší únava, ale tato pravice, dnešní mladé lidi/řidiče jistojistě rozhýbou, aby mohli nejen plnit normy, v68letech,tak osvč nebudou tedy řídit.. mám skoro 90letého otce, který může jen do okruhu 30km a jezdí líp, než kdokoli jiný, ale jedno je jisté.. každý řidič, ač mladý, či starý by měl vědět na co má, či nemá, jestli a jak jezdit, nebo nejezdit, pak bychom nemuseli poslouchat, že se někdo zabil a mohl za to strom a jelikož u silnice stromy nejsou a většina silnic nejsou na tuto váhu, pak se krajnice prohlubují a k tomu důsledky po kanalizacích, bude více nehod…..Jsem každý den za volantem na silnicích a dálnicích, porušuji, předpisy, jezdím desítky let bez nehod, ale jezdím dle situace, nevybržduju, nezdržuju a používám hlavu..

  1. Tak, tak. Nevím, kde vzali statistiku, že zvláště starší způsobují nehody. Ze zpráv je patrno, že je tomu jinak. Že by další dogmatický útok EU?

  2. Plně s vámi souhlasím. Je mi 79, ale pokud bych měl platit pokutu za rychlost, tak spíš za vyšší než povolenou. Je pravda, že jsem vyježděný, mám praxi v MKD. Za přestupky pokuty neplatím, snažím se jezdit podle předpisů. Vadí mi novináři, jejich titulky typu: Zmatený senior, nebo Senior zavinil, atd. Jako by jiní nebourali. Taková novinářský diskriminace..
   A celá slavná EU je důkazem hezkého rčení : Dej B…i funkci, vymyslí lejstro. A že už jich v EU bylo vymyšleno!

  3. Když jsem býval mladý, chtěl jsem řidičský průkaz – udělal jsem si ho. Pak jsem dostal dopis, kde si mě pozvali do nemocnice a já ho musel odevzdat … doživotně. Jak mi bylo, netřeba popisovat.
   Pak šla léta. Velké problémy s prací, všude chtěli řidiče – tím jsem nebyl.
   Zvyknul jsem si na to.
   Dnes jsem důchodce, řídit stále nesmím. Ale zvyknul jsem si na to do té míry, že už řídit ani nechci. Proč bych měl riskovat – zdraví nebo život svůj nebo někoho jiného ??
   Mám už za ta léta pár Kč navíc, raději zaplatím a nechám se odvézt od někoho, o kom vím, že řídit bezpečně umí.
   Jen tak na okraj: Jistě nejsem sám s tímto názorem. Domnívám se, že by stát měl / mohl v odůvodněných případech např. u zdravotního postižení těmto lidem vyplácet sociální dávku za omezenou pohyblivost, která by těmto lidem dala možnost nakupovat si bezpečně takovou službu. Bylo by to mnohem lepší, než když staří a ne zdraví lidé se snaží řídit v každém věku.

   1. Existuje příspěvek na mobilitu, ale je směšně nízký. A možná, že se jim do tabulek nevejdete

  4. Ano pane Milane, kdyby všichni používali hlavu,tak by skoro ani značky nemuseli být, a stačilo by tak málo, jen přemýšlet a používat tu hlavu !!!!

  1. Jak se mají dostat důchodci z vesnice do krámu a k doktorovi.Obchody na vesnici zavřené a děti nebo rodina v dnešni uspěchané době nemají čas.Já sedím za volantem deně.Z většiny lidí za volantem mi je na zvracení.Z 90 procent jsou to mlaďoši v pěknejch kárách,fretky a smažky.To že důchodci jezdí pomalu,to jezdí tak pojedete za nima a nebo jsi přivstaňte.Mojemu tátovi bude 72 let a jezdí úplně v pohodě i po dálnici.

 32. Určitě , jde o mladé řidič . Myslít že by důchodce měl na Audinu nebo BMW atd. Nejvíce bouraji mladasové s těmito auty .

 33. V Mostě na autodromu jedu s dobou pro 65+ vynikající jízda smyků a pod. – zdarma.
  Je třeba se zaměřit na ty co mají zákaz řízení, dále co jezdí pod vlivem drog, alkoholu
  a co způsobují vážné dopr. nehody nedodržování rychlosti, dostateč. odstupu, přejíždění plné čáry. Tady by ve statistice moc starých nebylo.

  1. Napsal jste to moc hezky . Já jsem dnes dostal pokutu za to že jsem neměla parkovací hodiny . Opravdu děs běs . Představte si že jste v jiném městě a nemáte jejich parkovací hodiny . No hlavně Pomáhat a chránin.

