Výzkumy ohledně vlivu spalovacích motorů na životní prostředí a lidský organismus probíhají neustále, postupem času se k nim přidaly také výzkumy na elektromobilech. Chtějí zjistit, zda jsou elektromobily opravdu dobrým řešením do budoucnosti, anebo naopak nejsou. Samotný pohon ale nemusí být tak důležitý, protože škodlivé jsou i další částice, které produkují auta prostě tím, že jedou.
Automobily totiž – a je jedno, zda je pohání benzin, nafta či jakákoliv forma elektrifikace – produkují i další škodlivé emise, například škodlivé mikročástice, které vznikají třením pneumatik o povrch vozovky, ale i při brzdění. Podobné částice se ovšem prý vytvářejí i při hoření dřeva, kouření nebo vaření.
Výzkum, který škodlivé mikročástice sleduje, probíhal v Americe mezi lety 2000 až 2017. Jeho úkolem bylo zkoumat vliv prachových částic na lidské zdraví. Vysoká odbornost studie a její globální zaměření dokazuje fakt, že na ní spolupracovala velká spousta prvotřídních subjektů, které zahrnují světově proslulé vědecké univerzity (například atlantská univerzita Emory, dánská univerzita v Kodani, univerzita Johns Hopkins v Baltimoru se zaměřením na medicínu, zdravotní katedry Harvardu v Bostonu a mnoha dalších) a další významné instituce.
Výzkum se soustředil hlavně na prachové částice PM 2,5. Vědce zajímalo to, jaké negativní dopady mají na americkou populaci. Jde o částice, které se nacházejí ve vzduchu prakticky všude, jen se v různých místech liší jejich koncentrace. Protože jsou opravdu malé, do plic se dostávají velmi jednoduše a zpravidla způsobují respirační komplikace (například dušnost či kašel). Ovšem nezůstanou pouze v plicích, ale postupem času se dostanou i do mozku, který jimi může být také poškozen.
Výsledky výzkumu dokázaly, že pokud se člověk dlouhodobě pohybuje v místě s výskytem částic PM 2,5, zvyšuje se 9 % riziko onemocnění Alzheimerovou nemocí a o 6-7 % také výskyt demence. Výsledky byly potvrzeny porovnáním map znečištěného ovzduší s podklady o četnosti výskytu neurologických onemocnění. Výzkum také potvrdil, že částice PM 2,5 obsahují černý uhlík, dusičnany, sírany a prach, fungující jako urychlovače těchto onemocnění.