   1. Já za toto naštěstí pokutu nedostala na menším městečku u Prahy jen díky tomu, že tam tu ceduli o používání parkovacích hodin dali minulý den. Klika. Tak jsem si je šla koupit. Je to několik týdnů a od té doby jsem tam neviděla žádného policajta, který by to vůbec kontroloval. Dnes jsou tato parkoviště plná aut od lidí, kteří tam auto zaparkují a jedou BUSEM do Prahy. Ta auta tam stojí celý den a asi to nikdo nekontroluje.

 34. Z toho co vidím na silnici byvá někdy hrůza.Předjíždění v kopci přes plnou na začatku zatáček nedání přednosti a když tu přednost má tak stojí a čeká co se bude dít.A to jsou z 90% mladí s BMW a AUDINAMA a pod.Jezdí jak prasata.

  1. Máte pravdu!!!Na silnici je málo kontrol.Jedu v obci 50km/hod.a problikávají mne spěchálkové v silných autech.Při tom jim šetřím peníze proto,že vím,že se tady měří.Když mne konečně předjedou klepou si na čelo.Chce to od všech řidičů více ohleduplnosti.

 35. Pro školení jsem jako řidič kamionů jsem musel každý rok amatéři vůbec nemusí,stačilo by jednou za pět let si napsat testík.

  1. Ty jako kamionák jen jednou,já jako mechanik na Destu,referenční vozidlo,vazačské a jeřábnické zkoušky a testy při každé zarážce na provoze,Rafinerie,Air product,petrochemie atd.Každý rok a za dva Svařečské.Tak asi nějak .já do 62.let.

 36. Ano,všichni jednou zestárneme.Ale jen někteří z nás mají tolik soudnosti,aby přestali s činností,na kterou už nestačí.Že důchodci způsobí řadu zbytečných nehod,je fakt.Důchodce,jedoucí po okresce prostředkem třicítkou a ani ho nenapadne vám uhnout,je o nervy,zvlášť,když někam spěcháte.Důchodce v SUV,s kterým neumí zacházet,při parkování na přecpaném parkovišti,je na zabití.To ovšem platí i pro jiné „umělce“,co by měli prokázat,že auto skutečně ovládají.

  1. Jirka-také důchodce

   Souhlasím s každoroční prohlídkou 60+ale i mladších řidičů psychopatů za volantem.Dnes řídí mnoho lidí a né jen důchodců s alkoholem,pod drogama, bez řidičáku ,nebo se zákazem řízení.V tomto případě je potřeba zpřísnit kontrolu také.

   1. Přesně tak , všichni se otíráte o důchodce a tyto lidé kteří jezdí pod vlivem alkoholu nebo drog si s nima nikdo neví rady . Tento týden zabil mladý řidič na Rakovnicku mámu 32 let od malého dítěte . A jak myslite že to dopadne bude mít dobrého právníka který ho z toho vyseká . Tak kde je spravedlnost . Hlavně že mají řeči na důchodce . Ano je mezi nima rozdíl , ale nemůžou se házet do jednomo pytle .

    1. Ano, a přesně o tom to je. Neházet všechny důchodce do jednoho pytle. Ale pečlivě posoudit, kdo na to má a kdo ne. Proč by nemohl řídit devadesatiletý, který je jura? A naopak 60tiletý může být totálně nezpůsobilý. Současný systém tuto funkci neplní, doktoři to zhusta napíšou každému. Nechápu, proč všichni řvou o diskriminaci seniorů, nebylo by to náhodou lepší, že by se senior nezabil v autě a dal si užíval života? Nebo by nezabil jiné účastníky provozu? No a pro úplnost dodávám, že by bylo hrozně fajn, aby se řešili efektivně mladí a neklidní, co způsobí také hromadu vážných nehod, ale myslím, že o tomto problému ten článek není.

   2. Krásně jste to napsal . Vžyt se chodí na prohlídky k vašemu lékaři , který posoudí váš zdravotní stav . Lékař by byl blázen kdyby to napsal člověku , který už je silně za zenitem.. Jsou tací kteří nejsou soudný a přejdou třeba i k jinému lékaři aby mu to napsal . V tom případě má opravdu i u druhého lékaře smůlu , protože si lékaři musí předat dokumentaci . Přeji hodně mocccccccccccc štastných km.

  2. Když spěchám , vždycky vyjedu trochu dřív . Zatím jsem si všiml, že předpisy nedodržují hlavně ti věčně „spěchající“ .Omezení rychlosti , plná , dokonce dvojitá čára jim nic neříká . Nezastávám se starých ale mladí mnohdy jako řidiči stojej za…nechci být sprostý, smázli by mne .

   1. To máte pravdu. Nejhorší co potkávám na silnicích nejsou ani náhodou důchodci,ale namachrovaní frajírci v silných autech a pipinky v suv které si myslí,že v takovém autě můžou vše

   2. Spěchat neznamená vždy porušovat předpisy.A ve vyhlášce je i zmínka o bezdůvodně pomalé jízdě a zdržování provozu.A abych kvůli někomu,kdo nezvládá řízení vozidla vyjížděl o hodinu dříve,na to opravdu čas nemám.Na rozdíl od výše zmíněných.

    1. Jak to tak můžeš vědět proč jel pomaleji jako ty? Třeba nikam nespěchal, a díky tomu dojel o pět minut později, ale v pořádku!

     1. No,taky dojedu v pořádku,ovšem kvůli tomu opravdu nemusím jet po rovné silnici třicítkou a ještě k tomu prostředkem,ty chytráku .

  3. Souhlasím se zdravotními prohlídkami, ale nesouhlasím s EU. Proč neřeší nehodovost mladších 25 let?

  4. Dejme jim možnost, aby si mohli tuto činnost pořídit jinak.
   Dejme jim určitou platbu, která jim umožní si tu činnost u mladých a zdravých nakoupit. Nemyslím si, že by se i pak hnali za volant – jen mít tu možnost si tu službu zajistit třeba za úplatu (peníze, kupóny či jinak).

 37. Tak Jitunko, středoškoláci za socíku mají stejné vědomosti jak dnes bakaláři a k výškařům nemají daleko. Dnešní školství jsou jen peníze. Co jsem se poslední dobou potkal s výškařema a většina dost slabé. Co máte vystudováno vy a jak vysoko? Já technicky a nejvýš, ale jsem už v dúchodu. Škoda. J.

 38. Tak Jitunko, středoškoláci za socíku mají stejné vědomosti jak dnes bakaláři a k výškařům nemají daleko. Dnešní školství jsou jen peníze. Co jsem se poslední dobou potkal s výškařema a většina dost slabé. Co máte vystudováno vy a jak vysoko? Já technicky a nejvýš, ale jsem už v dúchodu. Škoda. J.

 39. Marta Petráková

  Zajímalo by mě, zdali v naší zemi existuje seriozní statistika procenta dopravních nehod, zaviněných každoročně seniory.

  1. Paní Petráková, důchodci se podílí na dopravních nehodách cca 5%. Jenže důchodci jsou přítěž společností tak se proti nim brojí kde to jde. Naše nová společnost by nyní potřebovala aby lidé kteří dosáhnou důchodového věku zemřeli. Jenomže tito chytráci také zestárnou,
   to si však neuvědomují. Myslí si o sobě, že jsou nadlidé.

    1. Jo a ještě,hlavně že ,chtějí dát do ruky volant šestnáctiletým,mrkněte kolik nehod zaviní řidiči do 25 let,určitě to je daleko víc než 5%.Hezký den všem . . .

   1. Myslím že etchnický stav vozidla je příčinou nehod v případech menších, než 1% a přesto nikdo nenavrhne prodloužit povinnou technickou třeba jen o rok, aby lidem ušetřili peněženku. V příčinnách dopravních nehod jsem na prvních deseti místech nenašel překročení max povolené rychlost a přesto se měří všude ostošet, protože to plní obecní a městské kasy. Neplést s „nepřiměřenou rychlostí“, což je úplně něco jiného.

   2. Je zajímavé, že jedou puze po důchodcích. Ale že mladí jezdí jako hovádka, často ani nesvítí a nejhorší je to jejich drndání na těch koloběžkách, které prohánějí po silnicích i chodnících a vůbec je nazajímají chodci, které často i srazí. nedávno jsme zvedali aní na chodníku, kterou srazil nějaký mladík u Lužánek v Brně a která byla pěkně potlučená. Anise jí neomluvil, ještě jí vynadal. \možná by měli spočítat nehody, které zavinili senioři a ty, které zase zavinili puberťáci.A až odle toho bych jim odebírala řidičáky, to by bylo spravedlivější. Gerta Mazalová

   3. Neříkejte, fakt? Tak já vám ukážu několik takových z mého blízkého okolí. Když jsme to řešili s dědou, jeho dr nám do očí řekla, že se s ním hádat nebude, že to dává každému. Už jste někdy četl, že za nehodu zaviněnou seniorem byl popotahován doktor? Asi ne, že? Takže některým doktorům je to fuk.

  2. Už aby to bylo!!! Ale jak známé EU, to zas bude paskvil a budou to vymýšlet spoustu dalších let. Jelikož dnes většina doktorů potvrzení dá komukoliv, protože se nechce s nikým hádat a má to peníze, je potřeba úplná změna systému. Za 1. provádět kontroly bezplatně, protože to je diskriminace seniorů, 2. tak aby se nedalo podplácet a bratříčkovat a za 3. to rozšířit na všechny věkové skupiny, pokud je tam zdr. problém. Zejména pak na ty mladé, kde by se měl klást důraz hlavně na psychickou stránku jedince.

   1. Zdeno , žádný doktor si nevezme na riko , dát povolení někomu , kdo už nemá nárok . Napsala jste tedy pěknou blbost .

    1. Neříkejte, fakt? Tak já vám ukážu několik takových z mého blízkého okolí. Když jsme to řešili s dědou, jeho dr nám do očí řekla, že se s ním hádat nebude, že to dává každému. Už jste někdy četl, že za nehodu zaviněnou seniorem byl popotahován doktor? Asi ne, že? Takže některým doktorům je to fuk.

   1. Už fakt neví, jak nám ten život znepříjemnit
    Snad stačí, když posuzuje stav lékař. A co my, co bydlíme na vesnici, obchod 6 km, lékař 30 km, spojení autobusem mizerné, to nám vše budou vozit, nebo nás vozit? A kdo?

 40. Místo tahání peněz z důchodců za další prohlídky ať zavedou povinné doškolování z dopravních předpisů. Za Svazarmu se mohli řidiči-amatéři účastnit doškolování a byli stále „v obraze“, co se kde změnilo a co přibylo. V dnešní době je hromada změn a žádná možnost doškolování. To by pomohlo určitě více, jak tahání peněz za prohlídky, které jsou ve většině případů jen povrchní. Jenže v EU nemají v hlavách mozky, ale jen kupu hnoje, takže vymýšlejí jen kraviny.

  1. Přesně tak!!školení by prospělo více, než si myslet,že když mám do řiti dírku že všechno vím a znám. Jak říkali naši prarodiče.

  2. Spíš by mne zajímalo znění těch smluv, kdy jsme vstupovali do EU. Chápu ekonomické hledisko, spolupráci v různých oblastech, ale nevím, zda jsme podepsali, že budou rozhodovat o všem, např. i kolik slepic máme v kurníku aj. Tohle je horší totalita než kterou jsme tu zažili.

   1. Každý stát by si měl o svých lidech rozhodovat podle místních předpisech a zákonech a ne podle hujerů z EU.

 41. Co si ti šmejdi ještě vymyslí na lidi v důchodu ? Udělat referendum a vystoupit z toho svinského spolku psychopatů co si říká EU !

   1. Jestli je tu někdo hloupý tak jsi to ty. EU je novodobá diktatura tupých mozků. Zkus identifikovat něco pozitivního pro lidi co vzešlo z EU
    Honza

   2. Ten, kdo je tu blbej by se dalo polemizovat, fakt užívat sprostá slova místo argumentů , to opravdu svědčí o inteligenci, a přesně takový inteligentní lidé jsou v EU, proto jde vše do kopru.

   3. Bez EU jsme celkem spokojeně žili od r- 1990 do r. 2003. Tedy tunelovalo se, ale tomu by nezabránilo ani členství v EU. Od doby vstupu už se jen zakazovalo a omezovalo a v budoucnu to nebude jinak. Nevím, jestli jste to postřehl. Například Chorvatsko tam vstoupilo až o deset let po nás a nemám pocit, že vy předtím bylo v pr… Že vy patříte mezi ty, kteří si myslí, že nás EU přibrala z nnezištných důvodů, plných dobročinní?

    1. Ještě vysvětlete, proč tam to Chorvatsko deset let po nás vstoupilo. Že jste jim neradil, jak je to v EU špatné.

 42. Můj otec jezdil do svých 80 let, než zemřel, skoro každý den a nikdy neměl nehodu.
  Moje sestra si udělal v 18 letech řidičák a pak už nikdy v životě neřídila.
  Kdo myslíte, že by byl na silnici nebezpečnější? tatík, který by jezdil i po té osmdesátce nebo sestra, která by vyjela poprvé s autem třeba 20 let po získání řidičáku?
  Dalo by se možná přemýšlet o pravidelném přezkušování z předpisů a to všech kategorií řidičů, ale to bychom pak mohli přemýšlet třeba i o pravidelném přezkušování všech vysokoškoláků, zda stále splňují požadavky současnosti, když vystudovali ještě za socíku? :o)

  1. To přezkušování je dobrý nápad. Myslím, že by na ulici ubylo tak 40% řidičů amatérů. Dříve jsem chodil v rámci firmy každý rok na přezkušování. Když jsem pak jezdil s vozidly s právem přednosti v jízdě (záchranka, hasiči), tak jsme testy dělali každý měsíc.

   1. Taky jsem chodíval a bylo to fajn si to oživit. Ovšem to byla součást práce a bylo to placené. Jinak by si to museli lidi platit sami a to je sakra rozdíl :)